کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست
3.0 (1)
حضور رئیس کتابخانه مجلس در عمان؛
[1397/07/23]

گزارش بازدید از آرشیو ملی عمان و حضور در افتتاحیه نشست کنفرانس بین‌المللی «روابط عمان و بریتانیا»  

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، سیّدعلی عماد، رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی، به دعوت رئیس سازمان اسناد و آرشیو ملی کشور عمان، جهت تبادل تجریبات در زمینه مدیریت اسناد و بایگانی و شرکت در هفتمین کنفرانس بین‌المللی «روابط عمان و بریتانیا از قرن هفدهم تا قرن نوزدهم» به کشور عمان سفر کردند. این کنفرانس در تاریخ 8 ـ 10 اکتبر 2018 (16ـ 18 مهر 1397) در مسقط برگزار شد.

 

هم‌زمان با کنفرانس روابط تاریخی عمان و بریتانیا در مسقط، حجت‌الاسلام سیّدعلی عماد و هیأت ایرانی حاضر، به‌صورت اختصاصی از سازمان اسناد ملّی سلطنت عمان بازدید و با رئیس آرشیو ملی عمان، آقای «حمد محمد الضویانی»، گفتگو کردند. الضویانی در این ملاقات، به روابط‌ دیرینه این کشور با ایران اشاره کرد و گفت: روابط دو کشور نشان دهنده عمق تبادلات تاریخی میان دو ملت است و برای ما مایه افتخار است که بتوانیم با تقویت روابط فرهنگی و علمی، باعث عمق بخشی بیشتر به روابط تهران و مسقط شویم.

الضویانی ادامه داد: در عمان اسناد مشترک بسیاری با کشورهای مختلف از جمله هند، پاکستان، ایران، روسیه، انگلیس و برخی از کشورهای اروپایی وجود دارد که در پی آن هستیم با برگزاری رویدادهای مشترک، عمق روابط خود با جهانیان را نشان دهیم. حسن همجواری و همسایگی می‌تواند روابط دو کشور را تعمیق بخشد.

حجت‌الاسلام «سیدعلی عماد»، رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی نیز با تأکید بر اهمیت همکاری در زمینه مطالعات علمی و تاریخی میان ایران و عمان، خاطرنشان ساخت: همکاری‌های علمی و فرهنگی، حتی سبب عمیق شدن روابط شده و زمینه بسیار خوبی را برای توسعه مناسبات علمی ایجاد می‌کند. این کتابخانه برای همکاری با طرف عمانی برای برپایی نشست روابط ایران و عمان آمادگی دارد.

در ادامه نشست تخصصی، دو طرف همچنین راه‌های توسعه مناسبات دوجانبه در این زمینه را مورد بررسی قرار دادند و در پایان، قرآن خط نیریزی (چاپ انتشارات کتابخانه مجلس) به رسم یادبود، به آقای محمد ضویانی اهداء گردید.

در ادامه این بازدید، اعضای هیأت ایرانی با حضور در بخش‌های مختلف سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان، از نزدیک در جریان چگونگی مستندسازی، حفظ، مرمّت و سیاست‌های این نهاد در جذب نسخ خطی و مرمّت آن‌ها قرار گرفتند.

سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان که از سال 2007 میلادی آغاز به کار کرده، تابع هیأت وزیران است و وظیفه محافظت از اسناد و مدارک ملی را برعهده دارد و در کنار آن، تمامی اسناد وزارتخانه‌های این کشور، همراه نهادهای عمومی و شرکت‌های دولتی را آرشیو و نگهداری می‌کند.

 

در نشست افتتاحیه  کنفرانس «روابط تاریخی عمان و بریتانیا»، «هیثم بن طارق آل سعید»، وزیر فرهنگ و میراث ملی عمان و شماری دیگر از وزرای این کشور حضور یافتند. «حمد محمد الضویانی» رئیس سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان، با اشاره به موقعیت جغرافیایی کشورش، تأکید کرد: موقعیت جغرافیایی و ارتباطات تنگاتنگ تاریخی در این منطقه، نشان‌دهنده پیوند ارتباطات عمان با دیگر کشورهای منطقه و مناسبات امروزی ما نیز نشان‌دهنده تمدن عمان در رابطه با جهانیان است.

در حاشیه این کنفرانس، نمایشگاهی از آثار خطی، نقشه‌های جغرافیایی و نامه‌های مبادله شده میان حاکمان عمان با سران کشورها از جمله نامه‌نگاری‌ها با کنسولگری‌های انگلیس در خلیج فارس، به نمایش گذاشته شد که به نام «خلیج فارس» در این نقشه‌ها تصریح شده است. 

این هفتمین کنفرانس درباره تاریخ عمان است که با هدف پژوهش و مستندسازی درباره تاریخ این کشور از سوی سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان، برگزار شد  و در سه روز  (16 تا 18 مهر)،  42 پژوهشگر از کشورهای مختلف جهان به ارائه مقالات در محورهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی روابط سلطان‌نشین عمان و انگلیس پرداختند. کنفرانس «روابط تاریخی عمان و بریتانیا» در برگیرنده تحولات تاریخی و ارتباطات این دو کشور با بخش‌هایی از سواحل مکران، دریای عمان و خلیج فارس است.

 

مرضیه راغبیان

    بازدید:1120
    یادداشت ها
    Parameter:301068!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار