صفحه اصلی » همایش ها و نشست ها » نشست دوشنبه‌های اندیشه
5.0 (1)
هفدهمین نشست رویداد دوشنبه‌های اندیشه
[1399/11/05]

اندیشه‌ها و افکار و سیره آیت‌الله مصباح یزدی بررسی شد  

 

میراث آیت‌الله مصباح یزدی پایبندی به ولایت است

مبارزات سیاسی آیت‌الله پیوست اعتقادی داشت

 

هفدمین نشست «دوشنبه های اندیشه»، با موضوع بررسی اندیشه‌ها و افکار و سیره مرحوم استاد آیت‌الله مصباح یزدی در کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی؛ سلسله نشست‌های مراکز راهبردی، اندیشگاهی و پژوهشگاه‌ها در کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با عنوان « دوشنبه های اندیشه » عصر دوشنبه 29دی ماه ۱۳۹۹ در کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

نشست مذکور با حضور حجت‌الاسلام دکتر نبویان، عضو هیات علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی و نماینده مردم تهران در بحث مواجهه استاد مصباح با شبهات کلام جدید، حجت‌الاسلام دکتر الهی راد، عضو هیات علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی و مدیر طرح ولایت در بحث علوم انسانی اسلامی و ابعاد طرح ولایت، حجت الاسلام دکتر جلالی نماینده مردم رفسنجان و رییس دفتر سابق آیت‌الله مصباح در بحث سیره رفتاری و اخلاقی استاد مصباح، حجت الاسلام حمید رسایی نماینده ادوار مجلس در بحث سیاست‌ورزی دینی استاد مصباح، دکتر زرشناس در بحث طرح استاد مصباح در امتداددهی اجتماعی و سیاسی فلسفه صدرایی، دکتر فیروزیان استاد معارف دانشگاه شریف در بحث علم النفس و روانشناسی اسلامی از منظر استاد مصباح برگزار شد.

 

 

حجت الاسلام حسین جلالی: آیت‌الله مصباح یزدی انحراف و کژاندیشی را به خوبی می شناخت

 حجت الاسلام حسین جلالی، نماینده مردم انار و رفسنجان با اشاره به انسجام فکری آیت‌الله مصباح یزدی گفت: ایشان آنچنان بر روی اصول و مبانی حرکت می‌کردند که می‌شود عملکرد وی را برای سال‌های سال تبیین کرد.

 

 وی با بیان اینکه اگر پنجاه بار آیت‌الله مصباح به گذشته بر می‌گذشتند باز همین راه را ادامه می‌دادند گفت: درصد خطای وی نزدیک به صفر بود، ایشان معصوم نبود اما باور داشت که در خانه نمی‌توان با دشمن جنگید و چون روی اصول و مبانی حرکت می‌کرد، انحراف‌شناسی و کژاندیشی را به خوبی می‌شناخت.

 

جلالی با اشاره به اینکه سال ۷۶ ایشان روزی ۷ تا ۸ سخنرانی در شهرهای مختلف داشت گفت: بسیاری به وی تذکر دادند که بس است اینهمه نگو جوان‌ها در حال دل‌زده شدن هستند اما پاسخ می‌داد اگر رهبری تذکر ندهند و حجت را بر من تمام نکنند من این بحث را بر سر اصول رها نمی‌کنم.

 

 وی با اشاره به اینکه بسیار تکلیف‌مدار بودند گفت: اگر کسی به نتیجه کار توجه نداشته باشد عملکردش بی‌فایده است اما باید وظیفه را به تمام و کمال انجام دهیم و نتیجه در دست خداست، بسیار دقت داشت که در انجام تکلیف و وظیفه کوچکترین کوتاهی نداشته باشد.

 

وی با بیان اینکه در سال ۵۳ به دنبال آن بودند که کار زمین مانده را انجام دهد گفت: برخی به دنبال استادی در دانشگاه و برخی به دنبال مرجعیت بودند اما آن زمان همه تلاش خود را به مباحثی که امروز به مرکز امام خمینی مربوط می شود را شروع کرد.

 

جلالی با اشاره به اینکه آیت‌الله مصباح بین حریم دینی و حریم شخصی تفاوت قائل بود گفت: هر وقت هر کسی توهین به وی می‌کرد و می‌گفتیم پاسخ  بده می‌گفت به من توهین کرده نه به دین، ما فدایی مکتب هستیم مکتب فدایی ما نیست، وقتی در روزنامه کیش توهین به ایشان شد، برای آن کاریکاتوریست موقع خروج از کشور مشکل پیش آمده بود که آیت‌الله مصباح گفتند من گله و شکایتی ندارم از شما راضی هستم هر چه می‌خواهید بنویسم و امضا کنم.

 

جلالی با بیان خاطره‌ای از دیدار آیت‌الله مصباح یزدی با رهبر انقلاب گفت: آیت‌الله مصباح در این دیدار وقتی چشم‌شان به مقام معظم رهبری افتاد، خم شده پای رهبری را ببوسند که عمامه از سرشان افتاد. فردای آن روز مدام تلفن دفتر به صدا در می‌آمد که این سجده به بشریت است و نسبت به این مسئله اعتراض می‌کردند. آیت‌الله مصباح پاسخ دادند بگویید احترام به مقام معظم رهبری احترام به امام زمان است و احترام به امام زمان عین عبودیت است.

 

حجت الاسلام حمید رسایی: مبارزات سیاسی آیت‌اللهمصباح یزدی پیوست اعتقادی داشت

 حجت الاسلام حمید رسایی نماینده سابق مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه در کنار مدافعان امنیت و سلامت، مدافعان عقیده را داریم گفت: شاید به اندازه‌ای که امنیت و سلامت را که مردم بود و نبود آن را حس می کنند، مسئله عقیده برایشان چندان ملموس نباشد.

 

وی با اشاره به اینکه آیت‌الله مصباح عقیده داشت که کارشان مواجهه با میکروب‌های عقیده‌ای است ادامه داد: آیت‌الله مصباح برای مبارزه سیاسی همواره به یک پیوست اعتقادی قائل بود، آیت‌الله مصباح معتقد بودند برای مبارزه با شاه با هر کسی نباید همراه شد اما آقای هاشمی می‌گفت برای سرنگونی شاه حتی با مجاهدین هم می‌توان همراهی کرد. البته بعدها آقای هاشمی اشاره کردند بعد از انقلاب به امام گفتم نگاهی که ما به سازمان مجاهدین داشتیم اشتباه بود.

 

رسایی با اشاره به اینکه حتی بعد از انقلاب در دوران مبارزات انتخاباتی با اینکه حتی برخی معتقد بودند هر وحدتی بهتر از عدم وحدت است اما آیت‌الله مصباح قایل به هر وحدتی نبود و می‌گفت باید وحدت مبنا داشته باشد عنوان کرد: مرحوم مصباح یزدی می‌گفتند وحدت در روش جواب نمی‌دهد مگر اینکه در منش وحدت باشد و وحدت در منش زمانی جواب می‌دهد که ارزش‌ها یکی و وحدت داشته باشد.

 

رسایی با اشاره به سخنرانی‌های آیت‌الله مصباح در دوران دوم خرداد گفت: در آن ایام که بمباران تهاجم رسانه‌ای بود و موضوع دموکراسی غربی به دروغ تقدیس می‌شد، آیت‌الله مصباح در سخنرانی‌های قبل از خطبه‌های نماز جمعه درباره این مسائل صحبت می‌کرد، بسیار شیوا درباره مشروعیت رای مردم و حاکمیت مردم صحبت می‌کردند در حالی که از دید رسانه‌ها مشروعیت رای مردم مثل گوساله سامری سر بریده می‌شد.

 

وی با بیان اینکه در عرصه سیاسی آیت‌الله مصباح یزدی هیچگاه به دنبال قدرت و شهرت و ثروت نبود ادامه داد: هموراه به دنبال تقویت جبهه حق بود، آقای مصباح دنبال تکلیف بود و خارج از چارچوب تکلیف حرکت نمی کرد.

 

رسایی تصریح کرد: مگر انسان عقل ندارد که بدون اهمیت دادن به نتیجه وارد مبارزه شود اما اعتقاد داشت نتیجه در دست خداست.

 

 

علی خضریان: میراث آیت‌الله‌مصباح یزدی پایبندی به ولایت است

علی خضریان نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه اندیشه‌های آیت‌الله‌مصباح یزدی زنده و راهگشای جریان انقلاب در سال‌های آینده است گفت: علامه مصباح یزدی کار تشکیلاتی انجام داد و شاگردان بسیاری را تربیت کرد.

 

وی با اشاره به اینکه میراث علامه مصباح برای ما پایبندی به ولایت و حرکت در مسیر سیاسی بر مبنای اندیشه سیاسی است گفت: نگاه آیت‌الله مصباح دنبال باندبازی نبود و مبنای نگاه دینی به سیاست داشتند.

 

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه آیت‌الله مصباح یزدی درباره جریان وحدت معتقد بودند وحدت به ذات مقدس نیست و می‌گفتند وحدت با جنود شیطان هم وحدت است ادامه داد: علامه مصباح یزدی همیشه پشت کلمه وحدت این سوالات که وحدت با چه کسی و چگونه را مطرح می‌کردند.

 

غلام‌رضا قاسمیان: آیت‌الله مصباح یزدی یکی از فلاسفه صدرایی بود

 

در ادامه قاسمیان رئیس کتابخانه و اسناد مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه افزود: مقام معظم رهبری با دقت و با یک انتخاب دقیق از آیت‌الله مصباح یزدی به عنوان سالک طریق معرفت توحیدی یاد کرد.

 

وی ضمن تشریح فلسفه غرب که انسان را به تردید انداخته و در یک برهوت رها می‌کند، فلسفه اسلامی را برگرفته از اندیشه مشاهیری همچون شیخ الرئیس ابوعلی سینا دانست.

 

قاسمیان در ادامه آیت‌الله مصباح یزدی را یکی از فلاسفه صدرایی دانست که به سلوک و عرفان می‌رسد و با بررسی آثار این علامه بزرگ از شاگردانش خواست تا بحث نفس و معاد را به آموزش فلسفه ایشان بی‌فزایند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    بازدید:1382
    یادداشت ها
    Parameter:306134!model&5272 -LayoutId:5272 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار-پوسته جدید