کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » موزه
0.0 (0)
اثر هفته
[1398/10/23]

قدس در آتش  

تألیف: میثم رضایی مهوار- کارشناس موزه داری

 

محمد علی رجبی
1370 هجری شمسی
ورق طلا و رنگ و روغن روی بوم
1200 * 800 میلیمتر
شماره 133 موزه مجلس شورای اسلامی

 

تابلو نقاشی «قدس در آتش»  اثر محمد علی رجبی از هنرمندان شناخته شده نسل انقلاب، یکی از آثار مجموعه « فلسطین» در موزه مجلس است که به شیوه رنگ و روغن و با استفاده از ورق طلا ساخته شده و در طبقه‌بندی شیوه نقاشی در زمره آثار نگارگری جدید قرار می گیرد، یعنی آثار آن دسته از هنرمندانی که سعی نمودند رنگ و محیط و موضوعات دنیای کنونی را در نگارگری سنتی وارد نمایند، در چند دهه اخیر این گونه نقاشی رونق تازه‌ای یافته که از نمایندگان آن می‌توان به محمدباقر آقا میری، اردشیر مجرد تاکستانی و محمد علی رجبی اشاره نمود.
تابلو نقاشی قدس در آتش با تصویر کردن بنای قبه الصخره در میان شعله‌های آتش، مفهوم و رویکردی معاصر را با استفاده از نقش مایه‌های نگارگری مکتب دوم تبریز (عصر شاه طهماسب صفوی) یعنی نقوش صخره‌ها، ابرها، شعله‌ها و ... اجرا نموده است که در عین حال از نظر مضمون نیز با نگاره معروف معراج پیامبر (ص) اثر سلطان محمد، نقاش بزرگ عصرصفوی نیز بی ارتباط نیست. اثر همچنین دارای رقمی با عنوان «یاعالی به حق علی» است.
قبه الصخره یکی از مهم‌ترین آثار قرون اولیه معماری اسلامی بعد از مسجدالاقصی در بیت‌المقدس است. این بنا تقدس خاصی نزد مسلمانان دارد و در روایات آمده‌است که در شب معراج، پیامبر اکرم (ص) از روی اصخره‌ای که اکنون در درون این بنا قرار گرفته است به معراج رفته‌اند. مسلمانان به منطقه‌ای که مسجدالاقصی و قبةالصخره در آن واقع شده‌اند، «حرم‌الشریف» و مسجد الاقصی می‌گویند.

 

 

 

 

منبع:‌ موزه مجلس شورای اسلامی

    بازدید:678
    یادداشت ها
    Parameter:305319!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار