کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » نشریات ایران و جهان
0.0 (0)
معرفی تازه‌های نشریات؛
[1398/06/10]

چهارمین شماره ماهنامه «حافظه ملی ایرانیان» منتشر شد  

 

چهارمین شماره‌ ماهنامه‌ تخصصی «حافظه ملی ایرانیان» ویژه مرداد ماه، از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد.

 

به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، چهارمین شماره‌ ماهنامه‌ «حافظه ملی ایرانیان» در بخش‌های مختلف از جمله اندیشگاه، حافظه جهانی، گفت‌وگو، همایش‌ها، تازه‌های نشر، موزه کتاب و میراث مستند، اخبار کوتاه استانی، نقد کتاب و... به چاپ رسیده است.
 
نخستین صفحه از این نشریه اختصاص به «روز خبرنگار» دارد و خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و فعالان خبری در حوزه تصویر و رادیو حوزه فرهنگ را در کنار اشرف بروجردی به عنوان رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در یک قاب قرار داده است.
 
دومین صفحه ماهنامه «حافظه ملی ایرانیان» با تیتری از بروجردی مبنی بر «کتابخانه ملی ایران خانه دوم خبرنگاران است» آغاز شده است. همچنین اخبار انتصابات سازمان صفحه چهارم را در برگرفته است.
 
بزرگداشت «یدالله کابلی» به همراه مشروح «نشست آینده کتابخانه‌ها» و تشریح دوره جدید فعالیت‌های اندیشگاه از دیگر مطالب صفحه 7 ماهنامه است.
 
گفتگوی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تیتر «64 دستگاه دولتی هنوز اسناد خود را به سازمان اسناد منتقل نکردند» از جمله مصاحبه‌های مهم این شماره از ماهنامه حافظه ملی ایرانیان است.
 
در دو صفحه 8 و 9 نیز گزارشات مبسوطی از برگزاری نمایشگاههای تاریخ محلی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی به چاپ رسیده است.
 
قسمت دوم مقاله «دیپلماسی آرشیوی» به قلم حامد ایرانشاهی، مدیرکل خدمات آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز جزو مطالب صفحه 11 ماهنامه است.
 
در صفحه حافظه جهانی ماهنامه نیز به تشریح جدیدترین تصمیمات و برنامه‌های اتخاذه شده در جلسه 129 کمیته ملی حافظه جهانی پرداخته شده است.
 
نقد کتاب «یک ماه در زندان» که روایت عجیب یک ناشر و اهل کتاب از اوین است، به قلم علی‌رمضانپور- کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شهید بهشتی، در شماره چهارم ماهنامه حافظه ملی ایرانیان، به چاپ رسیده است.
 
همچنین در صفحات 14 و 15 نیز در گفتگویی مبسوط با حبیب‌الله عظیمی، عضو هیات علمی کتابخانه ملی ایران با موضوع ثبت نسخه‌های خطی سازمان در ثبت‌های کمیته ملی حافظه پرداخته شده است.
 
در نهایت مصاحبه فریبرز خسروی، معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز پایان بخش مطالب چهارمین شماره ماهنامه حافظه ملی ایرانیان است.

    بازدید:610
    یادداشت ها
    Parameter:304707!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار