کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
پیام وزیر ارشاد به کنگره حافظ؛
[1397/07/18]

کنگره حافظ آغاز به کار کرد  

 

  صبح چهارشنبه با حضور حافظ پژوهان، اندیشمندان و استادان زبان و ادبیات فارسی، سیزدهمین گردهمایی بین المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی و بیست و دومین یادروز حافظ در سالن شهید آیت الله دستغیب دانشگاه شیراز و مهمانانی از کشور ترکیه، آذربایجان، اقلیم کردستان عراق و بوسنی آغاز به کار کرد.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد در پیامی به سیزدهمین گردهمایی بین المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی عنوان کرد: زبان فارسی از نمادهای مهم هویتی و مؤلفه‌های اثر گذار در انسجام و وحدت ملی است.

 عباس صالحی در این پیام که توسط صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در بیست و دومین یادروز حافظ صبح چهارشنبه در دانشگاه شیراز قرائت شد، ادامه داد: این زبان شیرین و کهن ، از چنان زیبایی و ژرفایی برخورداراست که بسیاری از بزرگان نامدار را مجذوب خود ساخته و طوطیان شکر شکن ادبیات جهان را واله و شیفته خود کرده است.

بی‌شک زبان فارسی از چنان غنا و قابلیتی برخورداراست که در عصر حاضر نیز بتواند به عنوان زبانی مرجع و اثر گذار در ساحت های گوناگون علمی و ادبی، نقش آفرینی کند.

از این رو پژوهش در گستره زبان و ادب فارسی باهدف تاثیر گذاری جهان امروز، می تواند بیش از پیش مورد توجه علاقه مندان و دغدغه مندان این عرصه قرار گیرد.

برگزاری سیزدهمین همایش بین المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی ،که از قدیمی ترین انجمن های علمی درحوزه علوم انسانی به شمار می آید همزمان با یادروز شاعر سخنور ولسان الغیب ،حافظ شیرازی ،گامی ارزشمند برای راهیابی به این مقصود است تا با گفت وگو ،تبادل نظر و انتقال تجارب میان استادان و پژوهشگران شاهد افق هایی نو و دستاوردهای کاربردی در عرصه زبان و ادب فارسی باشیم. با تقدیر از میزبانی شایسته دانشگاه شیراز، به تمامی دست اندرکاران و اعضای هیئت علمی این همایش مهم و مشارکت کنندگان در این رویداد علمی و فرهنگی و نیز میهمانان داخلی و خارجی آن درود می فرستم.

 

دبیر علمی همایش نیز با بیان اینکه در کمتر همایش ادبی این چنین چهره‌های ادبی و فرهنگی با سلیقه‌های گوناگون حضور داشته‌اند، از استاد مهدی محقق نام برد و از مهمانمان دیگر کشورها سپاسگزاری کرد و گفت: حاضران به ما دلگرمی می دهند که به این همایش اهمیت دادند و باعث اعتبار و شکوه برنامه می شوند.

کاووس حسن لی در گزارش کوتاهی به تشریح برنامه‌های سه روزه این گردهمایی پرداخت و گفت: بعد از انتشار فراخوان خوشبختانه بیش از ۱۱۰۰ نفر از استادان و دانش پژوهان از این گردهمای استقبال کردند و مقاله فرستادند که پس از داوری ۲۹۷ مقاله برای لوح فشرده و ۷۰ مقاله برای چاپ در کتاب در نظر گرفته شد.

وی با اعلام اینکه ۲۵تیرماه نتایج داوری ها اعلام شد، افزود: یعنی یک هفته زودتر از تاریخ اعلام شده داوری ها به پایان رسید و نتایج اعلام شد.

حسن‌لی از برنامه‌نویسی برای ۲۹۷ مقاله خبر داد و افزود: برای اولین بار در کشور توانستیم تمام مقاله‌های نامبرده را در isc نمایه‌سازی کنیم که این برای ما دست نیافتنی بود اما شد، البته چکیده مقالات قبل از همایش منتشر کردیم.

این استاد زبان و ادبیات فارسی در ادامه عنوان کرد: ضرورت بازگشت به متن و تلاش برای دستاوردهای تازه از دل متن مهم است، زیرا از متن فاصله گرفتیم و گاهی متن فراموش می شود.

وی در اشاره پایانی گفت: ادبیات ما خیلی غیر کاربردی شده است؛ اصلاً آثار ادبی ما روبه مردم نیست و مردم از این تلاش‌ها خبر ندارند و ادبیات کاربردی نیست.

 

 سیزدهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی و بیست و دومین یادروز حافظ تا ۲۰ مهرماه در شیراز ادامه دارد.

 

خبرگزاری مهر

ma.raghebian@gmail.com

    بازدید:848
    یادداشت ها
    Parameter:301051!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار