کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » ایرانشناسی
5.0 (1)
ایران شناسی در ژاپن
[1399/08/29]

استقبال از کتاب «قلب ایرانی» اثر پروفسور اوکادا ایران­شناس ژاپنی  

 


کتاب «قلب ایرانی: عشق من، کشور شعر و سخن» به زبان ژاپنی نوشته خانم پروفسور «امیکو اوکادا» ایران­شناس مشهور ژاپنی از سوی انتشارات «جین بون شوکان» ویرایش و برای بار دوم به چاپ رسید.

 

خانم دکتر اوکادا کارشناس ادبیات فارسی و استاد بازنشسته دانشگاه مطالعات خارجی توکیو و دانشگاه چوئو و در حال حاضر رئیس انجمن فرهنگی ایران و ژاپن است. استاد اوکادا به عنوان یکی از پیشگامان مطالعه و آموزش زبان و ادبیات فارسی در ژاپن شناخته می‌شود. ایشان در سال ۱۳۴۶ خورشیدی نخستین فرد ژاپنی بودند که موفق به دریافت درجه دکتری زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران شدند. وی بیش از ۵۰ سال از عمر خود را در ایران و ژاپن در مطالعات ایران­شناسی گذرانده و ده‌ها کتاب و مقاله را با عناوین مختلف به چاپ رسانده و شاگردانی را در این زمینه همچنین زبان و ادبیات فارسی تربیت کرده است. برخی از آثار شاخص ایشان ترجمه خسرو و شیرین نظامی، ترجمه ویس و رامین فخرالدین اسعد گرگانی، ترجمه لیلی و مجنون نظامی، روح ایرانی (برنده جایزه باشگاه نویسندگان ژاپن)، ترجمه شاهنامه فردوسی، ترجمه رباعیات خیام، زبان‌ها و فرهنگ‌های جهان اسلام، تالیف چندین فرهنگ دوزبانه ژاپنی به فارسی و فارسی به ژاپنی و تالیف کتب آموزشی متعدد برای تدریس زبان فارسی در ژاپن می­باشد.

 

پروفسور اوکادا با دعوت و هماهنگی رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن به منظور سخنرانی، ملاقات با برخی شخصیت‌های ایرانی، همچنین حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب در سال ۱۳۹۶ به تهران سفر کرد و پس از بازگشت دریافت‌ها و خاطرات خود از این سفر و دوره‌های مختلف حضور در ایران از جمله دوران دانشجویی را در قالب این کتاب به رشته تحریر درآورد و در مقدمه کتاب نیز از همکاری رایزنی فرهنگی تقدیر کرده است.

رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن نیز در نوروز سال ۱۳۹۷ با حضور تعداد زیادی از ایرانیان و علاقمندان ژاپنی ضمن ساخت نماهنگی درباره وی و اهدای لوح تقدیر، از این شخصیت برجسته ایران­شناس تجلیل کرد و به تازگی وبینار رایزنی فرهنگی با عنوان «شعر و ادبیات فارسی از نگاه ایران شناس برجسته ژاپنی» با سخنان و ارائه پروفسور اوکادا برگزار شد.

 

پروفسور اوکادا در سال ۱۳۹۸ نیز تعداد زیادی از کتب حوزه مطالعات ایران­شناسی، اسلام ­شناسی و زبان فارسی کتابخانه شخصی خود را به رایزنی فرهنگی سفارت ایران در ژاپن اهدا کرد که در بخش جداگانه‌ای در رایزنی فرهنگی در اختیار علاقمندان قرار دارد.

 

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

 

سعیده ایمانی

کارشناس کتابخانه ایران­شناسی مجلس شورای اسلامی

Majlislib2@gmail.com

 

    بازدید:358
    یادداشت ها
    Parameter:306006!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار