کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » ایران شناسی
4.0 (1)
معرفی کتابی از منابع کتابخانه ایران‌شناسی مجلس
[1397/02/05]

هفت سفرنامه شمال به قلم روزنامه‌نگاران دوره پهلوی (1321-1325 خورشیدی)  

 

کتاب «هفت سفرنامه شمال به قلم روزنامه‌­نگاران دوره پهلوی (1321-1325 خورشیدی)»، نویسندگان: احمد ملکی، سید حسین فاطمی، ابوالحسن عمیدی نوری، محسن شاملو، پژوهش و گردآوری سید مهدی سید قطبی، انتشارات ایلیا، 1396.

 

تاکنون سفرنامه‌­های زیادی مربوط به شمال ایران (گیلان و مازندران)، مربوط به دوره­‌های مختلف تاریخی منتشر شده است، اما در دهه 1320 سفرنامه­‌ای مربوط به خطه شمال وجود ندارد؛ از این رو در این کتاب برای نخستین بار یادداشت­‌های سفر به قلم چهار تن از روزنامه­‌نگاران دوره­ پهلوی اول، احمد ملکی مدیر روزنامه ستاره، سید حسین فاطمی سردبیر روزنامه­ باختر، ابوالحسن عمیدی نوری مدیر روزنامه­ داد و محسن شاملو سردبیر روزنامه­ ستاره، گردآوری و تصحیح شده است که برخی از آن­ها دوبار به شمال ایران سفر کرده­اند و مشاهدات خود را در نشریات گوناگون منتشر کرده‌­اند.

فهرست مندرجات این کتاب شامل چهار بخش است:

 بخش اول کتاب: دو سفرنامه از احمد ملکی است به نام سفرنامه تهران- رشت- مازندران در نوروز 1321 خورشیدی و سفرنامه تهران- شاهی (قائمشهر) در نوروز 1322 خورشیدی، ملکی یکی از روزنامه‌نگاران فعال سیاسی و از طرفداران دکتر مصدق بود که بعدها از وی جدا شد. او این یادداشت­‌ها را طی سفر هشت روزه خود از راه‌­ها و شهرهای مختلف شمال کشور کسب نموده و در روزنامه‌­اش به شکل اجمالی به مخاطبان روزنامه منعکس کرده است.

بخش دوم: دو سفرنامه از سید حسین فاطمی است؛ سفرنامه تهران تا مازندران در نوروز 1322 و سفرنامه تهران – بابلسر در نوروز 1323. سید حسین فاطمی از روزنامه‌نگاران شاخص و متجدد آن سال‌ها بوده و در نوشته‌­های خود سعی دارد شمه‌­ای از مشاهدات سفر خود در شهرهای شمالی درباره وضعیت جاده­‌ها، اوضاع عمومی و شیوه زندگی و شرایط عمرانی، امنیتی، بهداشتی و معیشتی شهرهای آن منطقه را به شکل اجمالی به مخاطبان روزنامه منعکس نماید.

بخش سوم: دو سفرنامه از ابوالحسن عمیدی نوری است؛ سفرنامه قزوین – رشت در نوروز سال 1322 و سفرنامه کرج – رشت در نوروز سال 1324. آنچه بیشتر از هر چیز توجه عمیدی را در سفر قزوین – رشت به خود جلب کرده، غم، فقر و پریشانی در زندگی اجتماعی مردم شهرها یا روستاهاست.

 بخش چهارم: سفرنامه‌­ای از محسن شاملو است؛ سفرنامه تهران – مازندران در نوروز 1325. شاملو در این یادداشت­‌ها تفاوت­‌های زیاد بین شرایط اجتماعی و فرهنگی شهرهای شمال قبل و بعد از برکناری رضا شاه را منعکس کرده است. منابع و مآخذ در آخر هر بخش آورده شده و کتاب یک نمایه نیز دارد.

این کتاب با شماره بازیابی 1396 76هـ98س/DSR1481در کتابخانه ایرانشناسی مجلس شورای اسلامی موجود است.       

معرفی از: سکینه مرادی، مسئول کتابخانه ایران‌شناسی

Majlislib2@gmail.com

  

 

    بازدید:1125
    یادداشت ها
    Parameter:300467!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار