کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » نشریات ایران و جهان
0.0 (0)
معرفی نشریات؛
[1397/10/25]

ویژه‌نامه بیستمین سال انتشار آزما روی پیشخوان آمد  

 

 صد و سی و پنجمین شماره مجله آزما به عنوان شماره ویژه بیست‌ساله شدن این ماهنامه فرهنگی اجتماعی دیروز منتشر شده و روی پیشخوان مطبوعات آمد.

این شماره آزما، چهارده بخش اصلی دارد که به ترتیب عبارت‌اند از: یادداشت نخست، یادداشت، نگاه، گفت‌وگو، یاد، پرونده، گفت‌وگو، گفت‌وگو، شعر دیگران، شعر خودمان، گزارش، نقد و نگاه، گزارش، داستان.

در بخش‌های یادداشت نخست، یادداشت و نگاه، نوشته‌های چهره‌های مختلف ادبی و فرهنگی درباره بیست‌سالگی این مجله چاپ شده است. اولین گفتگوی این شماره، مصاحبه محمد قاسم‌زاده با ابوالقاسم اسماعیل‌پور است که با عنوان «ضرورت بازگشت به اساطیر و ریشه‌یابی فرهنگی» منتشر شده است. چهره دیگر احمد شاملو به عنوان روزنامه‌نگار هم مطلبی است که در بخش «یاد» چاپ شده است.

پرونده این شماره آزما هم «زنان و اندیشه‌های پنهان در تاریخ مذکر» است که در قالب مطالبی از محمدرضا اصلانی، قدرت‌الله طاهری، مهری بهفر و جلال ستاری تهیه و تدوین شده است.

در بخش گزارش هم با منصور اوجی گپ و گفتی انجام شده که بهانه‌اش تولد ۸۲ سالگی این شاعر بوده است. اما گزارش اصلی این شماره آزما، «قاچاق کتاب و دزدی اندیشه، پرونده‌ای باز،بسته» است که صفحاتی را به موضوع قاچاق کتاب و تاریخ آن در نشر کشور اختصاص داده است. در این پرونده ضمن تحلیل و اینفوگرافی، مصاحبه‌هایی با نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل خانه کتاب، اعظم افراز مدیر نشر افراز، علیرضا بهنام شاعر و مترجم،‌ ابوالفضل الله‌دادی مترجم، محمدهاشم اکبریانی داستان‌نویس و کیهان بهمنی مترجم انجام شده است.

این مجله با ۷۴ صفحه و قیمت ۱۲ هزار تومان روی دکه‌های مطبوعاتی آمده است.

    بازدید:733
    یادداشت ها
    Parameter:303588!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار