کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » ایران شناسی
1.0 (1)
افشار را بهتر بشناسیم
[1397/01/15]

کتابشناسی ایرج افشار، آبشخوری سرشار در تحقیقات ایران‌شناسی/بهروز ایمانی  

در این گفتار،‌ بر آن نیستم که از ایرج افشار بگویم، ‌از وسعت اطّلاعات او، از جامعیّت شخصیت او، ‌از بلندای همّت او،‌ که او تابنده­‌تر از آفتاب است و «آفتاب آمد دلیل آفتاب».

سخن از آینه‌­ای است که نمای تحقیقات ایرج افشار را با تمامت جزئیات، به جلوه­ای دقیق و ظریف، ‌نمایانده است. آبشخوری سرشار در افشارشناسی. دانشوری که کتابشناختِ نوشته­‌های او خود به سه مجلّد کلان برآمده،‌ و البته که درباره کارهای او چندین و چندان می­‌توان رقم زد. او که تمام ناشدنی است، او که چونان رود، در بستر فرهنگ ایران، ‌جاری است و برکات معنوی­اش، مستمر و مستدام.

میلاد عظیمی، که سرمایه‌­ای عظیم برای فرهنگ و ادب پارسی به شمار می­‌رود، ‌اثری گران و کلان رقم زده است که صرفاً نوشته­‌های افشار را گزارش نمی‌­کند،‌ بلکه مجموعه­‌ا‌ی از اطّلاعات متعدّد و متلوّن تاریخی، ‌ادبی، جغرافیایی، ‌باستان­‌شناسی،‌ نسخه­‌شناسی، ایران­شناسی و .... را در اختیار محقّقان می­‌گذارد که باید به دقت خواند و از آن نکته‌ها دریافت.

بسا نکات نویافته و قابل توجّه که در مطاوی نوشته­‌های افشار پنهان است، و ‌دکتر عظیمی، ‌با مطالعه عمیق، ‌دقیق و فراگیر این نوشته‌ها، آن نکات را برکشیده و بازنموده است. بی‌تردید، اثر  عظیمی، مرجعی درخور، ‌نه تنها در افشار‌پژوهی، بلکه در تحقیقات و تدقیقات و مراجعات فرهنگی خواهد بود.

کمتر کسی را می‌توان نام بُرد که بدین وسعت مطالعه، کاری چنین سترگ را به انجام پیوندد، ‌بویژه در این روزگار که حالی و مجالی برای کارهای تحقیقاتی نیست و بیشتر پژوهش‌ها، بافته‌اند تا یافته.

اثر عظیمی، بدین عظمت، الگویی تمام عیار خواهد بود برای آنان که می‌خواهند منبعی همسانِ کتاب‌شناسی ایرج افشار رقم زنند. مسلّم است برای شخصیت‌هایی همچون افشار، شفیعی کدکنی و امثالهم که تألیفات و تصنیفات‌شان، سرشار از اطّلاعات پراکنده ارزشمند است،‌ نمی‌توان یک شناخت‌نامه و کتاب‌شناسی ساده، فرآهم آورد، بلکه باید مانند دکتر عظیمی، سطر به سطر نوشته‌ها را خواند و اطّلاعات موجود را برکشید و شناختنامه ای جامع سامان داد.

تألیف و تدوین چنین اثری کلان، حقا که از عهده فردی برنمی‌آید و گار گروهی و سازمانی می‌طلبد، اما وقتی پای عشق و ارادت در میان باشد، البته که میلاد عظیمی می‌تواند به تنهایی از عهده انجام آن برآید.

این اثر، بنا به نوشته دکتر عظیمی، در پی تحقق سه هدف مشخص است:

  1. کمک به ایرانشناسان و ایرانشناسی،
  2. ترسیم چشم اندازی از گستره جستجوها و پژوهش‌های افشار، و تشخیص قدر و مقدار خدمات فرهنگی او،
  3. استخراج مدخلهایی از آن برای تحقیق.

تلاش‌های عاشقانه میلاد عظیمی را می ستاییم و از خدای متعال، توفیقات روز افزون برای ایشان در تعالی فرهنگ و ادب این کشور خواستاریم.

کتابشناسی موضوعی- تاریخی از چاپکرده‌ها و نوشته‌های ایرج افشار( منتشر شده در سالهای 1395- 1323)، تحقیق و تألیف میلاد عظیمی، تهران، خانه کتاب، 1396، سه مجلد، 3441ص.

 

    بازدید:1803
    یادداشت ها
    Parameter:300388!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار