صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » تازه‌های کتاب
0.0 (0)
معرفی تازه‌های کتاب در کتابخانه مجلس؛
[1400/10/21]

دانشنامه قرآنی زن و خانواده (جلد اول)  

 

کتاب «دانشنامه قرآنی زن و خانواده (جلد اول)» به کوشش علی خراسانی، محمد سحرخوان و علی مدبر (اسلامی) منتشر شد.

 

خانواده فراگیرترین واحد اجتماعی است که تربیت منابع انسانی جامعه را بر عهده دارد. خانواده نخستین جایگاه رشد عاطفی و روانی انسان و نخستین نهاد برای فراگیری دانش است. در خانواده باورها، بینش‌ها، اخلاق و رفتار فرزندان شکل می‌گیرند و این دریافت ها که سنین کودکی در جان آدمی نقش می بندند همانند سنگ نوشته هایی اند که همواره پایدارند؛ از همین رو خانواده را اساس اجتماع دانسته، ساختن جامعه­ای مطلوب و سالم را از رهگذر سلامت و پویایی خانواده می دانند. در این میان زنان همان گونه که از نظر کمی نیمی از جمعیت هر جامعه هستند، در بعد کیفی جامعه نیز نقش محوری و اساسی دارند. زن در ایجاد بسیاری از شاخصه های خانواده مطلوب و موفق که بر پایه آرامش و مودت و رحمت بنا شده نقشی بی بدیل دارد.  ایفای نقش همسری، مادری، دختری و خواهری از سوی زنان در خانواده، بیانگر اثرگذاری مهم آنان در امور خانواده است.

آگاهی از آموزه‌های قرآن کریم درباره زن و خانواده، ضمن اینکه می‌تواند به احقاق حقوق زنان و کاستن از مظلومیت تاریخی آنان بینجامد، می‌تواند در تعالی جامعه اسلامی و مطلوب، مؤثر باشد.

مقالات گردآوری شده در این دانشنامه، در مرحله نخست برای درج در دائره المعارف قرآن کریم فراهم آورده اند و دغدغه  اصلی از تالیف آنها ارائه آموزه های قرآنی در قلمرو هریک از مدخل ها بوده، نه عرضه اطلاعات در موضوع زن و خانواده؛ از این رو در شماری از مدخل ها همه محتوای ارائه شده پیوندی وثیق با موضوع زن و خانواده نداشته باشد. جلد اول دانشنامه زن و خانواده از مدخل آبستنی تا سوده بنت زمعه می‌باشد و موضوعاتی چون ازدواج، ازدواج موقت، همسران پیامبر، اصحاب رایات، قصه افک، بارداری، پاکدامنی، تبرج، تعدد زوجات، تولد، تولید مثل، جاهلیت، چادر، چشم چرانی، حاملگی، خواستگاری، ذریه، جنین، حجاب، حیا، خانواده، خواهر، خویشاوندی، دختر، دیه، زایمان، زن، و … را شامل می‌شود که امید است مورد توجه علاقمندان در این حوزه قرار گیرد.

 

کتاب «دانشنامه قرآنی زن و خانواده (جلد اول)» به کوشش علی خراسانی، محمد سحرخوان و علی مدبر (اسلامی)  توسط دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در 568 با قیمت 150000 تومان چاپ و روانه بازار گردید.

کتاب حاضر با شماره بازیابی 603813  در کتابخانه مجلس موجود و قابل دسترسی پژوهشگران گرامی است.

 

معرفی از: مریم نوری (کارشناس روابط عمومی کتابخانه مجلس)

 

    بازدید:443
    یادداشت ها
    Parameter:307864!model&5272 -LayoutId:5272 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار-پوسته جدید