کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه‌ ایران؛
[1398/11/21]

نشست دفاعیات سقراطی برگزار می‌شود  

 

 گروه فلسفه غرب مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران نشست دفاعیات سقراطی را با ارائه سید نعمت‌الله عبدالرحیم‌زاده برگزار می‌کند.
 

گزنفون و افلاطون دو شاگرد سقراط هستند که دفاعیات او را در دادگاه با فاصله‌ زمانی بسیار کمی به رشته‌ تحریر درآوردند و این دو دفاعیه تا به امروز حفظ شده است. هر دو در نگارش دفاعیه‌ خود رویکرد متفاوتی را دنبال می‌کنند و بررسی این دو رویکرد بخش نخست بحث را تشکیل می‌دهد تا به این دو مسئله پاسخ داده شود: نخست این‌که چه سقراطی در این دو دفاعیه به نمایش درآمده و دوم این‌که سقراط بنا بر دفاعیه‌ این دو به چه نحو در دادگاه از خود دفاع کرده است.

 

علاوه بر دفاعیات، این دو در دیگر نوشته‌های خود نیز سعی دارند تا از سقراط در برابر دو اتهام مذکور در کیفرخواست دفاع کنند اما در این نوشته‌ها نیز همان تفاوت رویکرد در آن دو دفاعیه دیده می‌شود. بررسی این نوشته‌ها و به‌خصوص دو محاوره‌ هم‌نوشی (یا سومپوزیون) از افلاطون و گزنفون مبنای بحث در بخش دوم است.
 

این نشست سه‌شنبه، ۲۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، ساعت ۱۶ در خیابان نوفل‌لوشاتو، خیابان شهید آراکلیان، پلاک ۴، مؤسسه‌ی پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار خواهد شد.
 
شرکت برای عموم افراد آزاد است.

    بازدید:378
    یادداشت ها
    Parameter:305476!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار