کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
انقلاب مشروطه
[1397/11/14]

مدیر مرکز اسناد جنبش جنگل در افتتاح نمایشگاه اسناد مشروطه عنوان کرد: عقب نشینی روسیه از اعدام های بعدی/ مشروطه خواهان تبعیدی جنبش جنگل را بوجود آوردند  

 

به گزارش خبرگزاری مهر، پیش از ظهر امروز و در آیین افتتاح نمایشگاه اسناد مشروطه گیلان که بمناسبت یکصدو هفتمین سال اعدام مشروطه خواهان گیلان، در عمارت میرزا خلیل رفیع، برگزار شده بود، مدیر مرکز اسناد جنبش جنگل گفت: اگر حرکت مشروطه خواهی را بخواهیم آنالیز نماییم، سه بخش دارد ؛ آغاز حرکت مشروطه خواهی و تشکیل انجمن های سری، به توپ بستن مجلس توسط لیلخوف روسی و استبداد صغیر و اعاده مجلس با حرکت مشروطه خواهان گیلانی و بختیاری.
دکتر عباس پناهی با بیان اینکه ناگفته های زیادی در تاریخ محلی وجود دارد، تصریح کرد: یکی از حرکت های ناشناخته مقابله با اولتیماتوم روسیه و حضور مرگان شوستر است که برای نظام بخشیدن به اوضاع مالی و نظامی در ایران استخدام شده بود.
این حرکت اگرچه در سطح ملی بررسی شده اما بازتاب آن در گیلان و مقابله های گیلانیان که منجر به اعدام مشروطه خواهان شد، مشخص نشده است.
وی با بیان اینکه روسها شمال ایران و بویژه گیلان را حریم خودشان کرده بودند، ابراز کرد: قرارداد ۱۹۰۷ کمر مشروطه خواهان را می شکند.
پناهی افزود: مجلس دوم یکی از مهمترین مجالس تاریخ ایران بود و رویکرد چپ گرایانه همراه با ملی گرایانه داشت و تلاش کرد تا به نظام بروکراسی ایران و قوانین سر و سامان دهند و بهمین دلیل شوستر به ایران دعوت شد ولی موجب ناخشنودی انگلیس و روسیه شد که در شمال و جنوب ایران منافع داشتند.
این سامان دهی ، به ضرر وابستگان استبداد شد و بویژه برخی املاک وابستگان دولتی مصادره شد و تملک املاک شعاع السلطنه منجر به اولتیماتوم روسیه گردید. ولی مجلس زیر بار نمی رفت و زمینه شد روس ها ایران را اشغال کنند.
دکتر پناهی با بیان این نکته که علاوه بر ۴مشروطه خواه در رشت، دونفر از کارگران کشتی در انزلی اعدام شدند، تاکید کرد: خود این اعدام یک جریان در ایران بوجود آورد و اعدام این ۶نفر که ۴نفر بارز بودند روسیه تمام منافع خود را از دست داد.
این استاد تاریخ با ذکر خاطراتی از نکراسف، سفیر روسیه در رشت تصریح کرد: مشاور سفیر و سفیر روسیه موافق سیاست های سرکوبگرایانه نکراسف نبودند زیرا می دانستند که مردم علیه روسیه شورش میکنند. ولی نکراسف دستور از وزارت خارجه روسیه می گرفت نه تهران.
پناهی با بیان اینکه معروفترین شخصیت اعدام شده مشروطه خواه، شریعتمدار کرگانرودی بود، افزود: ۳ گروه قرار بود اعدام شوند. گروه دوم آیت الله ضیابری و میرزا حسین خان کسمایی بود که به دلیل اعتراض های گسترده، اعدام نمی شوند و یا از گیلان اخراج و یا تبعید می شوند.
پناهی با اشاره به مکاتبات نکراسف تاکید کرد: مشاور سفیر انگلیس تاکید داشت، نباید به مردم رشت و گیلان فشار زیاد اورد زیرا زمینه عصیانگری دارند و ممکن است منجر به شورش شود.
رئیس مرکز اسناد جنبش جنگل یادآور شد: دو گروه مشروطه خواهی که از گیلان تبعید و اخراج شدند، راهکار، بعدها جنبش جنگل را بوجود می آورند.
پناهی با اشاره به امتناع باربران انزلی از تخلیه بار روسها از کشتی که منجر به کشته شدن آنها شد، افزود: این واقعه نشان می دهد مشروطه خواهی از طریق انجمن ها حتی تا طبقه پایین جامعه نفوذ کرده بود.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد؛ این جلسه زمینه ای برای شناخت بیشتر هویت های منطقه باشد.

منبع:‌ گیل مهر؛ پایگاه خبری‌تحلیلی فرهنگ و هنر

    بازدید:675
    یادداشت ها
    Parameter:303793!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار