کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
انتشارات سازمان ملل
[1399/04/02]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش چهل و هشتم)  

 

مسیرهایی برای صلح: رویکردهای فراگیر برای جلوگیری از درگیری‌های خشونت‌آمیز

تهیه شده توسط بانک جهانی با همکاری سازمان ملل متحد

2018

 

در سال 2015 کشورهای عضو سازمان ملل متحد، برنامۀ کاری 2030 را برای توسعۀ پایدار به تصویب رساندند که چارچوبی بی‌نظیر برای همکاری در جهت از میان برداشتن رنج‌های بشری ارائه می‌نمود. این برنامۀ کاری فراگیر جهانی، ماهیتی یکپارچه و غیرقابل تفکیک دارد و نه تنها به دنبال پایان دادن به فقر و گرسنگی است، بلکه اطمینان از زندگی سالم، آموزش با کیفیت و حفظ محیط زیست را در کنار کاهش نابرابری و ایجاد جوامعی صلح‌آمیز و عدالت محور جزو اهداف خود معرفی می‌کند.

درگیری‌های خشونت‌آمیز یکی از بزرگترین موانع بر سر راه تحقق آرمان‌های توسعۀ پایدار (SDGs) تا سال 2030 محسوب می‌‌شوند. متاسفانه تشدید این درگیری‌ها طی چند سال اخیر سبب افزایش رنج‌های بشری شده و تاثیرات جهانی بسیاری داشته است. در عین حال درگیری‌های خشونت‌آمیز پیچیده‌تر و طولانی‌تر شده‌اند و گروه‌های غیرحکومتی و بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی بیشتری را درگیر خود کرده‌اند. این نزاع‌ها به طور فزاینده‌ای به چالش‌های جهانی مانند تغییرات اقلیمی، بلایای طبیعی، امنیت سایبری و جرایم سازمان‌یافتۀ فراملیتی پیوند خورده‌اند.

پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2030 بیش از نیمی از مردمی که در فقر زندگی می‌کنند، در کشورهایی خواهند بود که از سطح بالای درگیری‌های خشونت‌آمیز رنج می‌برند. این امر کاملاً مغایر با وعده‌هایی است که در برنامۀ کاری 2030 داده شده است.

با رشد هزینه‌های انسانی، اجتماعی و مالی و پیچیده‌تر شدن درگیری‌های خشونت‌آمیز و تاثیرات جهانی آن، باید از خود بپرسیم که چگونه جامعۀ جهانی می‌تواند به صورت موثر مانع از این نوع درگیری‌ها شود؟

سازمان ملل عقیده دارد که پیشگیری به معنای تلاش همه‌جانبه برای کمک به کشورها برای جلوگیری از بروز بحران‌هایی است که سبب هزینه‌های زیاد انسانی، تضعیف نهادهای زیرساخت و ظرفیت‌های دستیابی به صلح و توسعه می‌شوند. معنای این امر برای هر یک از اعضای سازمان ملل، بازنگری در وضعیت خود مطابق با منشور سازمان ملل، تعهدات برنامۀ کاری 2030، حفاظت و احترام به حقوق بشر، و اطمینان از ارائۀ کمک‌ها به نیازمندترین افراد و گروه‌هاست. پیشگیری از وقوع تنش در تمام امور باید سر لوحۀ کار ما باشد و تمام ارکان فعالیت‌های سازمان ملل متحد را دربرگیرد.

گروه پژوهشگران بانک جهانی عقیده دارند که پیش‌گیری از اختلاف، درگیری و خشونت برای کاهش فقر و دستیابی به سعادت همگانی نقشی کلیدی دارد.

پیشرفت‌های اقتصادی و اجتماعی نقشی مهم در این تلاش دارند، بنابراین منابع اختصاص‌یافته برای رسیدگی به اختلافات، درگیری و خشونت به عنوان بخشی از کمک‌های انجمن توسعۀ بین‌الملل به فقیرترین کشورهای جهان، افزایش دوبرابری داشته است. بانک جهانی اطمینان حاصل می‌کند که تمام اقدامات بتوانند به شیوه‌های مختلف به این تلاش‌ها کمک کنند از جمله با افزایش تمرکز بر خطر اختلافات درگیری‌ها و خشونت و بحران‌های مختلفی که کشورهای عضو را تهدید می‌کند، افزایش تلاش‌های منطقه‌ای و توجه به برخی از بدترین نتایج درگیری مانند آوارگی.

هر یک از نهادهای بانک جهانی و سازمان ملل مجموعه‌ای جامع و منحصر به فرد از نظرات تخصصی و ابزارها را مطابق با ماموریت خود ارائه داده است. نتایج همکاری این نهادها را در رابطه با اختلافات، خشونت و درگیری در بسیاری از کشورهای جهان قابل مشاهده است اما هنوز جای پیشرفت بسیاری وجود دارد.

این مطالعۀ مشترک دربارۀ جلوگیری از درگیری‌های خشونت آمیز، برای اولین بار در سال 2016 توسط گروهی از جانب سازمان ملل متحد و گروه پژوهشگران بانک جهانی تهیه شد تا بتواند زمینه‌‌ای برای کمک به کشورها فراهم کند. این مطالعه بر مبنای پژوهش‌های علمی بوده و از مشاوره با نقش‌آفرینان مختلف از جمله دولت‌های ملی برخوردار بوده است. امید است که مطالعۀ نتایج این یافته‌ها بتوانند به صورت موثر سیاست‌گذاری‌های جهانی را آگاهانه‌تر رقم بزنند.

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان، کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد شنیداری ـ دیداری و سازمان ملل

 

 

متن کامل انگلیسی این نشریه به پیوست قابل مطالعه است.

 

 

بازدید:310
یادداشت ها
Parameter:305798!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار