کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
[1397/04/23]

وضعیت زبان فارسی در هند بررسی می‌شود  

 

نشست عمومی بررسی «چالش‌ها و راهکارهای آموزش زبان و ادبیات فارسی در هند» شنبه 23 تیرماه ساعت 10 صبح در بنیاد سعدی برگزار می‌شود.

 

 این نشست با حضور غلامعلی حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی، احسان اله شکراللهی، رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی در هند، آذرمیدخت صفوی، استاد و مدیر بخش زبان فارسی دانشگاه علیگر هند و همچنین فرهاد پالیزدار معاون امور بین الملل، سیدباقر سخایی دبیر و الهام حدادی و زینب کوشکی کارشناسان منطقه شبه قاره بنیاد سعدی برگزار می‌شود.


بنا بر این گزارش، پرفسور آذرمیدخت صفوی بنیانگذار مرکز تحقیقات زبان فارسی در هند و مؤسس انجمن مطالعات صادق صفوی  و مدیر بخش زبان فارسی در دانشگاه علیگر هند، یکی از مطرح‌ترین دانشگاه‌های این کشور، است که با حضور وی در این دانشگاه، بخش زبان فارسی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است.

همچنین با گذشت 6 ماه از انتصاب احسان‌اله شکراللهی به‌ ریاست مرکز تحقیقات زبان فارسی در هند، فعالیت بسیاری از انجمن‌های ادبی زبان فارسی در دهلی نو از سر گرفته شده است. در این نشست، آخرین تجربیات این دو استاد در زمینه وضعیت زبان فارسی در هند، در اختیار علاقه‌مندان قرار داده خواهد شد.

شرکت در این نشست برای عموم علاقه‌مندان و پژوهشگران زبان و ادبیات فارسی آزاد است.

بنا بر اعلام این خبر، سرزمین هند بزرگ‌ترین عرصه کشور غیر فارسی زبانی است که در طول تاریخ با زبان فارسی مواجه بوده است. در این منطقه هنوز هم فرصت‌های بسیاری برای گسترش این زبان وجود دارد.

    بازدید:1271
    یادداشت ها
    Parameter:300760!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار