کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » ایرانشناسی
4.7 (2)
خدمات کتابخانه‌ای و کووید 19
[1399/06/05]

راه‌های مقابله با کووید 19 در کتابخانه مجلس شورای اسلامی  

 

مقدمه

ویروس کرونا یا همان کووید19[1] جهان را دچار نابسامانی‌های زیادی در زمینه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و نموده است که به نوبه خود آسیب، خسارات و تبعات بعضاً جبران‌ناپذیری را با خود به همراه داشته است. یکی از نهادهای ارائه‌دهنده خدمات فرهنگی کتابخانه‌ها هستند. کتابخانه‌ها و بخصوص کتابخانه‌های پژوهشی و تحقیقاتی و آکادمیک به ‌عنوان نهادهای فرهنگی از آسیب‌های دوران بحران این بیماری که کلیه جوامع را درگیر خود کرده است، مستثنی نیستند و گسترش ویروس کرونا بودجه کتابخانه‌ها را به علت سرمایه‌گذاری در درمان بیماران کاهش داده و آن‌ها را در زمینه تهیه مواد و منابع دچار مشکلاتی نموده است.

تعطیلی کلیه نهادها و از جمله کتابخانه‌ها به علت پرهیز از تردد و عبور و مرور که با خود انتقال بیشتر بیماری را در پی دارد ارائه خدمات و سرویس‌دهی به کاربران تحت پوشش کتابخانه به دلایل متعدد و نبود زیرساخت‌های لازم بسیار مشکل است. برای حل این مسئله و بهبود وضعیت حاضر برخی از کتابخانه‌ها در داخل ایران و یا خارج از کشور اقداماتی را انجام داده و با انجام تمهیدات لازم، بستر مناسب برای ارائه خدمات را به شکل مجازی و از راه دور برای کاربران فراهم آورده اند. همچنین به علت گسترش سریع و آسان بیماری و درمان بسیار سخت و طاقت‌فرسای آن می‌بایست مراقبت‌های بهداشتی لازم در سرتاسر کتابخانه جهت حفظ سلامت کارکنان و حفاظت از منابع و دور ماندن آن‌ها از آلودگی به ویروس کرونا با جدیت هر چه بیشتر انجام گردد.[2]

در این راستا تجربه کتابخانه‌ها و کتابداران موفق می‌تواند راهنمای خوبی برای سایر کتابخانه‌ها جهت اقدام و پیاده‌سازی به موقع باشد. تجربه کتابخانه مجلس شورای اسلامی ایران می‌تواند به‌عنوان یک پروتکل راهنمای بقیه کتابخانه‌ها باشد. سایر کتابخانه‌ها و مؤسسات نیز می‌بایست با تهیه و تدوین پروتکل‌هایی در این زمینه (به‌عنوان مثال نحوه مراقبت‌های بهداشتی و کنترل و ضدعفونی،  نحوه اطلاع‌رسانی کاربران از منابع جدید و یا دسترسی آن‌ها به این منابع و) و به اشتراک‌گذاری آن‌ها با دیگر مؤسسات و کتابخانه‌ها در حل این بحران جهانی راهگشا بوده و آن‌ها را در این امر خطیر تا زمان ریشه‌کن شدن کامل ویروس یاری رسانند.

اشاعه اطلاعات

جهت اشاعه به موقع اطلاعات و خدمت‌­رسانی به کاربران، سیستم‌­های امانت در کتابخانه مجلس به صورت غیرحضوری می­باشد. بر اساس این سیستم،  منابع توسط مراجعه‌کنندگان و پژوهشگران از طریق تلفن، دورنگار، پست الکترونیکی و یا سیستم آنلاین درخواست شده و پس از بررسی کتابدار مرجع براساس دستورالعمل­های اسکن، فایل دیجیتال منبع تهیه شده و برای پژوهشگر ارسال می­گردد. همچنین پژوهشگران خاصی که نیاز شدید به مراجعه حضوری دارند می­توانند از طریق درخواست به ریاست محترم کتابخانه مجلس شورای اسلامی و دریافت تاییدیه از روابط عمومی و با رعایت پروتکل­های بهداشتی در روز و ساعت معین به صورت محدود از کتابخانه استفاده نمایند.

 

انجام رف‌خوانی و سیاهه‌برداری از کلیه منابع به منظور استخراج دقیق آخرین وضعیت موجودی در کتابخانه و هم چنین مرتب‌سازی و ساماندهی منابع، از دیگر فعالیت­های کتابداران بخش اشاعه کتابخانه مجلس در زمان تعطیلی کتابخانه می­باشد.

 

کتابداران

کارکنان کتابخانه مجلس نسبت به رعایت مسائل بهداشت فردی و شرایط پزشکی بسیار حساس هستند. در این رابطه زمانی که کارمندان نگرانی و ترس از ناقل بودن به ویروس کرونا و آلوده شدن به این ویروس را در خود احساس کنند، کتابخانه طبق نظر اداره سلامت مجلس اجازه مرخصی تا بهبود کامل آنها را فراهم کرده است. در ایام شیوع این ویروس، کتابخانه با کاهش ساعت کاری و طرح حضور یک سوم کارمندان در اداره و انجام کار در خانه (دورکاری) به جای فعالیت حضوری در کتابخانه، انعطاف ­پذیری ویژه‌‌ای از خود نشان می ­دهد. همچنین در چند ماه گذشته، انجام تست اولیه کرونا برای کارکنان کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی فراهم گردید. از دیگر اقدامات کتابخانه جهت حفظ سلامت کارکنان، فعال نمودن دستگاه ثبت حضور و غیاب به صورت اسکن چهره و بدون دخالت دست می باشد.

 

 

تسهیلات و امکانات داخلی

در کتابخانه مجلس از متولیان، خدمه و کارکنان نظافت خواسته می‌­شود که کلیه سطوح را توسط الکل و مواد ضدعفونی کننده تمیز کنند. این سطوح شامل رایانه‌ها، دستگیره درب‌­ها، تلفن‌­ها، صفحه­ کلید و ... هستند. همچنین کلیه پرسنل و کارکنان و کارمندان، مجهز به ماسک، دستکش یک‌بارمصرف و ضدعفونی‌کننده دست دارای الکل هستند. کتابخانه با اشاعه اطلاعات و نصب پوستر علائم و راهنمای شستشوی دست در ساختمان این مساله را تبلیغ می­کند.

اکنون بنا به دستورات ستاد مدیریت بیماری کرونا و با نظر ریاست محترم کتابخانه، کتابخانه مجلس تا اطلاع ثانوی تعطیل گردیده است. با این حال هر موقع شرایط اجازه می­دهد، تنظیم ساعت کاری یا خدمات‌­رسانی در سالن مطالعه را باید در نظر داشت و یا اینکه با محدود کردن ظرفیت سالن‌های مطالعه، باید خدمات‌­رسانی به کاربران میسر گردد. علامت‌گذاری میز مراجعین جهت رعایت فاصله اجتماعی در هنگام مطالعه، نصب ضدعفونی کننده­های دست در درب ورودی هر سالن، استفاده از ظروف یکبار مصرف برای کارمندان، سمپاشی و ضدعفونی وسایل و اتاق­ها؛ و اجباری شدن استفاده از ماسک و دستکش از دیگر فعالیت‌ها در جهت جلوگیری از شیوع این ویروس در کتابخانه مجلس شورای اسلامی می­باشد.

سعیده ایمانی

کتابدار کتابخانه ایرانشناسی مجلس شورای اسلامی

Majlislib2@gmail.com

 


[1] . COVID-19

[2] . خوشیان، ناهید. تجربه یک کتابخانه موفق در رویارویی با کووید۱۹. مجله الکترونیکی کتابدار 0.2. 6(2): 1399.

 

    بازدید:989
    یادداشت ها
    Parameter:305892!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار