کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
از محورهای اصلی سلسله همایش‌های غدیر در کشورهای مختلف:
[1397/06/13]

همایش بین المللی «غدیر در ادبیات فارسی» برگزار می‌شود  

 

همایش «غدیر در ادبیات فارسی» با محوریت غدیر در شعر فارسی با همکاری موسسه ادب پژوهشی شیعه برگزار می‌شود.

 

 حرم مطهر امام حسین علیه‌السلام بنا دارد سلسله همایش‌هایی را با محوریت غدیر در کشورهای مختلف برگزار کند. یکی از محورهای اصلی این سلسله همایش در ایران، «غدیر در ادبیات فارسی» است که اجرای این بخش از همایش به مؤسسۀ ادب‌پژوهی شیعی (سلیس) سپرده شده است.

 بر همین اساس، هیئت علمی این همایش شامل آقایان دکتر نعمت‌الله ایران‌زاده از دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر رضا بیات از مؤسسۀ ادب‌پژوهی شیعی، دکتر مهدی دشتی از  دانشگاه علامه طباطبایی، دکتر حسن ذوالفقاری از دانشگاه تربیت مدرس، دکتر محمدرضا سنگری از بنیاد دعبل، حجه الاسلام محمد صحتی سردرودی، پژوهشگر و مؤلف در حوزۀ شعر غدیر،  دکتر مسلم نادعلی‌زاده از دانشگاه بین‌المللی اهل‌البیت علیهم‌السلام، دکتر عباسعلی وفایی از دانشگاه علامه طباطبایی و دکتر قربان ولیئی دانشگاه زنجان انتخاب شده‌اند.

 محورهای همایش نیز به ترتیب: بازتاب غدیر در ادبیات فارسی (غنایی، حماسی، نمایشی، عرفانی، تعلیمی، عامیانه، کودکانه، داستانی، متون کهن منثور و...)، ولایت و وصایت امیرالمؤمنین علیه‌السلام در ادب فارسی، انتصاب وصی در ادیان و عرفان، در متون تفسیری، عرفانی و...، جایگاه الغدیر و علامه امینی در ادب فارسی،  گفتمان‌شناسی غدیریه‌های ادب فارسی، جریان‌شناسی غدیریه‌های ادب فارسی، نشانه‌شناسی فرهنگی در غدیریه‌های ادب فارسی، بررسی تطبیقی مفهوم ولایت در دین، عرفان و ادبیات، کوشش‌های مخالفان در پوشاندن غدیر و ولایت و بازتاب آن در ادب فارسی، غدیریه‌سرایان (شرح حال و تحلیل آثار)،  انواع ادبیِ غدیریه‌ در ادب فارسی،  نقد و تحلیل غدیریه‌ها و سیر تاریخی مناقب‌سرایی و مناقب‌نویسی در ادب فارسی انتخاب شده است.

 

علاقه‌مندان برای شرکت در این همایش تا ۳۱ شهریور ماه فرصت دارند چکیده آثار خود را به دبیرخانه همایش به نشانی ghadir.farsi@gmail.com ارسال کنند. مهلت ارسال اصل مقالات  نیز  ۳۰ آذر ۹۷ تعیین شده است. این همایش ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ برگزار شود.

خبرگزاری مهر

مرضیه راغبیان

    بازدید:1226
    یادداشت ها
    Parameter:300917!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار