کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
گزارشی از مرکز اسناد کتابخانه مجلس؛
[1398/05/12]

معرفی گزیده‌ای از منابع واحد گزارش‌های دولتی مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش یازدهم)  

تهیه و تنظیم: زهرا غلامحسین پور (کارشناس اشاعه و اطلاع­‌رسانی اسناد کتابخانه مجلس)

 

واحد گزارش­‌های دولتی کتابخانه مجلس شورای اسلامی، مجموعه­‌ای از گزارش‌­های سازمان­‌ها، وزارت‌خانه­‌ها و نهادهای دولتی را به صورت کارنامه، گزارش عملکرد، تک‌نگاشت، سالنامه و آمار، گزارش کنفرانس­‌ها، قطعنامه‌­ها و سمینارها در اختیار دارد که همه ساله از طرق مختلف نظیر خریداری، اهداء و انتقال از بایگانی راکد مجلس تهیه می‌­کند.

این واحد تلاش دارد تا جدیدترین منابع خود را از طریق سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده و در اختیار مخاطبین قرار دهد. در این بخش به معرفی «عملکرد چهارساله شورای اسلامی شهر مشهد مقدس (دوره چهارم)» پرداخته می‌شود. بخش‌های پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش دهم بخوانید.

 

خدمت صادقانه: عملکرد چهارساله شورای اسلامی شهر مشهد مقدس (دوره چهارم) مرداد ماه 1396

 

مشهد مقدس دومین کلانشهر مذهبی جهان اسلام، بالغ بر سه میلیون نفر جمعیت ساکن با 328 کیلومتر مربع وسعت سالانه پذیرای 25 میلیون نفر از علاقمندان و شیفتگان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت است.

 

شورای چهارم در شهریور ماه 1392 کار خود را شروع نمود و بعد از پایان کار خود این گزارش را تهیه نموده است. برای تهیه گزارش ابتدا از منابع قانونی از جمله قوانین بالادستی، آیین نامه داخلی شورا، گزارش دورههای قبل و سند راهبردی شورا که در سال 1395 در مرکز پژوهشهای شورای اسلامی شهر تدوین شده استفاده شده است.

 

کتاب پیش رو، دارای 6 فصل است که در هر فصل با یک مقدمه شروع و با تحلیل مختصر آن به پایان میرسد که سعی شده پیوستگی فصلها رعایت شود. محور اصلی کتاب، سیاستهای راهبردی است که میزان عملکرد شورا را در حوزههای مختلف مورد سنجش قرار میدهد. سیاست‌های حوزه امور اداری و مالی با کد 1،  حوزه فرهنگی و اجتماعی و زیارت با کد 2،  حوزه شهرسازی و عمرانی با کد 3، حوزه حمل و نقل و ترافیک با کد 4، حوزه خدمات شهری و محیط زیست با کد 5 و حوزه مشارکتها و سرمایهگذاری با کد 6،‌ جمعاً 940 مصوبه است که این مصوبات را از تاریخ 12/4/1392 لغایت 4/4/1396 مورد تطبیق قرار داده است.

 

در فصل یک به معرفی کلیات شورا و اعضای آن پرداخته و در فصل سوم عملکرد شورا را به تفکیک سال و با محوریترین موضوعات و بازدیدهای آن سال را مورد بررسی قرار داده است.

 

این گزارش در شش فصل تنظیم شده است:

فصل 1- معرفی شورا و اعضای شورای اسلامی دوره چهارم؛

فصل 2- سیاست‌گذاری؛

فصل 3- عملکرد چهارساله شورا به تفکیک سال؛

فصل 4- کمیسیون تلفیق؛

فصل 5- کمیسیون‌های ویژه و

فصل 6- مرکز پژوهش‌ها.

 

خدمت صادقانه: عملکرد چهارساله شورای اسلامی شهر مشهد مقدس (دوره چهارم) مرداد ماه 1396، تهیه و تولید محتوا فاطمه غیور رزمگاه، ساسان خویی، بشری دستگیر، مشهد: مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، 1396.

 

    بازدید:698
    یادداشت ها
    Parameter:304577!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار