کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اخبار فرهنگی مجلس
5.0 (1)
اخبار فرهنگی مجلس؛
[1398/08/22]

کمیته‌ای برای بررسی سرفصل‌های حذف شده از کتب ادبیات تشکیل شود  

 

فریده اولادقباد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به حذف سرفصل‌هایی از کتاب‌های ادبیات‌فارسی، گفت: سازمان پژوهش و شورای عالی آموزش و پرورش باید کمیته مشترکی را تشکیل دهند و سرفصل‌هایی را که از کتب ادبیات‌ فارسی حذف شده‌ است، مورد بررسی دقیق قرار دهند.

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: مطالب حائز اهمیتی که به هویت ایرانی و اسلامی مربوط است، نباید از کتب درسی ما حذف شود و در صورتی که این مسئله رخ داده باشد، باید این مطالب به کتاب‌های ادبیات بازگردد.

 

وی ادامه داد: البته سازمان پژوهش با همکاری شورای عالی آموزش و پرورش باید در محتوای کتب درسی بازنگری‌های اساسی داشته باشند از این جهت که محتوای کتاب‌ها باید با نیازهای روز دانش‌آموزان منطبق باشد.

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: البته این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد که بسیاری از مطالب مندرج در کتب درسی ما حاوی تاریخ باستانی و معاصر کشورمان است و باعث می‌شود که دانش‌آموزان مطالبی را درباره هویت اسلامی و ایرانی بیاموزند و نسبت به آن احساس غرور ملی داشته باشند که نباید از کتب درسی حذف شوند.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تأکید بر اینکه نباید مطالب ارزشمند مندرج در کتب درسی حذف شود، گفت: دانش‌آموزان از طریق برخی از مطالب کتب درسی، از فرهنگ، آداب، رسوم، ادبیات و مفاخر کشور شناخت کسب می‌کنند که این مطالب نباید از کتب درسی حذف شوند.

 

همچنین سید محمد جواد ابطحی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به حذف برخی از سرفصل های کتب ادبیات فارسی گفت: در داخل کشور عناصر و ارگان هایی هستند که اهتمام جدی به زبان و ادبیات فارسی ندارند و این در حالی است که در بودجه سنواتی برای ۱۸ دستگاه جهت ترویج زبان و ادبیات فارسی بودجه تعیین شده است.

 

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: البته بنده با این مسئله مخالفم و معتقدم که بودجه ترویج زبان و ادبیات فارسی باید یک کاسه شود و متولی آن یک نهاد باشد اما در حال حاضر دستگاه های مختلفی برای ترویج زبان و ادبیات فارسی پول می گیرند اما کاری انجام نمی دهند.

 

آموزش و پرورش باید مهد پرورش زبان و ادبیات فارسی باشد

 

وی ادامه داد: آموزش و پرورش باید مهد پرورش زبان و ادبیات فارسی باشد، اما برخی افراد در این وزارتخانه غنای ادبیات فارسی را از بین برده اند به گونه ای که امروز دانش‌آموزان ما با آثار بزرگانی چون سعدی و حافظ آشنا نیستند.

 

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: علت حذف برخی مطالب از کتاب های ادبیات فارسی به سلیقه هایی بازمی گردد که در وزارت آموزش و پرورش حاکم است و همچنین برخی افراد برای سفارش چاپ کتاب و تغییرات کتب پول دریافت می کنند و این فضا رانتی را برای آنان ایجاد کرده که از آن استفاده می کنند.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: بسیاری از مطالب مهم از کتاب های ادبیات فارسی حذف شده است و به اعتقاد بنده عده ای به دنبال تضعیف زبان و ادبیات فارسی هستند.

 

ابطحی عنوان کرد: تاکنون کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس جلساتی را در این زمینه برگزار کرده است اما لازم است طرحی را هم در این راستا آماده کرده و دستگاه هایی چون آموزش و پرورش را ملزم کنیم که در تغییر کتب درسی، مواردی را لحاظ کنند.

    بازدید:527
    یادداشت ها
    Parameter:305075!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار