کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
5.0 (1)
معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس (بخش سی‌و‌نهم)
[1398/10/04]

گزارش توسعه جهانی سال 2017  

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش سی‌‌وهشتم بخوانید.

 

گزارش توسعه جهانی سال 2017: حاکمیت و قانون

بانک جهانی

 

رهبران، سیاست‌گذاران و متخصصان توسعه اغلب نگران هستند که سیاست‌هایی که برای بهبود زندگی جوامع طراحی کرده‌اند، به نتایج دلخواه نرسند.

 

جامعۀ جهانی باید به جای طرح این سوال که "سیاست درست کدام است؟"  این پرسش را مطرح کند که چه چیزی سبب می‌شود "سیاست‌ها به ایجاد دستاورد در حوزۀ بهبود زندگی بیانجامند؟" پاسخ این پرسش که در گزارش توسعۀ جهانی سال 2017 مطرح شده است، حاکمیت بهتر است؛ یعنی روشی که حکومت، شهروندان و جوامع در طراحی و اجرای سیاست‌ها درگیر و متعهد می‌شوند.

 

این گزارش زمانی ارائه شد که رشد و بهره‌وری جهانی همچنان کم بوده، منابع در دسترس برای کمک به اقشار فقیر و آسیب‌پذیر جهان محدود بوده است. با توجه به کاهش بودجه‌های دولتی و کمک‌های توسعه، ضروری است که منابع موجود تا آنجا که ممکن است کارآمد مورد استفاده قرار گیرند. این امر از طریق به کار گرفتن مهارت‌ها و منابع مالی بخش خصوصی، ارتباط و همکاری نزدیک‌تر با جامعۀ مدنی و چند برابر کردن تلاش‌ها برای مبارزه با فساد اقتصادی که یکی از مهم‌ترین موانع توسعۀ موثر و پایدار است، امکان­پذیر خواهد بود.

 

با این حال هماهنگ کردن تلاش‌های گروه‌های متعدد نیاز به روشن کردن نقش و مسئولیت‌های هر گروه، در کنار مقررات کارآمد برای دستیابی و حفظ توافق‌ها دارد. بدون توجه بیشتر به نقش حاکمیت قدرتمند، تحقق اهداف گروه بانک جهانی برای پایان دادن به فقر شدید و تقویت رفاه همگانی در کنار دیدگاه دگرگون‌کنندۀ سازمان ملل برای دستیابی به آرمان‌های توسعۀ پایدار، دور از دسترس خواهد بود.

 

پژوهش‌ها و رایزنی‌های گسترده در بسیاری از کشورها که طی 24 ماه برای تهیۀ این گزارش انجام شده است، اهمیت سه عنصر تعهد، هماهنگی و همکاری به عنوان کارکردهای اصلی مورد نیاز برای اطمینان از به نتیجه رسیدن سیاست‌ها را روشن کرده است. این گزارش همچنین تلاش می‌کند چارچوبی مفید برای رویارویی و حل چالش‌های پیش روی اعضای بانک جهانی فراهم کند و به صورت خاص به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه سیاست‌های امنیت، رشد و برابری می‌توانند از طریق توجه به نیروهای محرکۀ اصلی حاکمیت، به نحو کارآمدتری به نتیجه دست یابند.

 

سپس این گزارش به بررسی عمیق‌تر ورای نگرانی‌های معمول دربارۀ اجرای سیاست‌ها نظیر کمبود بودجه حرکت کرده، تلاش می‌کند دریابد که چگونه افراد و گروه‌ها با درجات مختلفی از تأثیرگذاری و قدرت، انتخاب سیاست‌ها، توزیع منابع و روش‌های تغییر قوانین را از طریق گفتگو و رایزنی پیش می‌برند.

 

همانطور که در این گزارش نشان داده شده است، تغییر مثبت امکان‌پذیر است. هر چند تلاش‌ها برای اصلاحات باید توسط جوامع محلی آغاز شود، جامعۀ جهانی می‌تواند نقشی فعال در حمایت از این تلاش‌ها داشته باشد. در واقع لازم است اطمینان حاصل کنیم همکاری‌های آتی ما پویایی لازم برای توسعۀ پایدارتر و بهتر را فراهم خواهند نمود.

 

 

متن کامل این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

 

    بازدید:683
    یادداشت ها
    Parameter:305237!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار