کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
اسلام‌شناسی در غرب
[1396/10/16]

معرفی کتاب تأملی در فصل محمد تاریخ اسلام کمبریج/رسول جعفریان  

کتاب حاضر نگاهی دارد به زندگانی رسول خدا (ص ) تا هجرت وی به مدینه منوره. نگارش به صورت تاریخ نقلی انجام گرفته و گاها تحلیلی است.
بخش اول: قبل از ورود به اصل تاریخ پیامبر (ص ) در مقدمه‌ای نسبتا طولانی، کلیاتی راپیرامون تاریخ و تاریخ اسلام پرداخته است از قبیل اقسام تاریخ، فائده مباحث تاریخی، تاریخ از دیدگاه قرآن ، نگارش تاریخ توسط نویسندگان اهل سنت و مولفان شیعی و فضای حاکم بر شیوه نگارش تاریخ اسلام ،

بخش دوم : کتاب به جغرافیای طبیعی، سیاسی و انسان جزیره العرب پرداخته است.

بخش سوم: مباحثی به صورت تحلیلی پیرامون آباء و اجداد پیامبر اکرم (ص ) و دین و ایمان و سمت‌های آنان را ذکر کرده است.
 
بخش چهارم: ولادت رسول گرامی (ص ) و رخدادهای زمان ولادت و دوران شیرخوارگی و نوجوانی و سفرهای تجارتی آن حضرت را به صورت نقلی و تحلیلی بحث کرده است .
بخش پنجم: ازدواج پیامبر اکرم (ص ) با خدیجه کبری، زندگانی خدیجه کبری و شخصیت وی، و خلوت‌گزینی رسول خدا (ص ) مورد بحث قرار گرفته است که در این برهه از تاریخ به زید بن حارثه دوران نوجوانی امیرمومنان نیز اشاره شده است .

بخش ششم: بحث مفصلی پیرامون وضعیت دینی واجتماعی، فرهنگی و سیاسی عرب جاهلی قبل از اسلام انجام گرفته است .

بخش هفتم: کتاب به بعثت رسول خدا (ص ) و حوادثی که تا زمان هجرت رخ داده، اختصاص یافته است. مساله تبلیغ و دعوت به اسلام، واکنش‌ها و تهدیدات قریش، اذیت و آزار مسلمانان، محاصره در شعب ابوطالب، هجرت مسلمانان به حبشه، بیعت مخفیانه مردم مدینه و زمینه اسلام‌خواهی آنان و رحلت ابوطالب و خدیجه و جریان لیله المبیت از جمله این مباحث است که به صورت نقلی و تحلیلی مورد بحث قرار گرفته است

منبع: مؤسسه تحقیقات و نشر معارف اهل‌البیت علیهم‌السلام.

 

/

    بازدید:1393
    یادداشت ها
    Parameter:299737!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار