کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
گزارشی از مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی؛
[1397/12/01]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش دهم)  

تهیه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس  به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران  است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش نهم  بخوانید.

 

تحقق وعده‌ها: برابری جنسیتی در برنامۀ کاری 2030 برای توسعۀ پایدار

نهاد زنان سازمان ملل متحد (سال نشر 2018)

 

برنامۀ کاری 2030 برای توسعۀ پایدار دیدگاهی دگرگون‌کننده برای حفظ سیارۀ زمین، ارتقای صلح و اطمینان از رفاه همگانی را ترسیم  می‌کند. حقوق بشر و برابری جنسیتی اصول بنیادی این برنامۀ مهم هستند که از تلاش‌ها برای جلوگیری از نزاع، غلبه بر تبعیض و توجه به علل ریشه‌ای نابرابری، بی‌ثباتی و بی‌عدالتی پشتیبانی می‌کند.

 

این گزارش تهیه شده توسط نهاد زنان سازمان ملل متحد (UN Women) در زمانی حساس ارائه شده است. بیش از دو سال از تهیۀ برنامۀ کاری 2030 می‌گذرد و این گزارش آمار، سرمایه‌گذاری‌ها و سیاست‌هایی را که در زمینۀ برابری جنسیتی صورت گرفته است و نیز گام‌هایی را که به سمت حاکمیت دموکراتیک و پاسخگویی برداشته شده‌اند به تصویر می‌کشد. این گزارش بر اساس داده‌ها و تحلیل‌های کارشناسی قوی، روشن می‌کند که جهان اکنون در کدام نقطه از توجه به جنبه‌های کلیدی برابری جنسیتی ایستاده است و به ما می‌گوید که چه عواملی برای بررسی معنادار پیشرفت مورد نیاز هستند و در عین حال طیف گسترده‌ای از پیشنهادات را برای ایجاد تغییر ارائه می‌دهد.

 

این گزارش جای شک باقی نمی‌گذارد که برابری جنسیتی برای تحقق برنامۀ کاری 2030 موضوعی اساسی است. تا زمانی که زنان از نظر اقتصادی و اجتماعی در دنیای اشتغال و در خانه‌ها و جوامع خود غیر توانمند باشند، رشد فراگیر ممکن نخواهد بود و ما نمی‌توانیم در پایان دادن به فقر موفق باشیم. ایجاد جوامعی فراگیر و صلح‌آمیز تا زمانی که زنان و دختران از تمامی اشکال خشونت مصون باشند و بتوانند در خصوص مسائلی که زندگی آنها را شکل می‌دهد تصمیم بگیرند، امکان‌پذیر نخواهد شد.

 

بنابراین ضرورت دارد که دیدگاه برابری جنسیتی را در اجرا و نظارت بر تمام اهداف توسعۀ پایدار مد نظر قرار دهیم. ما اهداف و شاخص‌هایی را به عنوان معیارهای تشخیص و پیگیری عقب‌ماندگی بشری در اختیار داریم و اکنون با استفاده از این گزارش زمان آن فرا رسیده که مسئلۀ برابری جنسیتی را پیش بکشیم. در این زمینه استفاده از ظرفیت‌ها، مهارت‌ها، منابع مالی، فناوری و شبکه‌های ارتباطی تمام نقش‌آفرینان ضروری است.

 

مطالعۀ این گزارش از طرف دبیر کل سازمان ملل متحد به تمامی سیاست‌گذاران، محققان، گروه‌های جامعۀ مدنی و دیگر علاقه‌مندان در سراسر جهان به عنوان منبع اطلاعاتی و فراخوان برای عمل توصیه شده است.

 

گزارش تحقق وعده‌ها: برابری جنسیتی در برنامۀ کاری 2030 برای توسعۀ پایدار در سرفصل‌های اصلی ذیل در 337 صفحه تنظیم شده است:

 

 1. تحقق وعده‌ها: چشم‌اندازها و چالش‌ها
 2. مشاهدۀ وضعیت زنان و دختران: داده‌های مربوط به برابری جنسیتی
 3. نظارت بر برابری جنسیتی در برنامۀ کاری 2030
 4. خارج از میانگین: چه کسانی عقب مانده‌اند؟
 5. رفع تمام اشکال خشونت علیه زنان و دختران
 6. شناسایی، کاهش و توزیع مجدد مراقبت در منزل و کار خانه
 7. تمرکز- ایجاد فضای مالی برای سرمایه‌گذاری برای برابری جنسیتی
 8. حرکت به پیش: استراتژی‌ها برای اقدام

 

متن کامل انگلیسی این گزارش به پیوست، قابل مطالعه است.

  بازدید:911
  یادداشت ها
  Parameter:303859!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار