کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » ایرانشناسی
5.0 (3)
خبری کتابخانه‌ای
[1396/11/18]

گسترش امکانات در کتابخانه ایرانشناسی  

اطلاعات، منبع حیاتی برای پیشرفت و نیروی اصلی حرکت جامعه است و کتابخانه­ها به عنوان گنجینه دانش بشری و اطلاعات از اهمیت خاصی برخوردارند. کتابخانه­ای موفق است که بتواند نیازهای مراجعه کنندگانش را بشناسد و در جهت رفع آن گام بردارد و برای تحقق این هدف باید تمام مؤلفه­ها و عوامل مرتبط با آن را در نظر گیرد. یکی از این عوامل که تأثیر مثبتی در روند مراجعه کاربران به کتابخانه‌ها دارد، احساس راحتی و امنیت در کتابخانه‌ است. کتابخانه‌ها با توجه به رسالت خود و خدمت‌رسانی به افراد، باید امکانات استفاده از کتابخانه را برای آنان فراهم آورند و تمهیداتی چون آمادهسازی محیط (معماری و فضاهای داخلی مناسب)، گردآوری مجموعه مناسب و مورد نیاز (با توجه به نوع کتابخانه)، تسهیل استفاده از بخش‌های مختلف کتابخانه، و رفع عوامل استرسزا را فراهم سازند.

در این راستا کتابخانه ایرانشناسی (شماره 2) مجلس شورای اسلامی، به پیشنهاد حجت­الاسلام و المسلمین آقای عماد، ریاست محترم کتابخانه، در دی ماه سال جاری (1396)، اقدام به جابجایی قفسه­ها و ایجاد فضای بیشتر در سالن مطالعه و مرجع نمود.

در این طرح، پس از اندازه­گیری قفسه­ها و هماهنگی با شرکت سازنده، قفسه­های مربوط به مجموعه­های موجود در سالن مطالعه جداسازی و به مخازن منتقل گردید که این امر علاوه بر افزایش فضای سالن مطالعه، سبب دسترسی راحت­تر و سریع­تر به منابع مرجع و همچنین افزایش روشنایی کتابخانه شد. این جابجایی با برنامه­ریزی و مدیریت و تلاش کارکنان کتابخانه ایرانشناسی و نیروهای خدمات کتابخانه، بر طبق استانداردهای کتابخانه­ای از جمله بسته‌بندی و مرتب‌سازی شماره­ رده کتاب‌ها و مجلات، و همچنین رعایت صرفه­جویی در هزینه­ها با استفاده از قفسه­های موجود، در کمترین زمان ممکن انجام شد که این امر مورد توجه و استقبال پژوهشگران نیز قرار گرفت.

کتابخانه ایرانشناسی همواره از نظرات و پیشنهادات محققان و پژوهشگران فرهیخته استقبال می­نماید.

سکینه مرادی

کتابخانه ایرانشناسی مجلس شورای اسلامی

Majlislib2@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

    بازدید:2547
    یادداشت ها
    Parameter:300267!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار