کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » پژوهش و انتشارات
0.0 (0)
کارکاه آموزشی
[1396/09/25]

کارگاه برنامه حافظه جهانی در کتابخانه مجلس برگزار شد  

کتابخانه مجلس شورای اسلامی به دلیل در اختیار داشتن میراث عظیمی از آثار دانشمندان ایران و اسلام از بنیانگذاران کمیته ملی حافظه جهانی و عضو حقوقی این کمیته بوده و همواره همکاری‌های نزدیکی با آن داشته است. به همین جهت در روز سه‌شنبه،‌ 7 آذر 1396کارگاهی آموزشی برای آشنایی معاونان،‌ مدیران،‌ کتابداران و کارشناسان با برنامه حافظه جهانی و چگونگی ثبت بین‌المللی آثار مستند فرهنگی و علمی در این برنامه برگزار گردید. این کارگاه‌ توسط خانم­ها مهندس فریبا فرزام،‌ دکتر سوسن اصیلی و رحیمی در کتابخانه ایران‌‌شناسی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

در آغاز،‌ حجت‌الاسلام و المسلمین عماد ضمن خیر مقدم به استادان و شرکت‌کنندگان،‌ آموزش نیروی انسانی را از مهم‌ترین ضرورت‌های یک نهاد و سازمان توصیف کرد و بیان داشت که آموزش باید جنبه عملی داشته باشد و مستقیماً به اقدام و عمل منتج گردد. آموزش تئوریک صرف بدون بهبود عملکرد‌ها و فرآیند‌ها،‌ فایده‌ چندانی نخواهد داشت. کار‌گاه‌‌های آموزشی نیز دقیقاً برای تأمین چنین منظوری راه‌اندازی می‌شود که می‌تواند ارتباط وثیقی بین تئوری و عمل ایجاد کند.

رئیس کتابخانه مجلس در ادامه از تلاش‌های صورت‌گرفته در تدوین آیین‌نامه و تنظیم نظامی برای ارتقاء نیروی انسانی خبر داد. هدف از چنین نظامی این است که طی برنامه‌های 3 تا 6 ساله،‌ کارکنان کتابخانه مجلس به توانایی‌های در خور توجهی دست‌ یابند. وی مدرک‌گرایی صِرف را مورد انتقاد قرار داد و بیان داشت که شخصیت‌های مهم و علمی کشور،‌ چندان رغبتی به داشتن مدرک نداشتند،‌ بلکه خود مدرک بودند، مانند آقای ایرج افشار، حسین خدیو‌جم،‌ عبد‌الحسین حائری و همانند آن‌ها شخصیت‌های علمی بزرگی هستند که نیاز ندارند که مدرک داشته باشند،‌ بلکه خود مدرک هستند.  

عماد افزود: در فاز نخست این کارگاه آموزشی،‌ شرکت‌کنندگان با برنامه حافظه جهانی آشنا می‌شوند و سپس در کار‌گاه‌های بعدی، به کارشناسان متبحری در عرصه شناسایی میراث مستند، دفاع از میراث مکتوب منتخب‌ و فرآیند ثبت، تبدیل خواهند شد. وی دغدغه اصلی را هویت ایرانی- اسلامی کشور دانست و بیان داشت که اگرچه ثبت بین‌المللی یک اثر از کتابخانه مجلس در برنامه حافظه جهانی،‌ افتخار بزرگی برای این کتابخانه محسوب می‌‌شود،‌ یا ثبت بین‌المللی یک اثر از یک دستگاه دیگر،‌ برای آن دستگاه افتخار بزرگی است، اما این افتخار شامل کل ایران می‌شود و بدین معنا است که ما توانسته‌ایم هویت ایرانی- اسلامی خود را به جهان بشناسانیم و در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم. باید همه ما در شناسایی و به ثبت‌ رساندن این آثار تلاش و کوشش کنیم. کمیته ملی حافظه جهانی باید بتواند از کارشناسان فعال در این زمینه استفاده کند.

سپس حجة‌الاسلام و المسلمین سید محمدعلی احمدی ابهری- معاون پژوهشی و عضو کمیته ملی حافظه جهانی- ثبت آثار مستند را یک خدمت ملی شمرد و هدف از این کارگاه را تربیت نیرو‌هایی دانست که بتوانند آثار مستند را شناسایی و  بر اساس معیار‌های این برنامه،‌ اثر را انتخاب و پرونده ثبت اثر را تشکیل دهند.

این کارگاه در دو جلسه یک و نیم ساعته برنامه‌ریزی‌شده بود که به‌خاطر استقبال شرکت‌کنندگان تا 4 ساعت به طول انجامید. بعد از پایان هر جلسه،‌ استادان به سؤالات شرکت‌کنندگان پاسخ دادند.

گزارش از مجید سائلی

majsaeli@yahoo.com

 

 

 

 

 

 

 

 

    بازدید:1738
    یادداشت ها
    Parameter:299005!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار