صفحه اصلی » درباره کتابخانه » معرفی رؤسا
0.0 (0)
[1400/06/23]

معرفی رؤسای کتابخانه مجلس از آغاز تا کنون  

 

 

 

 

 

ارباب کیخسرو شاهرخ: وی از دوره دوم مجلس شورای ملی که کارپردازی و ریاست امور اداری را بر عهده داشت، به تاسیس کتابخانه مبادرت ورزید و با خرید و دریافت کتب اهدایی اشخاص، اولین گام‌ مهم در برپایی کتابخانه را برداشت. همچنین ارباب کیخسرو در سال 1304 هجری شمسی با سفر به آلمان برای خرید لوازم چاپ، موجبات راه‌اندازی چاپخانه مجلس را فراهم نمود.

 

عبدالحمید نقیب‌زاده مشایخ(1302-1305): وی از جانب ارباب کیخسرو شاهرخ در حدود دو سال به عنوان سرپرست موقت منصوب گردید.

 

یوسف اعتصامی آشتیانی (اعتصام الملک)(1305-1316): وی در دوره دوم مجلس شورای ملی به نمایندگی مردم تبریز انتخاب شد و در اول دی ماه 1305 عهده‌دار ریاست کتابخانه گردید. در دوره 11 ‌ساله ریاست یوسف اعتصامی، دو جلد فهرست کتاب‌ها و نسخ خطی کتابخانه به همت وی تنظیم و چاپ شد.

 

ابراهیم شریفی(1316-1339): در دوران تصدی وی، کتاب‌های خطی و چاپی بسیاری به مجموعه افزوده شد و روابط و مبادلات با کتابخانه‌ها و ناشران داخلی و خارجی که در دوران اعتصام‌الملک پایه‌گذاری شده بود، در این دوره نیز ادامه یافت. همچنین در زمان ریاست شریفی، برای نخستین بار اعتباری برای هزینه‌های فنی از قبیل تهیه فهرست کتب خطی، فیش‌های کتاب‌های چاپی و خرید کتاب، در بودجه مجلس شورای ملی منظور گردید.

 

تقی تفضلی(1339-1346): در زمان ریاست وی، بودجه کتابخانه افزایش یافت و ساختمان فعلی کتابخانه به بهره‌برداری رسید.

 

فخری راستکار(1347-1352): وی  به عنوان نخستین زن در تاریخ کتابخانه مجلس بر مسند ریاست تکیه زد. در این دوره نیز به مانند گذشته روند رو به رشد فعالیت‌های کتابخانه ادامه یافت.

 

محمد شهدادی(1352-1354): از تحولات مهم در زمان وی، ایجاد واحد میکروفیلم و به کار افتادن دستگاه‌های چاپ بود.

 

عبدالحسین حائری(1354-1374): در دوره ریاست ایشان، شناسایی و فهرست‌نویسی نسخ خطی به اوج خود رسید. یکی از اقدامات مهم دوره وی، حفظ منابع کتابخانه مجلس در ایام انقلاب اسلامی بود.

 

غلامرضا فدایی عراقی(1374-1376): در زمان ریاست دو ساله وی، اساسنامه کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی به تصویب مجلس رسید و رشد و توسعه کتابخانه سرعت بیشتری یافت.

 

سیدمحمدعلی احمدی ابهری(1377-1386): در این دوره،  کتابخانه به تجهیزات جدید مانند رایانه، اینترنت، دستگاه‌های اسکن و غیره مجهز گردید. از دیگر اقدامات مهم دوره وی، راه‌اندازی مرکز پژوهشی کتابخانه، راه‌اندازی وب‌سایت، انتشار دو مجله پیام و نامه بهارستان و گسترش ارتباطات بین‌المللی بود.

 

احمد جلالی(1386-1387): در دوره ریاست ایشان، تلاش‌هایی به منظور تدوین طرح جامع بهارستان شامل تاسیسات اداری، مسکونی و ساختمان جدید کتابخانه مجلس با همکاری شهرداری تهران صورت گرفت.

 

رسول جعفریان(1387-1391): در دوره ریاست وی، دیجیتال‌سازی منابع خطی و سنگی‌-سربی، تصحیح، بازخوانی و انتشار میراث اسنادی و مکتوب و خرید کتاب و مبادلات کتابخانه‌ای به اوج خود رسید و برای نخستین بار تصاویر دیجیتالی منابع در وب سایت کتابخانه به طور رایگان در اختیار پژوهشگران قرار گرفت. در زمان ایشان، انتشار دو مجله دیگر به نام‌های اسناد و مطبوعات بهارستان آغاز شد.

 

محمد رجبی دوانی(1391-1394): از جمله اقدامات مهم در این دوره می‌توان به شرکت در نمایشگاه‌های خارجی و توسعه روابط بین‌المللی با سایر مراکز فرهنگی از طریق امضای تفاهم‌نامه‌ها، جایابی و انتقال موزه چاپ و مرمت تابلوهای موجود در موزه مجلس اشاره کرد.

 

محمدرضا مجیدی(1394-1395): در این دوره نیز به مانند گذشته، روند دیجیتال‌سازی منابع و ارتباط با کتابخانه‌های پارلمانی به منظور تبادل تجارب و اطلاعات ادامه یافت.

 

سید علی عماد(1395-1399): از جمله فعالیت‌های مهم این دوره می‌توان به، تدوین سند تحول راهبردی، بهسازی ساختار و تشکیلات، تدوین فرایندها و آیین‌نامه‌های تخصصی، ایجاد گروه‌های پژوهشی و جمع‌آوری بیش از 2 میلیون سند در حوزه پارلمان اشاره کرد.

 

غلامرضا قاسمیان(1399-تاکنون): در این دوره با هدف احیای مجدد جایگاه پارلمانی کتابخانه و نیز تحقق دیدگاه رئیس مجلس شورای اسلامی به منظور مردمی‌سازی، هوشمند‌سازی، شفاف‌سازی و کارآمدسازی نهاد کتابخانه مجلس، اقدامات اساسی در زمینه رف‌خوانی، فهرست‌نویسی، ساماندهی مخازن کتب و اسناد و سرعت بخشی در دیجیتال‌سازی منابع، استقرار سامانه کتابخانه دیجیتال، ایجاد تور مجازی موزه، تغییر در رویکردهای علمی- پژوهشی و برگزاری نشست‌های تخصصی به منظور تبادل افکار مابین نخبگان حوزوی و دانشگاهی و هم‌اندیشی در حوزه مسائل کلان و مهم کشور صورت گرفت.

 

 

    بازدید:735
    یادداشت ها
    Parameter:3044&10570&307173!model&5272 -LayoutId:5272 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار-پوسته جدید