کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » پژوهش و انتشارات
0.0 (0)
معرفی تازه‌‌های انتشارات کتابخانه مجلس؛
[1398/09/26]

منشآت عبدالله مروارید به چاپ رسید  

معرفی از: مرکز پژوهش کتابخانه مجلس

 

شهاب‌الدین عبدالله مروارید کرمانی هروی (865-922ق) از منشیان، دبیران، خوش‌نویسان،‌ موسیقی‌دانان، نویسندگان و شعرای سدة 9-10ق است که در اشعارش بیانی تخلّص می‌کرده است.

 

آثار مهم دیگر مروارید عبارتند از: دیوان اشعار، مونس‌الاحباب (مجموعه رباعیات)، تاریخ شاهی، تاریخ منظوم (ناتمام)، خسرو و شیرین (ناتمام).

 

منشآت مروارید شامل چهار صد وشصت و یک نامه و رقعه در موضوعات متنوع است که بلندترین آنها فتح‌نامة هند نام دارد. موضوع این نامه‌ها بیشتر فرامین و منشوراتی است که پادشاه به وسیلة آنها سمت‌ها و مناصب مختلفی را به افراد داده است مانند صدارت، قضاوت، تدریس، تولیت، داروغگی و ... .

 

در این متن علاوه بر اطلاعات مهم تاریخی، فواید و اطّلاعاتی فراوانی را در زمینه‌های ادبی، هنری، مردم‌شناختی و زبان‌شناسی می‌توان یافت.

 

مصحّح در تصحیح این متن از هفت نسخة مهم و معتبر این متن بهره گرفته و در  انتهای متن تعلیقات مفید و ارزنده‌ای را ارائه کرده‌ است. پس از تعلیقات نیز نمایه‌های علمی و چند‌گانه‌ای استخراج شده که برای تحقیق و پژوهش در حوزه‌های مختلف بسیار مفید است.

 

منشآت اسفزاری توسّط دکتر اسراء السادات احمدی به تصحیح رسیده است. این کتاب را انتشارات کتابخانه‌، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، در قطع وزیری و 412 صفحه منتشر کرده است.

    بازدید:683
    یادداشت ها
    Parameter:305202!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار