کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
گزارشی از مرکز اسناد کتابخانه مجلس؛
[1398/06/31]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش بیست‌و‌چهارم)  

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اشاعه اطلاعات اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش بیست‌‌و‌سوم بخوانید.

 

گزارش جهانی توسعۀ آب سازمان ملل متحد 2018: راهکارهای طبیعت محور برای آب

تهیه شده توسط بخش آب سازمان ملل UN Water

ناشر: سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو)- 2018

 

بیش از دو میلیارد نفر در جهان از دسترسی به آب آشامیدنی سالم محروم هستند و بیش از دو برابر این تعداد به سیستم فاضلاب سالم دسترسی ندارند. با رشد سریع جمعیت جهان، انتظار می‌رود تقاضا برای آب در جهان تا سال 2050 میلادی در حدود یک سوم افزایش یابد. در مواجهه با مصرف شتابان،  زوال زیست‌محیطی و اثرات چندگانۀ  تغییرات اقلیمی، نیاز است که روش‌های جدیدی برای مدیریت تقاضاهای رقابتی برای منابع ارزشمند آب پیش گرفته‌ شوند.

 

ویرایش 2018 گزارش جهانی توسعۀ آب سازمان ملل متحد (WWDR2018) عقیده دارد که راهکارها از آن‌چه ما تصور می‌کنیم دست‌یافتنی‌تر هستند.

 

این گزارش سالیانه از زمان نخستین شمارۀ خود در سال 2003 میلادی، چشم‌اندازی وسیع از نظام سازمان ملل برای کار بر موضوع منابع آب و فاضلاب ارائه کرده است. هر یک از این گزارش‌ها دانش و منابع علمی روزآمد را همراه با پیام‌های سیاست‌گذاری متوازن ارائه می‌کنند. گزارش سال 2018 که حاصل 15 سال فعالیت بخش آب سازمان ملل متحد است، هم به آینده و هم به اقدامات گذشته نگاهی دارد.

 

برای سال‌ها، چهان به زیرساخت‌های انسان‌ساز یا "خاکستری" برای بهبود مدیریت منابع آبی چشم داشت و برای ایجاد این زیرساخت‌ها اغلب دانش سنتی و بومی را که رویکردهایی سبزتر و سازگارتر با محیط زیست داشته‌اند، کنار گذاشته است. اکنون پس از سه سال از ورود به برنامۀ کاری توسعۀ پایدار 2030 سازمان ملل، زمان آن فرا رسیده است که راهکارهای طبیعت محور را برای دست‌یابی به اهداف مدیریت منابع آبی بار دیگر مورد ارزیابی قرار دهیم.

 

گزارش جهانی توسعۀ آب سال 2018 نشان می‌دهد که همراهی با طبیعت به جای رویارویی با آن می‌تواند سرمایه‌های طبیعی را تقویت کرده و از یک اقتصاد گردشی رقابتی با منابع کارآمد حمایت کند. راهکارهای طبیعت محور مقرون به صرفه بوده و در عین حال مزایای زیست‌محیطی، اجتماعی و اقتصادی نیز دارند. این مزیت‌های در هم تنیده که جوهرۀ توسعۀ پایدار هستند، نقشی مرکزی برای دستیابی به برنامۀ کاری 2030 دارند.

 

گزارش توسعۀ جهانی آب معتقد نیست که راهکارهای طبیعت محور راه‌حل قطعی مشکلات موجود هستند، اما آنها را ابزاری مهم برای حرکت به سمت رویکردی جامع برای مدیریت منابع آب می‌داند. همچنین در این نشریه کمک‌های بخش آب سازمان ملل به "کمپین طبیعت برای آب" که از 22 مارس 2018 (دوم فروردین 1397- روز جهانی آب) آغاز شده است، معرفی شده‌اند.  

 

متن کامل این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

    بازدید:588
    یادداشت ها
    Parameter:304796!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار