صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
5.0 (1)
معرفی اسناد سازمان ملل در کتابخانه مجلس (بخش شصت‌و‌ششم)؛
[1400/10/21]

به سوی حفاظت و دسترسی پایدار میراث مستند  

 

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش شصت‌و‌پنجم بخوانید.

 

به سوی حفاظت و دسترسی پایدار میراث مستند

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)

 

در هجدهم ماه آوریل سال 2021 میلادی، آتشسوزی وسیع در کوهستان تیبل واقع در کیپتاون یکی از مهم‌ترین شهرهای آفریقای جنوبی، علاوه بر بخشهای زیادی از آثار تاریخی موجود در این منطقه، سبب تخریب گسترده کتابخانه جاگر در دانشگاه کیپتاون شد که گنجینهای ارزشمند از تاریخ آفریقا در آن نگهداری میشد.

در موردی مشابه، موزۀ ملی بزریل که در سال 1818 احداث شده بود، در سپتامبر سال 2018 طعمۀ حریق شد و برخی از گنجینههای بدون قیمت علوم و فرهنگ آمریکای لاتین نابود گردید.

آتشسوزی، طوفان، زلزله، سیل، سونامی و... همگی از خطراتی هستند که وقوع آنها میتواند میراث حافظه جهانی را که در مجموعههای اسنادی در کتابخانهها، آرشیوها، موزهها و... نگهداری میشوند، در معرض تخریب قرار دهند.

این نشریه بیانگر تلاشهایی است که متخصصان در تمام نقاط جهان، از آسیا و اروپا تا آفریقا، آمریکا و کارائیب برای درک و ایجاد استانداردها و مقررات کاهش و مدیریت خطرات طبیعی و انسانی در مجموعههای مستند به کار گرفتهاند. متاسفانه تقریبا 80 درصد مجموعههای شنیداری دیداری که در موسسات پژوهشی یا نهادهای فرهنگی نگهداری میشوند، به شکل مطلوب حفاظت نمیشوند.

این تجربیات و اقدامات شامل تهیه طرح دقیق آمادگی برای شرایط اضطراری و تاکید بر همکاریهای ملی و بینالمللی برای حفاظت و دسترسپذیر ساختن میراث مستند است.

در این راه، سیاستگذاران و موسسات حفاظتکننده (کتابخانهها، آرشیوها، موزهها و...) با همکاری کمیتههای ملی و منطقهای حافظه جهانی یونسکو، میتوانند حفاظت از میراث اسنادی را به یکی از ویژگیهای کلیدی توسعه پایدار تبدیل کنند.

در فصل اول این نشریه به موضوع توسعه پایدار و میراث مستند و حرکت به سمت ایجاد چارچوبی مفهومی پرداخته شده است.

در فصل دوم از طریق ارائه مطالعات موردی، موضوع کاهش خطرات بلایا در برنامهریزیهای ملی برای حفاظت از میراث مستند مورد بررسی قرار گرفته است.

فصل سوم به موضوع میراث دیجیتال و دیجیتالسازی برای حفاظت و دسترسپذیری منابع پرداخته است.

فصل چهارم به توصیههای یونسکو درباره حفاظت از میراث مستند (2015) و کمیتههای ملی و منطقهای این نهاد به عنوان اهرمهای اجرایی حفاظت و دسترسی به میراث مستند اشاره دارد.

 

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس مرکز اسناد کتابخانه مجلس)

 

 

متن کامل این نشریه به پیوست قابل مطالعه است.

 

بازدید:470
یادداشت ها
Parameter:307865!model&5272 -LayoutId:5272 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار-پوسته جدید