کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » تازه‌های کتاب
0.0 (3)
دنیای کتاب
[1398/01/28]

معرفی کتاب «پیرامون انقلاب اسلامی»/ قاسم تبریزی  

 

پیرامون انقلاب اسلامی/ شهید آیت‌الله مرتضی مطهری/تهران/ صدرا/ چاپ 12/1375/رقعی/187 ص

کتاب حاضر در 5 فصل، حاصل سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های آیت‌الله مطهری پیرامون: آزادی تفکر و عقیده، ماهیت و عوامل انقلاب اسلامی/ پیرامون جمهوری/ عدالت اجتماعی/ استقلال و آزادی/معنویت در انقلاب اسلامی، روحانیت و انقلاب اسلامی

شخصیت والای متفکر، اندیشمند، فیلسوف، نظریه‌پرداز اسلامی آیت‌الله مرتضی مطهری  مشهور‌تر و روشن‌تر از آن است که نیاز به معرفی و بحث باشد، اما آنچه مهم‌تر می‌باشد و حضرت امام خمینی بدان تکیه می‌نمودند، آثار ایشان است که همواره باید چون یک جریان اندیشه ناب اسلامی در جامعه اسلامی، نظام جمهوری اسلامی، فرهنگ ما جاری باشد و همواره چون سدی در تقابل با غربزدگی، التقاط‌اندیشی، افراط و تفریط، قشری‌نگری و اخباری‌نگری، چپ‌گرایی و راست‌گرایی... باید رسانه‌های ما، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها مبنای حرکت علمی و عملی قرار دهند.

کتاب حاضر مجموعه‌ای از سخنرانی‌ها و نظریه‌های ایشان در بهمن 1357 تا اردیبهشت 1358 می‌باشد.

 

 • امام خمینی و ویژگی‌های ایشان:

من قریب دوازده سال در خدمت این مرد بزرگ تحصیل کرده‌ام، باز وقتی‌‌که در سفر اخیر به پاریس به ملاقات و زیارت ایشان رفتم، چیز‌هایی از روحیه او درک کردم که نه فقط بر حیرت من، بلکه بر ایمانم نیز اضافه کرد، وقتی برگشتم،‌ دوستانم پرسیدند چه دیدی؟ گفتم: ‌چهار تا «آمن» دیدم:

 1. آمن بهدفه؛ بهدفش ایمان دارد، دنیا اگر جمع بشود نمی‌تواند او را از هدفش منصرف کند.
 2. . آمن بسبیله؛ به راهی که انتخاب کرده ایمان دارد. امکان ندارد بتوان او را از این راه منصرف کرد. شبیه همان ایمانی که پیغمبر(ص) به هدفش و به راهش داشت.
 3. آمن بقوله؛ در میان همه رفقا و دوستانی‌که سراغ دارم احدی مثل ایشان به روحیه مردم ایران ایمان ندارد. به ایشان نصیحت می‌کنند آقا کمی یواش‌تر،مردم دارند سرد می‌شوند،‌ مردم دارند از پای در می‌آیند. می‌گوید نه مردم اینجور نیستند که شما می‌گویید. من مردم را بهتر از شما می‌شناسم. و ما همگی می‌بینیم که روز به روز صحت سخن ایشان بیشتر آشکار می‌شود.
 4. و بالاخره و بالاتر از همه: آمن بربه؛ در یک جلسه خصوصی ایشان به من گفت فلانی این ما نیستیم که چنین می‌کنیم. من دست خدا را بوضوح حس می‌کنم. آدمی که دست خدا و عنایت خدا را حس می‌کند و در راه خدا قدم بر می‌دارد، خدا هم به مصداق « ان تنصروا الله ینصرکم» بر نصرت او حضرت اضافه می‌کند(21-22)
 5.  
 6. دو جریان و نظریه پیرامون غرب:

سید حسن تقی‌زاده می‌گفت ایرانی اگر بخواهد به سعادت برسد باید از فرق سر تا نوک پا فرنگی بشود.

در نقطه مقابل،: سید جمال‌الدین اسد‌آبادی قرار داشت. با این که دو صد سال پیش و در اوج انحطاط مسلمانان زندگی می‌کرد وقتی که به غرب رفت،‌ آن جا به این فکر افتاد که باید ملل شرق را بیدار کرد و باید به آن‌ها شخصیت داد و باید غرب را در مقابل آن‌ها تحقیر کرد. خود سید جمال‌ به این کار همت گماشت. او در مجله عروة الوثقی که در پاریس منتشر کرد.....

خود سید جمال،‌ در زمانی که فکر مبارزه با انگستان در دماغ احدی خطور نمی‌کرد، این مرد فریاد مبارزه با استعمارگری انگلستان را بلند کرد و برای اولین بار این حالت خود باختگی را از مردم گرفت و برای اولین بار روی خود اسلامی امت مسلمان تکیه کرد. سید جمال برای تمام ملت‌های اسلامی یک منش و یک هویت یگانه قائل شد.( 47-48)

 

 • تکیه بر ایدئولوژی اسلامی:

انقلاب ما آن وقت پیروز خواهد شد که ما مکتب و ایدئولوژی خودمان را که همان اسلام خالص و بدون شائبه است، بدنیا معرفی کنیم. یعنی اگر ما استقلال مکتبی داشته باشیم و مکتبمان را بدون حفاظت و شرمندگی آن چنان که واقعاً هست به جهانیان عرضه کنیم،‌ می‌توانیم امید پیروزی داشته باشیم. اما اگر قرار شود به اسم اسلام یک مکتب التقاطی درست شود و روش‌مان این باشد که از هر جایی چیزی اخذ کنیم، یک چیزی از مارکسیسم بگیریم، یک چیزی از اگزیستانسالیسم بگیریم و چیزی از سوسیالیسم بگیریم و از اسلام هم چیزهایی داخل کنیم و از مجموع این‌ها معجونی درست کنیم و بگوییم اینست، ممکن است مردم در ابتداء این امر بپذیرند. زیرا مدت کوتاه شاید بشود حقیقت را پنهان کرد، ولی این امر برای همیشه مکتوم نمی‌ماند. افرادی پیدا می‌شوند اهل فکر و تحقیق که حقیقت را می‌فهمند و بعد شروع می‌کنند به خرده‌گیری. به عقیده من این مکتب‌های التقاطی ضررشان برای اسلام از مکتب‌هایی که صریحاً ضد اسلام هستند اگر بیشتر نباشد کمتر نیست(66-65).  

رساله حاضر که متن سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های استاد شهید مطهری می‌باشد، دارای پیام‌ راهبردی پس از چهل سال است. دقت در آثار استاد و بررسی و تبیین اندیشه سیاسی و نگرش اسلامی ایشان که عمدتاً تحت تأثیر مبانی عرفانی، فلسفی، کلامی، فقهی... حضرت امام رحمت‌الله علیه می‌باشد، باید در فرهنگ فردی و اجتماعی ما جاری و این بر عهده سه مرکز فکری حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و در رساندن، رسانه‌های عمومی است که غفلت از آن آسیب غیرقابل جبران بدنبال دارد.

 

  بازدید:1003
  یادداشت ها
  Parameter:304064!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار