کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » منابع و خدمات فنی » مجموعه‌سازی
0.0 (0)
اهدای کتاب به کتابخانه مجلس؛
[1398/07/16]

پروفسور سیّد وحید اشرف 33 تألیف خود را به کتابخانه مجلس اهدا کرد  

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، در روزهای اخیر 33 کتاب از تألیفات ارزشمند پروفسور سیّد وحید اشرف از هندوستان به کتابخانه مجلس اهدا شد. این اهدا به لطف و پیگیری خانم لیلا عبدی خجسته اتفاق افتاد.

«خانم لیلا عبدی خجسته» یادداشت زیر را در مورد شیوه اهدای کتاب‌ها، منابع اهدا شده و شخصیت علمی پروفسور سیّد وحید اشرف، تهیه کرده و برای انتشار در اختیار وب‌سایت کتابخانه مجلس قرار داده است:

 

به قول مرحوم فریدون مشیری «در کلاس روزگار / درسهای گونهگونه هست». علاوه بر کلاسهایِ درسِ مدرسه و دانشگاه، گروههایی که فضای مجازی هستند، فرصت بسیار مغتنمی برای یادگیری هستند. «گروه تلگرامی گفتگوهایِ تراثی»به مدیریت دکتر حسین متّقی - استاد برجسته نسخههایِ خطّی اسلامی- در زمینة تراثیات فیضرسانی میکند و طالبان علم را بر خوانِ کرمش همنشین کرده است.

سال پیش یکی از همتراثیان در این گروه درباره کتابی چاپِ هندوستان جویا شدند. جستجوهایِ اینترنتی ما به جایی نرسید. از استادان و پژوهشگران ایرانی، هندوستانی و پاکستانی پرسوجو نمودیم و آنها اظهار بیاطلاعی نمودند. همتراثیِ گرامی از یکی از استادان مشهور پاکستان سؤال نموده بود. استاد ضمن بیان «نمیدانم»، تلگرام ایشان را مسدود کردند!  دیگر نمیشد همتراثیِ گرامی را ناامید رها کرد. رحمت خداوندی در کِششِ طلبِ همتراثی شامل شد و جستجوهایمان را به این سمت پیش بُرد که پروفسور دکتر سیّد وحید اشرف در هندوستان این کتاب را چاپ کردهاند (با سپاس از دکتر وجیهالدّین).

در جستجوهای اینترنتی هیچ راه ارتباطی با جناب پروفسور پیدا نمیشد. فقط متوجّه شدیم که ایشان سالها پیش مدیریت گروه فارسی «دانشگاه گُجرات» (هندوستان) را برعهده داشتند. برای وصل شدن به ایشان از کَرمفرمایی در هندوستان (دکتر شمیم ارشاد اعظمی) درخواست نمودیم. ایشان ما را به فرزند ارجمند جناب پروفسور رهنمون ساختند (دکتر سیّد سکندر ذوالقرنین اشرف) و الحمدلله پس از ماهها پیگیری، سعادت گفتگو با یکی از استادان فارسی و عارفان هندوستان نصیب شد.

حیرت است دکتر سیّد وحید اشرف در این سن و سال با حافظهای فوقالعاده، صدایی رسا و با حوصله پرسشها را پاسخ گفتند و فرمودند که حاضرند تمام کتابهایشان را ارسال بفرمایند. برای عزّت به این بزرگمنشی ایشان درخواست شد که آثارشان را به کتابخانة مجلس (تهران) اهدا فرمایند. ایشان بر کَرمشان افزودند و به فاصلة فقط چند روز، توسّط یکی از عزیزانشان مطلّع فرمودند که کتابها بستهبندی شده است و به فرزندشان در عَلیگَر رساندند. ایشان هم به دهلی (دکتر احسانالله شکراللهی) رساندند و روز 14 مهر 1389 بستة کتابها از دهلی به مدیر محترم بخش  مجموعه‌سازی کتابخانه مجلس در تهران (آقای علی‌اکبر زارع بیدکی) رسید.

از پروفسور دکتر سیّد وحید اشرف به ویژه و از تمام کَرمفرمایانی که در رساندن این هدایا لطف فرمودند، قدردانی و تشکر می‌کنیم. خداوند سبحان از آیه شریفهاش «اجر غیر ممنون» به آنها عطا کند. تا قیامت سعیشان مشکور باد. آمین.

شایان ذکر است که استادان و کَرمفرمایانِ دیگری در هندوستان و پاکستان هستند که با رضایتِ خاطر و از صمیم قلب حاضرند کتابهای منتشر شده در موضوعات فارسی را به کتابخانة مجلس (یا دیگر کتابخانههایِ مهم ایران) اهدا کنند. امیدواریم مسئولین ایرانی در خانههایِ فرهنگ، کنسولگریها و سفارتهایِ ایرانی فقط در ارسال این هدایا با کتاب‌‌خانهها همکاری فرمایند.

 

معرّفی پروفسور دکتر سیّد وحید اشرف

دکتر سیّد وحید اشرف کَچوچوی (زادروز: 1933) از ساداتِ شهرِ کَچوچا [1] در ایالتِ اُتّرپَرَدیش هستند که نسبشان به حضرت مخدوم اشرف جهانگیر سمنانی (ولادت:بین 709 تا 712- وفات: بین 829 تا 832ق) میرسد. وی از دانشمندان فارسیدان، نسخهشناس و عارفان هندوستان است. ایشان از «دانشگاهِ اسلامی عَلیگَر» دکتری فارسی دریافت نمود. عنوان پایاننامه وی: «تصحیح انتقادی لطائف اشرفی فی بیان طوائف صوفی» که در سال 1965به راهنمایی مرحوم دکتر نذیر احمد (1915-2008) دفاع شد. دکتر وحید اشرف در«دانشگاه پَتیالا»، «دانشگاه مَهاراجا سیاجی راؤ» (شهر بَرودا) تدریس کرد و در 1993 با سمت ریاست گروه عربی،فارسی و اردو «دانشگاه مَدارس» بازنشسته شد. وی به زبانهایِ: اردو، فارسی،عربی،انگلیسی، هندی و گجراتی مسلط است. تألیفات ایشان دربارة عرفان و تصوّف است. چندین مقاله از ایشان در مجلۀ «دانش»، مرکز تحقیقات ایران و پاکستان منتشر شده است.

 

آثار اهدا شده پروفسور دکتر سیّد وحید اشرف به کتابخانه مجلس:

 

* تألیفاتِ ایشان به فارسی (براساس چاپ اول):

 

 • «دریا به قطره»، سال چاپ: 2009. [شعرهایِ فارسی دکتر سیّد وحید اشرف که بیشتر آنها در مجلّه «دانش»،مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان چاپ شدهاند]
 • «رباعی؛ رباعیات فارسی»- دو بخش، سال چاپ: 2010. (بخش سوم در سال 2012 چاپ شده است)
 • «لطائف اشرفی و مکتوبات اشرفی از حیث مآخذ تاریخ هند عهد وسطی»، سال چاپ: 2010.
 • «لطائف اشرفی؛ملفوظات محبوب یزدانی سیّد اشرف جهانگیر سمنانی قدّس سرّه متوفی 828ق»(سه بخش)- گردآورنده: نظامالدین غریب یمنی، سال چاپ: 2010. [بخش چهارم و پنجم این کتاب هنوز چاپ نشده است]
 • «پرواز تفکر؛ مجموعه رباعیات فارسی»، سال چاپ: 2014.

 

* تألیفاتِ ایشان به اردو (براساس چاپ اول):

 

 • «حیات سیّد اشرف جهانگیر سمنانی»، چاپ اول: 1975؛ چاپ دوم با اضافه:2017.
 • - «تفهیمات»- شاملِ: «حرفِ اول»، «زبان پَهلوی»،«رباعیات فارسیِ امیرخسرو»،«زبان و سبک خواجه حافظ شیرازی»،«تصوّف در شعر خواجه حافظ»،«سلوک در شعر خواجه حافظ»، «رباعیهایِ فارسی غالب دهلوی»،«مطالعه مثنوی ابر گهر- تالیف: غالب دهلوی»، «نگاهی به مثنوی اسرار خودی- تالیف:علامه اقبال»،«نگاهی کوتاه به شعر فارسی علامه اقبال»، «شعرهایِ فارسی حضرت ذوقی»، تاریخ چاپ ندارد.
 • تصحیحِ «کلیاتِ افسر»، شعرهایِ اردو حافظ حکیم سید محمود حسین افسر بَرودوی، چاپ اول: 1978؛ چاپ دوم با تجدید نظر: 2014. (کتاب به زبان اردو)
 • تصحیحِ «دیوان فدا»، با همکاری مالک رام، چاپ اول: 1978؛ چاپ دوم: 2014.
 • «تصوّف» بخش اول، چاپ اول: 1989؛ چاپ دوم: 2016.
 • «تجلیات؛ مجموعه نعت»، چاپ اول: 1996؛ چاپ دوم با اضافه: 2018.
 • «روزه»، سال چاپ: 1996.
 • «نعت گویی در زبان اردو و تجلیّات»، سال چاپ: 2001.
 • «مقدّمه رباعی؛ چهار مقاله درباره رباعی»، چاپ اول:2001؛ چاپ دوم:2019.
 • «مناجات»، سال چاپ: 2002.
 • «توضیحات»؛ سالِ چاپ: 2003. [چند مقاله]
 • «معراج شریف»، سال چاپ: 2003.
 • «مومن؛ انتخابِ آیاتِ قرآنی»،ترجمه: اعلیحضرت مولانا احمد رضا خان- تفسیر: مولاتا سید نعیم مرادآبادی و دیگر علمای کرام- مقدمه و تدوین: دکتر سیّد وحید اشرف، سالِ چاپ: 2003.
 • «سوغات»، سال چاپ: 2005. [شعر اردو]
 • «لمحات»، سال چاپ: ندارد. [شعر اردو]
 • «آیات»، سال چاپ: ندارد. [مجموعه مقالات]
 • «ارتباط و انعکاس»، برخی از نامههای ارسالیِ دانشمندان هندوستانی به دکتر سیّد وحید اشرف، سال چاپ: 2008.
 • «قال الاشرف»؛ گزیدهای از اقوال و نصائحِ مخدوم سیّد اشرف جهانگیر سمنانی رحمة الله علیه، سال چاپ: 2009.
 • «حج تمتّع»، سال چاپ:2010.
 • «قالوا الصوفیه»، انتخاب، تدوین اقوال فارسی صوفیان و ترجمه آنها به فارسی، سال چاپ: 2010.

 

* و این دو کتاب هم اهدا شده است:

 

 • «رباعی نگاری»- نویسنده: دکتر اظهر عالم، سال چاپ: 2002؛

 The Exoteric And Esoteric Aspects of Islamic Prayers, 2005 _

پینوشت:

[1] مزار حضرت اشرف جهانگیر سمنانی در شهر کَچوچا است و به همین دلیل قداست این شهر، مردمان هندوستان این شهر را «کَچوچایِ شریف» میگویند. عُرس حضرت هر ساله در 28 محرّم در همین شهر برگزار میشود.

  بازدید:1559
  یادداشت ها
  Parameter:304898!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار