کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » ایرانشناسی
0.0 (0)
[1388/03/11]

همکاری ایران و فرانسه در توسعه کتابخانه‌های مجازی  

مشاور فرهنگی رییس جمهور و رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ظهر روز یک‌شنبه در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه با رییس کتابخانه ملی فرانسه، برای توسعه کتابخانه مجازی در منطقه و جهان اعلام همکاری کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری کتابخانه‌های ملی ایران و فرانسه، علی‌اکبر اشعری عنوان کرد: افتتاح طرح حرم(حافظه رقومی ملی) در سال گذشته و قراردادن متن کامل بیش از ٦٠ هزار کتاب چاپی و ٥ هزار نسخه خطی نادر در این سایت، تجربیات کتابخانه ملی را در زمینه همکاری و کمک‌رسانی به دیگر کتابخانه‌ها افزایش داده است.

وی ضمن اهدای یک جلد کتاب منتشر شده از نسخه خطی «رسالات فلسفی و اشعار فارسی و عربی» اثر صدرالدین شیرازی(ملاصدرا) به کتابخانه ملی فرانسه، تصریح کرد: کتابخانه ملی ایران آمادگی همکاری در انتشار نسخ خطی فارسی موجود در کتابخانه ملی فرانسه را نیز دارد.

مشاور فرهنگی رییس جمهور ضمن اشاره به پیشنهاد ایران به یونسکو در زمینه راه‌اندازی جایزه‌ای جهانی به نام فردوسی درباره کسانی که در حفاظت و اطلاع‌رسانی نسخ خطی در جهان فعالیت می‌کنند، یادآور شد: در سفر آینده به فرانسه درباره راهکارهای دیگر همکاری کتابخانه‌های ملی دو کشور(ایران و فرانسه) صحبت خواهیم کرد.

در ادامه، برونو راسین، رییس کتابخانه ملی فرانسه با اشاره به تفاهم‌نامه میان کتابخانه‌های ملی دو کشور، عنوان کرد: در آینده کتابخانه‌های ملی ایران و فرانسه می‌توانند برای استحکام پیوندهای فرهنگی گام‌های موثرتری را بردارند.

راسین با بیان این که برنامه‌ها و ایده‌های کتابخانه ملی فرانسه درباره راهکارهای استفاده بهتر از ظرفیت کتابخانه‌ها زیاد است، خاطرنشان کرد: این برنامه‌ها در دو سطح «تبادل تجربه و کارشناسی» و «برنامه‌هایی که جنبه عمومی‌تری دارند» قابل اجرا هستند.

رییس کتابخانه ملی فرانسه با اشاره به علاقه‌مندی فرانسه درباره تبادل تجربیات و استفاده از دانش کارشناسان ایرانی در زمینه نسخ خطی، بیان داشت: کتابخانه ملی فرانسه برنامه‌ای بر این اساس دارد که هر ماه یکی از نسخ خطی یا گنجینه‌های کتابخانه را معرفی و درباره آن برنامه‌هایی را اجرا کند.

وی همچنین با اشاره به برنامه کتابخانه ملی فرانسه با عنوان «آررو» که از ماه مارس سال ٢٠٠٨ با هدف دیجیتالی‌کردن منابع این کتابخانه آغاز شده است، تاکید کرد: این برنامه جزء طرحی است که با بودجه‌ای اروپایی در تمام کشورهای این قاره در حال تدوین و اجراست و کتابخانه ملی فرانسه از پیشنهاد همکاری با ایران برای توسعه این‌گونه طرح‌ها و همچنین پژوهش‌های مشترک در این زمینه استقبال می‌کند تا از این طریق و با همکاری یونسکو به افزایش ظرفیت‌های این نوع کتابخانه‌ها در جهان پرداخته شود.

گزارشگر : زهره سعیدی از خبرگزاری کتاب ایران

    بازدید:453
    یادداشت ها
    Parameter:273128!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار