کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » ریاست » روابط عمومی
0.0 (0)
[1397/09/18]

مصاحبه‌ای در حوزه «فرهنگ و کتاب» با عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران  

مصاحبه‌کننده: مرضیه راغبیان

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه مجلس، آقای حجت نظری، نماینده شورای شهر تهران، یازدهم آذرماه، از کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، بازدید کردند.

در حاشیه این دیدار، وب‌سایت کتابخانه مجلس، مصاحبه‌ای «در حوزه فرهنگ و کتاب» با آقای حجت نظری، ‌عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی و جوان‌ترین عضو شورای شهر تهران، داشت.

 

مشروح این مصاحبه در زیر می‌آید:

 

ـ نظرتان در مورد جایگاه کتابخانه مجلس بین کتابخانه‌های شهر تهران چگونه است؟ لطفاً راهکارهایی که برای بهتر شدن فعالیت‌های آن به نظرتان می‌رسد را بفرمایید.

من حدود یک دهه قبل و در زمان دانشجویی، مراجعه‌کننده کتابخانه مجلس بودم. آن زمان با یک کارت ملی وارد کتابخانه می‌شدم و از همه امکاناتش بهره می‌بردم. بار نخست، اتفاقی در گذر از کنار مجلس، چشمم به تابلوی کتابخانه مجلس افتاد و چون در جستجوی کتابی بودم که در بازار یافت نمی‌شد، وارد کتابخانه شدم و شرایط عضویتش را پرسیدم. گفتند اگر کارت ملی همراهتان هست می‌توانید به راحتی از همه امکانات استفاده کنید. این تجربه بسیار خوبی بود که سبب شد در آن سال‌ها، بارها به این کتابخانه مراجعه کنم. کتابخانه مجلس منابع ارزشمندی در حوزه علوم انسانی دارد و از این جهت از بهترین کتابخانه‌های کشور است. من کتاب‌های قدیمی رشته حقوق را که در بازار یافت نمی‌شد، به راحتی در این کتابخانه پیدا می‌کردم. فکر می‌کنم این کتابخانه از نظر منابع در حوزه علوم انسانی، ‌چیزی کم از کتابخانه ملی نداشته باشد. اما اکنون به نظر می‌رسد استفاده از کتابخانه مجلس به دلیل وجود گیت و بازرسی حفاظتی که پس از حمله داعش اتفاق افتاده، با سختی‌هایی همراه است که امیدواریم این مشکل نیز برطرف شود.

همچنین به نظر می‌رسد متأسفانه کتابخانه مجلس کمتر به عنوان یک کتابخانه غنی شناخته شده است و به نسبت کتابخانه‌های بزرگی مثل کتابخانه ملی،  دانشجویان کمتری می‌دانند کتابخانه مجلس چنین منابع غنی‌ای دارد که با کتابخانه ملّی رقابت دارد. فکر می‌کنم تلاش بیشتری برای شناخته شدن غنای منابع کتابخانه مجلس در سطح دانشگاه‌ها و شهر باید صورت گیرد.

 

ـ دلیل بازدید و توجه شما به کتابخانه مجلس را می‌‌توانیم جویا شویم؟

ما در کمیسون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران تلاش داریم از فضاهای فرهنگی، به‌ویژه کتابخانه‌ها بازدید کنیم. کتابخانه مجلس نیز از کتابخانه‌های بزرگ و مهم کشور است که خوشحالم بازدیدش جزو نخستین بازدیدهای فرهنگی ما از کتابخانه‌ها محسوب می‌شود.

 

ـ شورای شهر تهران با وجود توجهی که به امر کتاب، کتاب‌فروشی‌ها و کتابخانه‌ها نشان می‌دهد،‌ آیا برنامه‌ای برای افزایش سرانه مطالعه پایین شهروندان و توجه بیشترشان به کتاب، ‌برای مثال انجام کارهای تبلیغی شهری در این حوزه دارد؟

بله. این مسئله از دغدغه‌های ماست. در همین روزهای اخیر که اعضای شورا به کتابگردی در سطح شهر مشغول بودند، تقاضایی در مورد برگشتن رسم ارائه کتاب در متروها و اتوبو‌س‌های شهری را در شورا مطرح کردم. چند سال قبل مدتی در وسایل حمل و نقل عمومی، روزنامه‌ها و کتاب‌های کوچکی برای مطالعه همشهریان طی مسیر،‌ تعبیه شده بود. متأسفانه با مشاهده باقی نماندن این منابع در جایگاه تعبیه شده و بردن آنها توسط همشهریان، این شیوه دعوت به مطالعه، برداشته شد. اما من معتقدم برای این کار باید سرمایه‌گذاری کرد تا فرهنگ‌سازی لازم انجام شود. آن‌قدر کتاب قرار داد تا دیگر کسی میلی به بردن این منابع نداشته باشد.

 البته به نظر می‌رسد باید به جای صورت فیزیکی کتاب‌ها و نشریات، از فایل‌های صوتی یا پی دی‌افشان استفاده کرد. برای مثال از طریق اپلیکیشن‌هایی، امکان دانلود منابعی را در قطارهای شهری آزاد کنیم. یا فایل‌های صوتی این منابع در مکان‌های عمومی پخش شود. باید در این مورد همفکری ‌و مشورت با افراد متخصص صورت گیرد و بهترین تصمیم را اتخاذ کنیم. اما به یقین این مسئله از دغدغه‌های ماست و تلاش‌هایی خواهیم کرد.

استفاده از تابلوهای شهری و فرهنگ‌سازی از طریق تبلیغات نیز پیشنهاد خوبی است که حتما مطرح خواهم کرد.

 

ـ آیا شورای شهر تهران برای بزرگداشت و تبلیغات جهت شناخته شدن مشاهیر ادبیات،‌ اقداماتی در نظر دارد؟ این مسئله از آنجا ضروری به نظر می‌رسد که زبان فارسی با توجه به دایره کوچک گویندگان این زبان در خطر است؛ ‌از سویی توجه کمتر به مشاهیر گذشته ادبیات، سبب شده تا این بزرگان در آن ‌سوی مرزها حتی شناخته شده‌تر از ایران باشند و بزرگ‌ترین مراسم‌ها برای بزرگ‌داشت مشاهیر ادبیات فارسی ما در آن سوی مرزها انجام شود.

این موضوع تخصص بنده نیست. اما به طور کلی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی در دوره پنجم تلاش کرده که با حوزه‌های تخصصی ارتباط مستمر داشته باشد. کمیته‌های فرهنگی و هنری تلاش کرده‌اند با انجمن‌های علمی و تخصصی و حتی با سازمان‌های مردم‌نهاد که در این حوزه‌ها دغدغه و فعالیت دارند، ارتباط مستمر داشته باشند و مطالبات و درخواست‌های آن‌ها را پایش می‌کنند. به این ترتیب با توجه به ارتباط زیاد ما با جامعه متخصص، حتما دغدغه‌های این چنینی مطرح و بررسی می‌شود. من هم حتما پیشنهادات شما را مطرح خواهم کرد.

 (پس خواشمندیم پیشنهاد ما به عنوان اعضای کوچکی از دوستداران فرهنگ و ادب در مورد معرفی مشاهیر و بزرگان زبان و ادبیات فارسی در گذشته و معاصر ‌در مکان‌های عمومی در قالب پوستر، کتاب‌های صوتی یا فایل‌های قابل دانلود که تصمیمش را دارید،‌ تبلیغ در تابلوهای شهری مثل اتفاق خوب «نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر»، استفاده از نام‌هایشان برای نام‌گذاری خیابان‌ها، ‌میدان‌ها به ویژه کتابخانه‌های عمومی و در المان‌های شهری را نیز مطرح بفرمایید.)

حتما همه پیشنهادات در کمیته‌های مربوطه، مطرح خواهد شد.

 

از شما برای پذیرش درخواست این مصاحبه، سپاسگزارم.

    بازدید:321
    یادداشت ها
    Parameter:302490!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار