کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » امور کتابخانه‌ای
5.0 (1)
گفتگو با عضو کمیته فناوری اطلاعات ایفلا و مدیر امور کتابخانه‌ای کتابخانه مجلس؛
[1398/10/28]

کمیته فناوری اطلاعات ایفلا  

 

وب سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، گفتگویی با سید علیرضا طیرانی، مدیر امور کتابخانه‌ای کتابخانه مجلس و عضو کمیته فناوری اطلاعات ایفلا داشته است که مشروح این گفتگو را در زیر می‌خوانیم.

 

لطفاً کمیته فناوری اطلاعات ایفلا و فعالیتهای آن را معرفی کنید.

کمیته فناوری اطلاعات، یکی از بزرگ‌ترین و فعالترین گروهها بین 44 کمیته فعال ایفلا در حال حاضر بوده و فعالیت خود را از سال 1963 آغاز نموده است. دامنه فعالیت این کمیته ارائه راهکارهایی به منظور ایجاد، سازماندهی، ذخیرهسازی، نگهداری، دسترسپذیری، بازیابی و انتقال اطلاعات و اسناد و همچنین موضوعات کلانتر مانند مدیریت و سیاست‌گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و علوم وابسته برای انواع کتابخانهها و مراکز اطلاعرسانی است.

 

در مورد ساختار و فعالیت کمیتههای تخصصی ایفلا، به ویژه کمیته فناوری اطلاعات توضیحات دقیق‌تری بفرمایید.

کمیتههای تخصصی در ایفلا در قالب کمیتههای دائمی فعالیت می‌کنند. هر کمیته دائمی متشکل از رئیس، دبیر، هماهنگ کننده اطلاعات و سایر اعضاء است که از طریق رای گیری در کمیته مورد نظر و برای دورههای زمانی 4 ساله و 2 ساله انتخاب می‌شوند.

هر ساله همزمان با برگزاری کنفرانس سالانه ایفلا، جلسات کاری کمیته های تخصصی برگزار و برنامه عملیاتی فعالیت‌‌ها برای بازههای زمانی یک ساله، دوساله و در موارد خاص و با توجه به نوع پروژه و فعالیت گاهی تا سه سال تهیه و تدوین و به تصویب کمیته مورد نظر رسیده و جهت تأیید نهایی به کمیته مرکزی ایفلا ارسال  و در صورت تأیید جهت اقدام به اعضاء کمیته ذیربط ابلاغ می‌گردد.

برنامه کمیته فناوری اطلاعات نیز برای بازه زمانی 2019 تا 2021 در کنفرانس 2019 آتن با تمرکز به 3 محور تهیه و حدود یک ماه بعد از برگزاری کنفرانس به تأیید کمیته مرکزی ایفلا رسید.

 

لطفاً سه محور مورد اشاره کمیته فناوری اطلاعات را بهتر معرفی کنید.

در واقع سه محور کاری که کمیته فناوری در دو سال آینده متمرکز بر آنها خواهد بود، دارای زیربخشها و پروژه های کاری مختلفی است. به طور کلی محور اول بر، آگاهی، دانش و بکارگیری نوآوری ها در فناوریهای اطلاعاتی با تأثیر بالقوه بر ارزش برای خدمات کتابخانهای تمرکز دارد.

محور دوم، راهکارهای توسعه بهترین شیوهها، اصول و رهنمودها و همچنین مواد آموزشی به روز در حوزههای فناوری اطلاعات و ارتباطات برای طیف گستردهای از کتابخانهها و خدمات اطلاعرسانی را بررسی و به اشتراک میگذارد و در محور سوم، به پشتیبانی و تقویت فعالیتهای ایفلا و گروهها در زمینه چالشهای تکنولوژی پرداخته می‌شود.

البته موضوعات در هر سه محور دسته بندی شده و کارکرد محور است.

 

کمیته فناوری اطلاعات علاوه بر کتابدارن، سایر گروههای مرتبط با علم اطلاعات و در واقع متخصصان میان رشته‌ای را شامل می‌شود. کتابداران و متخصصان حوزه فناوری اطلاعات چگونه می‌توانند با این کمیته در تعامل باشند؟

اگر وارد جزئیات هر یک از موضوعاتی که در سوال قبلی شما به آن پاسخ دادم بشویم، می‌بینیم قالب زیر فعالیتها با همکاری کمیته‌های دیگر است. برای علاقهمندان و متخصصانی که مایل هستند فعالیت علمی و پژوهشی برای ایفلای سال آینده داشته باشند، به چند پروژه تعریف شده که در فعالیت های سال جاری کمیته فناوری اطلاعات تصویب و در حقیقت جزو پروژه‌های قابل ارائه در ایفلای 2020 ایرلند است، اشاره می‌کنم.

«تأثیر سیستمهای کتابخانهای بر ارائه خدمات به عموم کاربران»، یکی از پروژه های در دست اقدام کمیته فناوری اطلاعات است که البته با همکاری کمیته مدیریت دانش انجام می‌شود. از موضوعات دیگر می‌توانم به پروژه «حفاظت از اشیاء دیجیتال پیچیده در کتابخانهها» اشاره کنم که این پروژه نیز با همکاری کمیته حفاظت و نگهداری انجام میشود.

همچنین «سیستمهای جستجو برای دسترسی عمومی» موضوع دیگری است که کمیته فناوری اطلاعات با همکاری کمیته خدمات اطلاع رسانی و مرجع  به آن میپردازد.

 

نحوه تعامل و همکاری افراد و گروه های تخصصی علاقهمند با کمیته فناوری اطلاعات در هر یک از این موضوعات و یا سایر موضوعات مرتبط به چه صورت است؟

علاقهمندان از طریق وب‌سایت ایفلا که دائما به روز میشود، می‌توانند در چند و چون فعالیت‌ها قرار بگیرند. در خصوص موضوعاتی هم که به طور اجمالی به آن ها اشاره کردم و سایر موضوعات مرتبط با کمیته فناوری اطلاعات، می‌توانند از طریق ایمیل tayerani@gmail.com با بنده در ارتباط باشند.

    بازدید:524
    یادداشت ها
    Parameter:305398!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار