کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » امور بین‌الملل
4.0 (1)
روابط فرهنگی ایران و لهستان
[1396/05/09]

ملاقات رئیس کتابخانه مجلس با سفیر لهستان  

روابط فرهنگی و دیپلماتیک ایران و لهستان بیش از 6 قرن قدمت دارد. بدین خاطر است که لهستان یکی از مهم‌ترین کشور‌های فعال در حوزه‌ ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی است و میراث مکتوب ایرانی-اسلامی فراوانی در دانشگاه‌ها و کتابخانه‌های این کشور نگهداری می‌‌شود.

در آستانه  برگزاری نشست روسای کتابخانه‌های پارلمانی در کشور لهستان در روز یک‌شنبه،‌ مورخ 8 مرداد 1396،‌ ملاقاتی میان ریاست کتابخانه مجلس شورای اسلامی حجت‌الاسلام سید‌علی عماد و سفیر لهستان، آقای «ژولی سوز گوجلو» صورت پذیرفت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل در این ملاقات اشتراکات فرهنگی و سابقه روابط ایران و لهستان مورد تاکید قرار گرفت و در خصوص موارد ذیل گفتکو نمودند:

 

  • معرفی کتابخانه مجلس و پیشنیه تاریخی مجالس در ایران و لهستان.
  • آمادگی برای تبادل منابع و دستیابی به تفاهم‌نامه همکاری مشترک.
  • ضرورت انجام پروژه علمی و تحقیقاتی مشترک توسط محققان دو کشور بخصوص در بخش مرمت نسخ خطی و اسناد.
  • توجه به روابط تاریخی دو کشور و مهاجرت 120 هزار لهستانی به ایران در جنگ جهانی دوم.

 

سفیر لهستان با اشاره به اینکه کشور لهستان پرقدمت‌ترین کشور در میان کشورهای اروپایی از لحاظ روابط فرهنگی و دیپلماتیک با ایران می‌باشد. این پیشینه تاریخی و مهاجرت بیش از یکصد هزار لهستانی در جنگ جهانی دوم را نقطه عطفی در روابط دو ملت قلمداد کرد.

بعد از پایان جلسه مقرر شد تا بعد از سفر رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی به لهستان، سفیرآن کشور از کتابخانه، موزه و مرکز اسناد بازدید بعمل آورد و زمینه‌های همکاری ترسیم گردد.

    بازدید:2409
    یادداشت ها
    Parameter:293668!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار