صفحه اصلی » خواندنی‌ها » فرهنگ و هنر
0.0 (0)
از سوی بنیاد ایرانشناسی؛
[1398/01/26]

فراخوان مقاله به همایش بین‌المللی زاگرس‌شناسی  

 

فراخوان ارسال مقاله به همایش بین‌المللی زاگرس‌شناسی، با موضوع «بررسی منشاء پیدایش حیات انسان در زنجیره کوه‌های زاگرس» منتشر شد.

 

 رشته کوه‌های زاگرس که قسمت اعظم آن در ایران واقع شده،‌ تقریباً از جنوب شرق ترکیه تا سواحل خلیج­ فارس کشیده شده است. زاگرس با داشتن زیست‌بوم‌ها و پناهگاه‌های مناسب برای استقرارهای انسانی، همواره نقش مهمی در تاریخ تحول فرهنگ‌های بشری ایفا کرده است. رشته کوه‌های زاگرس به‌دلیل موقعیت استراتژیک و قرارگیری بر سر راه مهاجرت‌های جوامع انسانی از آفریقا و حاشیه دریای مدیترانه به سمت نواحی جغرافیای شرق و شمالی از اهمیت بسیاری در دوران پارینه‌سنگی برخوردار است.

چه بسا در این میان برخی از پژوهشگران، زاگرس را منشأ مدرن شدن رفتار انسانی دانسته و نخستین انسان‌های هوشمندِ هوشمند را برآمده از مناطقی در زاگرس دانسته‌اند. این سد طبیعی که کم و بیش مرزهای غربی فلات ایران را در برگرفته،‌ نه تنها شواهد باستان­شناختی کهنی از دوران پارینه‌سنگی ارائه می‌دهد، بلکه نقش مهمی در شناخت ما از تحولات مهم دورة نوسنگی و پیش‌ِروی ایران در حوزه صنعت و آغاز کشاورزی و دامپروری دارد.

دره‌ها و دشت‌های حاصلخیز دامنه‌های این رشته کوه در دوران تاریخی خاستگاه شکل‌گیری تمدن‌های مهم و بزرگ جهانی از جمله تمدن هخامنشیان و ساسانیان در بستر خود شده و از سویی دیگر وجود قله‌ها و مناطق صعب‌العبور آن موجب باقیماندن برخی از آداب و رسوم متفاوتی که در جای جای این عرصه وسیع برجای مانده نیاز به بررسی و تأمل بیشتری دارند و نکاتی که غربیان از این پهنه مهم تاریخی، ‌استراتژیکی و سیاسی برداشت کرده‌اند،‌ جای تعمق دارد.

بر این اساس بنیاد ایرانشناسی با هدف شناخت و شناساندن بهتر ایران و حس ضرورت ویژه برای مطالعات زاگرس‌شناسی در نظر دارد، فعالیت‌های گسترده و وسیعی را در این حوزه متمرکز کند. برگزاری همایش زاگرس‌شناسی در سطح بین‌المللی از جمله این اقدامات است. این همایش دارای فراخوان ارسال مقاله در 6 محور با موضوع: «بررسی منشأ پیدایش حیات انسان در رشته کوه‌های زاگرس»، به شرح زیر است:

محورهای همایش:

باستان‌شناسی 
مطالعات باستان­‌شناسی زاگرس 
ژنتیک باستان‌­شناسی در زاگرس

زمین‌­شناسی و جغرافیا
زاگرس‌­شناسی از منظر جغرافیای‌تاریخی
زاگرس‌­شناسی از منظر زیست محیطی
زاگرس‌­شناسی از منظر زمین­‌شناسی ساختاری

ادیان
آداب و مناسک تدفین در پیش از تاریخ زاگرس
تطور انسان در زاگرس 

انسان‌شناسی 
نظریه‌­های کلیدی انسان­شناسی زاگرس
اهمیت و ضرورت مطالعات انسان­‌شناسی در پژوهش‌های باستان‌شناسی پیش از تاریخ زاگرس

اساطیر
اسطوره‌­های آغازین در فرهنگ زاگرس
اسطوره، آیین و نمادپردازی در زاگرس   
مطالعة تطبیقی اسطوره در زاگرس

میان رشته‌ای
بررسی پیدایش انسان در متون دینی، تاریخی و ادبی

همایش بین‌المللی زاگرس‌شناسی نُهم اردیبهشت‌ماه 1398، از ساعت 8:30 تا 12، در محل بنیاد ایرانشناسی برگزار خواهد شد و در آن علاوه‌بر سخنرانی حضرت آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی، پژوهشگران و استادان حوزة مطالعاتی زاگرس به ارائة مقاله و سخنرانی خواهند پرداخت.

از پژوهشگران، ‌استادان، ‌دانشجویان و علاقه‌مندان به حوزه مطالعاتی زاگرس دعوت می‌شود برای ارسال مقالات خود تا پایان روز دوم اردیبهشت ماه 1398، با توجه به محورهای همایش،‌ اقدام کنند.

همچنین برای ثبت‌نام حضور در همایش و ارسال مقاله به سایت همایش به آدرس http://zagros.iranology.ir مراجعه نمایند.
آخرین مهلت ارسال مقاله: 2 اردیبهشت 1398
زمان برگزاری همایش: 9 اردیبهشت 1398 –  ساعت 8:30 تا 12
تارنمای همایش: http://zagros.iranology.irgy.ir" target="_blank">http://zagros.iranology.ir
رایانامه: mags@iranology.ir

مقالات منتخب در پایگاه‌های معتبر علمی نمایه خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت شیوه‌نامة راهنمای نگارش مقالات به تارنمای بنیاد ایرانشناسی مراجعه کنند و یا با شماره‌های (88212001 و88212004-0 021) تماس بگیرند.

 

    بازدید:1066
    یادداشت ها
    Parameter:304056!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار