کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » اشاعه اطلاعات » موزه
0.0 (0)
اثر هفته
[1398/11/13]

قایق الدورادو (نمونه همانند سازی شده)  

میثم رضایی مهوار- کارشناس موزه داری

 

اهدایی رئیس مجلس کلمبیا 1377
استیل، 180*90 میلیمتر

شماره 485 موزه مجلس شورای اسلامی

 

قایق مویسکا که با نام قایق الدورادو نیز از آن یاد می‌شود، از نمادهای شاخص فرهنگی و تاریخی کلمبیا و یکی از مهمترین آثار هنری دوران پیش کلمبیایی است که در دوره فرمانروایی مویسکا (Muisca ) که یکی از تمدن‌های بزرگ باستانی در آمریکای جنوبی شناخته می‌شود ساخته شده است.
اصل این این اثر اهدایی که البته بصورت کاملاً دقیق همانندسازی نشده، امروزه در موزه طلای بوگوتا به نمایش گذاشته شده و تاریخ آن بین 600 تا 1600 میلادی  تخمین زده می‌شود.  این اثر بصورت ریخته‌گری و روش موم گمشده از جنس طلای با خلوص بالا به همراه مقدار کمی مس و نقره ساخته شده است.
این اثر به بازنمایی مراسمی مربوط به  افسانه ال دورادو  که در آن تاجگذاری حکمران جدید مویسکا در دریاچه گواتاویتا صورت می‌گرفت می‌پردازد. در این آیین‌، جانشین منتخب(زیپ) بدن خود را با گرد طلا می‌پوشانید و همراه با پیشکش‌هایی از طلا و زمرد به خدایان به درون دریاچه می‌پرید.
اثر دارای پایه‌ای به شکل قایق با ابعاد 195 در 105 میلیمتر است که بر روی آن شمایل‌ها و علامت‌هایی بصورت ایستاده قرار گرفته‌اند، شمایل بزرگتری که در وسط قرار دارد ظاهراً نمایانگر فرمانرواست که با تاج، انگشتر بینی و گوشواره تزئین شده و توسط سربازانش که پرچم‌هایی را حمل می‌کنند احاطه شده است.
این اثر توسط سه کشاورز در اوایل سال 1969 در غاری در روستای لازارو فونته در حومه شهر پاسکا در کلمبیا در  داخل یک گلدان سرامیکی که نقشی از چهره انسانی با دندان‌هایی تیز تزیین شده بود پیدا شد، و تا زمانی که به  موزه طلای بوگوتا (پایتخت کلمبیا) منتقل شود توسط کشیش شهر پاسکا از آن نگهداری می‌شد.

منبع: موزه مجلس شورای اسلامی

 

قایق مویسکا، موزه طلا، بانک مرکزی کلمبیا

Balsa Muisca © MUSEO DEL ORO, BANCO DE LA REPÚBLICA

    بازدید:616
    یادداشت ها
    Parameter:305451!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار