کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
گزارشی از مرکز اسناد کتابخانه مجلس؛
[1398/07/10]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش بیست‌و‌هفتم)  

ترجمه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اشاعه اطلاعات اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش بیست‌‌و‌ششم بخوانید.

 

گزارش آرمان‌های توسعۀ پایدار 2019

دبیرخانه سازمان ملل متحد (نهم ژوئیه 2019)

 

آخرین گزارش سازمان ملل متحد دربارۀ توسعۀ پایدار هشدار می‌دهد که: تأثیرات تغییرات اقلیمی و افزایش نابرابری در میان کشورهای جهان پیشرفت در برنامۀ توسعۀ پایدار را زیر سوال برده، تهدیدی برای شکست بسیاری از دستاوردهایی است که طی دهه‌های اخیر برای بهبود شرایط زندگی انسان‌ها به­‌دست آمده‌اند.

 

این گزارش که در مراسم افتتاحیه مجمع سیاسی عالی‌رتبۀ سازمان ملل متحد دربارۀ توسعۀ پایدار ارائه گردید، شامل جدیدترین روزآمدسازی‌ داده‌ها در زمینۀ توسعۀ پایدار بوده و مهم‌ترین معیار پیشرفت‌ها و شناسایی نقاط ضعف در اجرای 17 آرمان توسعۀ پایدار محسوب می‌شود.

 

چهار سال پس از تصویب آرمان‌های توسعۀ پایدار به عنوان طرح جهانی برای داشتن زمینی سالم‌تر و شرایط حیات منصفانه‌تر، گزارش سال 2019 به پیشرفت در برخی زمینه‌ها اشاره دارد: از جمله کاهش فقر مطلق، گسترش مصونیت در برابر بیماری‌ها، کاهش مرک و میر کودکان و افزایش دسترسی مردم به برق. اما در عین حال هشدار داده می‌شود که پاسخگویی جهانی برای تحقق این آرمانها به اندازۀ کافی قدرتمند نبوده، و مردم و کشورهای فقیر و آسیب‌پذیر همچنان بیشترین رنج را متحمل می‌شوند.

 

از میان کلیدی‌ترین یافته‌های این گزارش می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • افزایش نابرابری میان کشورهای جهان نیاز به توجه فوری دارد. سه چهارم از کودکان بازمانده از تحصیل در جنوب آسیا و جنوب صحرای آفریقا زندگی می‌کنند؛ فقر مطلق در مناطق روستایی سه برابر مناطق شهری است. درصد بیکاری در جوانان بسیار بیشتر از بزرگسالان است؛ تنها یک چهارم افراد دارای ناتوانی‌های شدید از مستمری افراد ناتوان برخوردارند؛ و زنان و دختران همچنان برای دستیابی به تساوی با موانع بسیاری روبرو هستند.
  • سال 2018 به عنوان چهارمین سال از نظر رتبه‌بندی گرم‌ترین سال‌های تاریخ زمین ثبت شد. سطوح غلظت گاز دی‌اکسید کربن در سال 2018 نیز روند افزایشی داشت. اسیدی شدن اقیانوس‌ها به 26 درصد بالاتر از زمان پیش از دورۀ صنعتی شدن رسید.
  • تعداد افرادی که در فقر مطلق زندگی می‌کنند از 36 درصد درسال 1990 به 8.6 درصد در سال 2018 کاهش یافته است، اما سرعت کاهش فقر با توجه به رویارویی جهانی با محرومیت فراگیر، درگیری‌های خشونت‌آمیز و آسیب‌های ناشی از بلایای طبیعی رو به کندی گذاشته است.
  • مسئلۀ گرسنگی در جهان پس از یک دورۀ طولانی مدت کاهش، بار دیگر رو به افزایش گذاشته است.

 

همان‌طور که دبیرکل سازمان ملل متحد آقای آنتونیو گوترش عنوان کرده است: کاملا روشن است که نیاز به واکنشی عمیق‌تر، سریع‌تر و قدرتمندتر برای رهایی از مشکلات اقتصادی و اجتماعی بر سر راه دستیابی به اهداف 2030 وجود دارد.

 

آسیب‌های زیست‌محیطی به سطح هشداردهنده‌ای رسیده است: سطح آب دریاها در حال افزایش است؛ اسیدی شدن اقیانوس‌ها بدتر می‌شود؛ چهار سال گذشته به عنوان گرمترین سال‌های کره زمین به ثبت رسیده‌اند؛ یک میلیون گونۀ گیاهی و جانوری در معرض خطر انقراض قرار دارند؛ و فرسایش زمین همچنان مورد کنترل و بررسی کافی قرار نگرفته است.

 

تأثیرات تخریب محیط زیست سبب دشواری‌های بیشتر برای حیات انسانها می‌شود. شرایط آب و هوایی شدید بیشتر تکرار می‌شود و فجایع سخت طبیعی و از بین‌رفتن زیست‌بوم‌ها سبب عدم امنیت غذایی شده امنیت و سلامت مردم را به خطر انداخته بسیاری از جوامع را مجبور به تحمل فقر، آوارگی و نابرابری بیشتر می‌کند.

 

با وجود تمام این تهدیدها، این گزارش نشان می‌دهد که فرصت‌های ارزشمندی برای پیشرفت از طریق توجه به پیوندهای درونی میان آرمان‌‌های توسعۀ پایدار وجود دارد. برای نمونه کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای، با ایجاد اشتغال، ایجاد شهرهایی با شرایط سکونت مناسب‌تر و بهبود سلامت و رفاه تمام مردم، پیوند دارد.

 

 

متن کامل این گزارش به پیوست قابل مطالعه است.

 

    بازدید:850
    یادداشت ها
    Parameter:304862!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار