کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
معرفی کتاب؛
[1398/04/30]

پنجمین جلد «فهرست اسناد کتابخانه دانشگاه تهران» منتشر شد  

 

پنجمین جلد از مجموعه «فهرست اسناد تاریخی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران» منتشر شد.

 

 پنجمین جلد از مجموعه «فهرست اسناد تاریخی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران» به کوشش شیوا تقوایی زحمتکش و زیر نظر حجت‌الاسلام رسول جعفریان، رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران منتشر شد.
 

جعفریان در مقدمه این جلد با اشاره به رسالت‌های کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران می‌نویسد: «کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران تا این زمان دو رسالت داشت؛ اما این سال‌ها، سه رسالت شده است. تنوع در رسالت، بسته به نوع منابع و شیوه خدمات‌رسانی متناسب با آن است. نخستین مورد، حفظ میراث کهن است، میراثی که مهم‌ترین آنها در کتابخانه، نسخ خطی، و در مراحل بعد، اسناد، عکس‌ها، نشریات قدیمی، کتاب‌های چاپ سنگی و سربی است. مورد دوم، تهیه کتاب‌ها و منابع روز چاپی برای مراجعان محترم از استادان، دانشجویان و کارمندان عزیز و آماده کردن تالارهای متنوع برای آن‌ها است.
 

کتابخانه باید بهترین کتاب‌های روز را در اسرع وقت، تهیه کرده و در اختیار دانشجویان قرار دهد. طبعاً در هر دو مورد، یکی از مهم‌ترین کارها، پس از تهیه منابع، فهرست کردن آن‌هاست. یعنی هم در زمینه متون کهن و هم کتاب‌های جدید، می‌باید با سرعت و دقت، فهرست‌نویسی شود تا مراجعان بتوانند به راحتی از آن‌ها استفاده کنند. رسالت سوم در حوزه منابع دیجیتال است.»
 

وی در ادامه می‌نویسد: «در مورد منابع چاپی جدید و قدیم، و نیز اسناد چنان که اشارت رفت، مهم‌ترین مسأله فهرست‌نویسی است. می‌دانیم در بخش خطی، کتابخانه، با تلاش‌های مرحوم استاد دانش‌پژوه و افشار، توانست به مقدار زیادی کار را به اتمام برساند. اندکی هم که مانده بود به یاری یکی دو تن از همکاران پس از انقلاب به اتمام رسید. اما در بخش‌های دیگر، مانند منابع سنگی، سربی و نشریات، هنوز در نیمه راه هستیم. در بخش اسناد، آنچه که اکنون نمونه‌ای از آن را شاهدیم، کار با جدیت پیش نرفته بود. طی یک سال گذشته، این وظیفه، با همت تنی چند از همکاران کتابخانه این کار به نهایت خود نزدیک شد.»
 

شیوا تقوایی زحمتکش، دانشجوی دکتری تاریخ، تدوین‌کننده جلد پنجم فهرست اسناد کتابخانه دانشگاه تهران، مجلد چهارم این مجموعه را نیز که پیش از این منتشر شده فراهم آورده بود.

    بازدید:594
    یادداشت ها
    Parameter:304505!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار