کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (5)
جلسه نقد کتاب شعر در پژوهشگاه علوم انسانی؛
[1397/12/08]

«گزینه اشعار دکتر روح‌انگیز کراچی» نقد می‌شود  

 

«گزینه اشعار روح‌انگیز کراچی» نقد می‌شود. «گزینه اشعار روح‌انگیز کراچی» در ۱۶۰ صفحه با شمارگان ۳۳۰ نسخه و قیمت ۱۸۵۰۰ تومان در انتشارات مروارید منتشر شده است.

 

«روح انگیز کراچی» نویسنده، شاعر و استاد دانشگاه و اکثر قریب به اتفاق آثارش در حوزه زنان است. کتاب‌شناسی توصیفی پروین اعتصامی، هشت رساله در بیان احوال زنان، تاریخ شعر زنان، فرهنگ واژه نمای اشعار فروغ فرخزاد، اندیشه نگاران زن در شعر مشروطه، عالمتاج قائم مقامی، دیدارهای دور، فروغ یاغی مغموم و خشونت مشفقانه از جمله کتاب های کراچی است. 

 

این نشست با همکاری پژوهشکده زبان و ادبیات روز شنبه ۱۱ اسفندماه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ با حضور علی‌ باباچاهی، حافظ موسوی و دکتر روح‌انگیز کراچی در سالن حکمت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.

 

 «آن روزها که شهرناز بودم» (شعرهایی از ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۷)، «با کابوس‌های زن» (شعرهایی از ۵۷ تا ۷۶)، «چشم‌های لوچ زمین» (شعرهایی از ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹) و «سکوتِ این سوی خط‌های در هم» (شعرهایی از ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۵) عنوان بخش‌های مختلف این گزینه است.

 

کراچی در مقدمه این کتاب نوشته است: در ادبیاتی که اندیشه و احساس انسان خردگرای ایرانی در رباعیات خیام، غزل‌های حافظ و سعدی و مولانا و مثنوی‌های فردوسی و نظامی و... به زیباترین صورت ممکن به یادگار مانده است نه این نوشته‌ها شعر است و نه من شاعر. سیاهی این سطرها تجربه زیسته زنی است در حوالی سال‌های ۱۳۴۹ - ۱۳۹۵.

 

زمان: شنبه ۱۱ اسفندماه  97، ساعت ۱۰ ـ  ۱۲

مکان: بزرگراه کردستان، خیابان آینه‌وند (۶۴ غربی)،پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، سالن حکمت

    بازدید:761
    یادداشت ها
    Parameter:303884!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار