صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
5.0 (1)
به مناسبت روز بزرگداشت حافظ؛
[1400/07/21]

تصاویری تاریخی از مقبره حافظ شیرازی در آرشیو مرکز اسناد کتابخانه مجلس  

 

20 مهر ماه روز بزرگداشت شاعر بزرگ ایرانی، خواجه شمسالدین حافظ شیرازی است. به همین مناسبت چند عکس تاریخی از آرامگاه حافظ موجود در آرشیو دیداری - شنیداری مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی تقدیم میگردد.

مقبره حافظ شیرازی در شمال شهر شیراز و در منطقه و قبرستان تاریخی موسوم به مصلی واقع است. نخستین بنای حافظیه به صورت گنبد و در حدود سال 856 هجری قمری بر این مقبره ساخته شد و پس از آن در دورههای مختلف تاریخی تغییرات متعددی در محوطه و سنگ قبر این شاعر بزرگ به دستور حاکمان و والیان وقت صورت داده شد.

در سال 1319 هجری قمری در دوره قاجار، ملک منصور شعاعالسلطنه به دستور پدرش مظفرالدین شاه قاجار بودجه لازم برای ساخت ضریحی آهنی اطراف مقبره را تامین کردکه توسط علیاکبر مزینالدوله نقاش باشی طراحی شد.

 

دو عکس از مقبره حافظ در شیراز موجود در مجموعه عکسهای قاجاریه- آرشیو شنیداری- دیدرای مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی

 

در سال 1314 هجری شمسی به ابتکار علی اصغر حکمت وزیر آموزش و پرورش وقت، ترتیب ساخت یک بنای جدید برای آرامگاه حافظ داده شد. آندره گدار باستان شناس فرانسوی و مدیر کل باستانشناسی کشور طراحی این بنا را بر عهده گرفت و اجرای پروژه  توسط اداره آموزش و پرورش فارس تا سال 1317 به طول انجامید.

آرامگاه حافظ همواره یکی از مکانهای مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است. از جمله بسیاری از هیئتهای پارلمانی و مهمانان خارجی مجلس شورای ملی و مجلس سنا در بازدید از شهر شیراز از آرامگاه شاعر شهیر ایران نیز بازدید کردهاند که تصاویری منتخب از این بازدیدها به نظر علاقهمندان میرسد.

 

سفر کرستن مایر رئیس مجلس فدرال آلمان و هیئت همراه به ایران و بازدید از آرامگاه حافظ 1346/2/11

 

سفر هیئت پارلمانی پاکستان به ایران و بازدید از آرامگاه حافظ 1345/2/14

 

سفر هیئت پارلمانی آفریقای جنوبی و بازدید از آرامگاه حافظ  20/7/1354

 

تهیه شده در مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی، واحد شنیداری-دیداری

    بازدید:356
    یادداشت ها
    Parameter:307365!model&5272 -LayoutId:5272 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار-پوسته جدید