کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » اسناد ملی و بین المللی
0.0 (0)
گزارشی از مرکز اسناد کتابخانه مجلس؛
[1398/06/03]

معرفی گزیده‌ای از اسناد سازمان ملل کتابخانه مجلس شورای اسلامی (بخش بیستم)  

تهیه و تنظیم: شقایق غنیان (کارشناس اشاعه و اطلاع‌رسانی اسناد کتابخانه مجلس)

 

کتابخانۀ مجلس به عنوان کتابخانۀ واسپاری سازمان ملل متحد، از ماه مه سال 1948، انتشارات و اسناد این سازمان را دریافت می‌کند و تنها مرکزی در ایران است که منابع را به سه زبان رسمی انگلیسی، عربی و فرانسه در اختیار دارد.

بخش اسناد سازمان ملل مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند تا جدیدترین گزارش‌ها و انتشارات سازمان ملل متحد را از طریق وب‌سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی معرفی نموده، در اختیار مخاطبان و پژوهشگران قرار دهد. بخش پیشین این معرفی‌ها را می‌توانید در بخش نوزدهم بخوانید.

 

گزارش سالیانۀ صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) 2018: تمام حقوق برای تمام کودکان یونیسف 2019

 

این گزارش سالیانه با ذکر جزئیات، تصاویر و اطلاعات آماری، دستاوردهای یونیسف را در سال 2018 ارائه می‌کند. همچنین کمپین‌‌های تبلیغاتی یونیسف در سال 2018 را با تمرکز بر بهبود بهداشت و بقای کودکان، گسترش برنامه‌های توسعه برای سنین آغازین کودکی، پایان دادن به خشونت علیه کودکان و حمایت از مهاجران و پناه‌جویان جوان را به تصویر می‌کشد. این گزارش بازتابی از تلاش‌های مداوم یونیسف برای تحقق ارزش‌های اساسی خود یعنی مراقبت، احترام، درستی، پاسخگویی و اعتماد است که از طریق ایجاد تغییرات مثبت در فرهنگ سازمانی این نهاد امکان‌پذیر می‌شود.

 

سال 2018 نخستین سال اجرای برنامۀ استراتژیک 2018-2021 یونیسف است که اهداف بلندپروازانه‌ای را برای کمک به تحقق برنامۀ کاری 2030 برای توسعۀ پایدار به ویژه از دیدگاه ایجاد رویکردی فراگیر برای تمام انسانها پیگیری خواهد کرد. تمرکز این برنامۀ استراتژیک بر تأمین تمامی حقوق برای تمامی کودکان به ویژه در مناطق بسیار محروم است، تا اطمینان حاصل شود تمام کودکان زنده و سلامت بوده، پیشرفت می‌کنند و توانایی‌های بالقوۀ خود را شکوفا خواهند کرد.

 

در هیمن راستا این گزارش سالیانه تلاش‌های صورت گرفته برای حمایت از حقوق تمام کودکان، ایجاد فرصت‌های جدید برای کودکان و نوجوانان برای تأثیرگذاری و کارآمدی و تقویت همکاری‌ها و مشارکت‌های مالی با یونیسف را در نخستین سال اجرای این برنامه معرفی می‌کند. در کنار بسیاری دستاوردهای دیگر، حمایت از تأمین امکانات بهداشت و سلامت تولد برای نزدیک به 27 میلیون کودک، سه دوز واکسن پنج‌گانه برای حدود 65.5 میلیون کودک، امکانات آموزشی برای نزدیک به 12 میلیون کودک و درمان برای 4 میلیون کودک با سوء تغذیه حاد، از جمله فعالیت‌های قابل توجه یونیسف در سال 2018 بوده است. همزمان این سازمان در 285 مورد اضطرار بشردوستانه در 90 کشور جهان حضور داشته است.

 

با نزدیک شدن به سی‌امین سالگرد تصویب کنوانسیون حقوق کودکان در سال 2019، گزارش سالیانۀ یونیسف 2018 پیشرفت‌‌های بدست آمده به رغم چالش‌های موجود و فرصت‌های پیش رو را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

 

متن کامل انگلیسی گزارش سالیانۀ یونیسف 2018 و خلاصه‌ای از برنامه استراتژیک 2018-2021 این نهاد به پیوست قابل مطالعه است.

 

 

بازدید:466
یادداشت ها
Parameter:304670!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار