کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » موزه
0.0 (0)
اثر هفته
[1399/03/12]

نامه‌نویس  

میثم رضایی مهوار- کارشناس موزه‌داری

 

اسماعیل آشتیانی
1343 هجری شمسی
 رنگ وروغن روی بوم
450 * 555  میلیمتر
شماره 23موزه مجلس شورای اسلامی

 

واقع‌گرایی، قدرت طراحی، رنگ‌گذاری متناسب و ذوق شاعرانه از ویژگی‌های نقاشی اسماعیل آشتیانی (1349-1281 ش) است. آشتیانی پیرو مکتب کمال‌الملک یعنی طبیعت‌گرا بود و بیشتر آثار خود را مستقیماً از روی طبیعت نقاشی می‌کرد. تأثیر کمال‌الملک بر او در انتخاب موضوعات و در همانندی دیدگاهش مشهود است آنچنان که مقایسه موضوع تابلوهای «فالگیر» و «میرزا هادی خوشنویس» کمال‌الملک (موجود در موزه مجلس) با تابلوهای «قهوه‌خانه» و «نامه نویس» آشتیانی را می‌توان مثال زد. همچنین واقع‌گرایی انتقادی موجود در برخی از آثارش نیز متاثر از رئالیسم کمال‌الملک و تحولات عصر مشروطه دانسته می‌شود.


اسماعیل آشتیانی بیشتر آثار خود را با رنگ و روغن کار کرده و در کار آبرنگ و سیاه قلم نیز توانا بود، تعداد نقاشی‌های آشتیانی به حدود صد اثر می‌رسد که بخشی از آن‌ها به وسیله خود وی و با در خواست رییس وقت مجلس شورای ملی از ایشان، در سال 1348 به موزه مجلس واگذار گردیده ‌است که در حال حاضر برخی از مهمترین آثار او همچون «قهوه خانه»، تک چهره‌های خود وی ، «نامه نویس» و ... در این موزه به نمایش در آمده‌اند.


آشتیانی شعر نیز می‌سرود و تخلصش «شعله» بود، دیوان اشعارش به چاپ رسیده‌ و تالیفات دیگر ایشان عبارتند از: سفرنامه اروپا، اختراع الفبایی بر مبنای حروف فارسی برای اصلاح خط، مناظر و مرایا، ادعیه قرآن یا احسن الادعیة، تصحیح دیوان‌های منوچهری دامغانی و امیر خسرو دهلوی، نماز در اسلام، منتخبات رباعیات خیام، ترانه‌های باباطاهر، صائب، حافظ و شرح حال و تاریخ حیات کمال‌الملک. پدرش مرتضی آشتیانی و جد او میرزا حسن آشتیانی از روحانیون و مبارزان معروف قیام تنباکو بودند. اساتید نقاشی وی در مدرسه دارالفنون، مصور‌الممالک ذوالفقاری، میرزا حاج آقا نقاش باشی و شیخ المشایخ بودند سپس به مدرسه صنایع مستظرفه رفت و یکی از مهمترین شاگردان کمال‌الملک گردید و پس از ایشان در سال 1307 ش، به ریاست آن مدرسه انتخاب شد.

منبع: موزه مجلس شورای اسلامی

    بازدید:1052
    یادداشت ها
    Parameter:305721!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار