کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » پژوهش و انتشارات
5.0 (2)
معرفی تازه های انتشارات کتابخانه مجلس؛
[1400/02/11]

چالش‌های قانون‌گذاری در ایران (1399-1359)  

 

کتاب «چالش‌های قانون‌گذاری در ایران (1399-1359)» در 3 جلد، توسط انتشارات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی منتشر شد.

 

کتاب «چالش‌های قانون‌گذاری در ایران (1399-1359) توسط آقای موسی قربانی با همکاری دکتر جهانبخش محبی‌نیا و نظارت علمی گروه مطالعات پارلمانی کتابخانه مجلس نگارش یافته و در اسفندماه 1399 توسط انتشارات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی منتشر گردیده است.

نگارنده این کتاب، حجت‌الاسلام موسی قربانی دارای تحصیلات حوزوی است و از دوره پنجم تا هشتم، نماینده قائنات در مجلس شورای اسلامی بوده و در دوره‌های هفتم و هشتم نیز عضو هیئت‌رئیسه مجلس بوده است. همکار ایشان در این کتاب، دکتر جهانبخش محبی‌نیا نیز دکترای اقتصاد دارد و از دوره پنجم تا هشتم و نیز دوره دهم، نماینده میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی بوده و سابقه عضویت در هیئت‌رئیسه مجلس را در دوره‌های هفتم و هشتم داراست.

کتاب چالش‌های قانون‌‌گذاری در ایران با رویکرد آسیب‌شناسی به نقد قوه مقننه و مجلس شورای اسلامی در ده دوره پس از انقلاب اسلامی پرداخته و نویسندگان، به مدد مشاهدات عینی، تجربیات طولانی، اسناد و دانش علمی، نقاط ضعف حوزه قانون‌گذاری ایران را به تصویر کشیده‌اند. به عبارت دیگر در این کتاب، مجلس شورای اسلامی پس از چهل سال، از سوی قانون‌گذاران خود مجلس، با هدف تحول و ارتقاء نظام قانون‌گذاری ایران، به طور منصفانه و بی‌طرفانه مورد بازبینی و بازنگری و نقد جدی قرار گرفته است.

این کتاب در سه جلد با عناوین زیر تنظیم و تدوین گردید:

جلد اول: تشکیل و اداره مجلس شورای اسلامی

این جلد شامل چهار فصل است: فصل اول: ساختار و جایگاه مجلس شورای اسلامی؛ فصل دوم: انتخابات مجلس شورای اسلامی و چالش‌های آن؛ فصل سوم: چالش‌های افتتاح مجلس؛ فصل چهارم: اخطار و تذکر.

جلد دوم: تدوین و تصویب قوانین

جلد دوم شامل پنج فصل است: فصل اول: روند رسیدگی به طرح‌ها و لوایح؛ فصل دوم: ابزارهای کارشناسی مجلس و چالش‌های آن؛ فصل سوم: نقش نمایندگان در بررسی طرح‌ها و لوایح؛ فصل چهارم: چالش رأی‌گیری در مجلس؛ فصل پنجم: چالش‌های خروجی مجلس.

جلد سوم: نظارت

این جلد نیز شامل پنج فصل است: فصل اول: نظارت داخلی مجلس؛ فصل دوم: نظارت مجلس بر قوه مجریه؛ فصل سوم: نظارت بر دستگاه‌های مرتبط با نهاد رهبری؛ فصل چهارم: اقدامات نظارتی ضعیف و فاقد ضمانت اجرایی؛ فصل پنجم: نظارت بر ابلاغ و اجرای قوانین.

نویسنده در مقدمه کتاب، ضمن ارج نهادن به تلاش‌های خالصانه و صادقانه قریب به اتفاق نمایندگان مجلس، اظهار امیدواری کرد که انتشار این کتاب، گام مثبتی باشد برای رفع نواقص و ضعف‌های حوزه قانون‌گذاری کشور و فتح بابی گردد برای اقدمات مشابه در سایر قوا به منظور اصلاح امور و تعالی و سعادت کشور.

کتاب چالش‌های قانون‌گذاری در ایران برای نخستین بار به طور صریح، پرده از نواقص موجود در سیستم قانون‌گذاری ایران برداشت و با ادبیات متفاوتی به نقد ساختاری و عملکردی یکی از ارکان کشور پرداخت، لذا مطالعه این کتاب ارزشمند می‌تواند برای نمایندگان و دست‌اندرکاران نظام قانون‌گذاری، دولتمردان، دانشجویان، اساتید و پژوهشگران به ویژه رشته‌های تاریخ، علوم سیاسی و حقوق بسیار مفید باشد.

 

مشخصات کتاب: «چالش‌های قانون‌گذاری در ایران (1399-1359)»، 3 جلد، موسی قربانی با همکاری دکتر جهانبخش محبی‌نیا، تهران: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، چاپ اول: 1399، 1791 صفحه، قیمت دوره سه جلدی: 180000 تومان

 

معرفی از: منوچهر نظری (مسئول گروه مطالعات پارلمانی کتابخانه مجلس)

    بازدید:307
    یادداشت ها
    Parameter:306571!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار