کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
[1397/07/03]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش هفتم)  

 

کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران  است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش‌های پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش ششم بخوانید.

 

گزارش مهاجرت جهانی 2018

سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM)

 

پروژه گزارش مهاجرت جهانی سال 2018 از ماه سپتامبر سال 2016 تحت نظارت ویراستاران سازمان جهانی مهاجرت آغاز شد و گزارش آن در نوامبر 2017 توسط دبیرکل در صد و هشتمین نشست شورای این سازمان ارائه گردید.

این گزارش، نهمین گزارش از مجموعه گزارش‌های مهاجرت جهانی است که از سال 2000 منتشر شده‌اند. سازمان مهاجرت جهانی این گزارش‌ها را برای کمک به افزایش درک از مهاجرت در سراسر جهان منتشر کرده است. در حقیقت تهیۀ این گزارش یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های این سازمان در عصر سیاست‌های پساحقیقت، تراکم اطلاعات و اخبار کذب است. شواهد و دانش ارائه شده در این گزارش به توضیح پدیده مهاجرت در جهانی می‌پردازد که واقعیت‌ها و نظرات کارشناسی هر روز، بیشتر در پس پردۀ نظرات و سیاست‌ها پوشانده می‌شوند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت در سال 1951 بنیان گذاشته شد و اصلی‌ترین سازمان بین‌المللی در حوزۀ مهاجرت بوده و با بسیاری از نهادهای دولتی، غیردولتی و میان‌دولتی همکاری دارد. این سازمان با وجود داشتن 172 کشور عضو و 8 کشور دیگر که در نقش ناظر همکاری می‌کنند، در بیش از 100 کشور جهان دارای دفاتر منطقه‌ای است و ارتقاء مهاجرت به صورت انسانی و قانونی را برای تأمین منافع تمام انسان‌ها دنبال می‌کند. به همین منظور این سازمان‌ خدمات و نظرات مشورتی خود را به دولت‌ها و مهاجران ارائه می‌کند.

سازمان مهاجرت بین‌المللی (IMO) از سپتامبر سال 2016  به نهاد سازمان ملل در زمینۀ مهاجرت تبدیل شده است. اگر چه این سازمان همواره در تاریخ فعالیت‌های خود همکاری نزدیکی با سازمان ملل داشته است، از زمان دستیابی به این جایگاه مسئولیت‌های بیشتری برعهده گرفته و با جدیت بیشتری به اجرای آنها مشغول است تا سیاست‌گذاران، فعالان اجتماعی، پژوهشگران، دانشجویان و عموم مردم را هر چه بهتر با مقولۀ مهاجرت آشنا نماید.

گزارش مهاجرت جهانی 2018 نخستین گزارش از این سلسله است که پس از پیوستن سازمان بین‌المللی مهاجرت به سازمان ملل متحد تهیه شده. در بخش اول این گزارش، داد‌ه‌ها و اطلاعات آماری مربوط به مهاجرت در سه فصل تنظیم شده است. در بخش دوم با عنوان موضوعات پیچیده و در حال ظهور مهاجرت، به موضوعاتی مانند چارچوب‌های حاکمیتی مهاجرت بین‌المللی؛ تحرک، مهاجرت و پیوندهای فراملیتی؛ درک دیدگاه مهاجرین دربارۀ سفرهای مهاجرتی؛ گزارش‌های رسانه‌ها دربارۀ مهاجرین و مهاجرت؛ مهاجرت، افراطی‌گرایی خشونت‌آمیز و محرومیت اجتماعی و مهاجران و شهرها پرداخته شده است.

 

 

متن کامل انگلیسی این گزارش به پیوست، قابل مطالعه است.

 

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد شنیداری- دیداری و سازمان ملل، بخش اسناد کتابخانه مجلس)

مرضیه راغبیان

    بازدید:698
    یادداشت ها
    Parameter:300991!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار