کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » ایران شناسی
0.0 (0)
برگزاری همایشی در دانشگاه صوفیه بلغارستان؛
[1397/10/11]

فراخوان مقاله برای همایش بین المللی «ایران و جهان در آینۀ تاریخ»  

 

همایش بین‌المللی «ایران و جهان در آینه تاریخ» با همکاری دانشگاه علامه طباطبائی، دانشگاه تهران، دانشگاه گیلان، دانشگاه صوفیه، مرکز مطالعات ایران، بالکان و اروپای مرکزی ۲۲ و ۲۳ بهمن ماه سال جاری در شهر صوفیه بلغارستان برگزار می‌گردد.

 

 این همایش بین‌المللی به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد تأسیس دپارتمان ایران‌شناسی دانشگاه صوفیه «کلیمنت آخریدسکی مقدس»، از سوی این دپارتمان و مرکز مطالعات ایران، بالکان و اروپای مرکزی و با همکاری سه دانشگاه ایرانی برگزار می‌شود.

 

«ایران و جهان در آینه تاریخ» قرار است در هفت محور تاریخ، ادبیات فارسی، جامعه شناسی، اقتصادی، فلسفه، هنر و سیاست برگزار شود.

موضوعات مرتبط با مطالعات تاریخ، جغرافیا، تمدن و باستان شناسی این همایش شامل: تاریخ ایران از روزگار باستان تا دورۀ معاصر، جغرافیای تاریخی ایران در آینۀ تاریخ، داد و ستد فرهنگی ایران و جهان، نقش تمدن ایرانی در شکل گیری تمدن بشری، باستان شناسی در حوزۀ فرهنگی و جغرافیای ایران می‌باشد.

همچنین در حوزۀ مطالعات زبان و ادبیات فارسی موضوعاتی شامل ادبیات کلاسیک فارسی، ادبیات معاصر فارسی، ادبیات تطبیقی و ادبیات عامیانه، عرفان و تصوف و جلوه های آن در فرهنگ جهانی، زبان ها و خط های باستانی ایران، زبان شناسی و گویش های محلی مورد توجه است.

در مطالعات جامعه شناسی، موضوعات مرتبط با جامعۀ ایرانی، انسان شناسی و تنوع اقوام ایرانی و در مطالعات اقتصادی بر موضوعات مرتبط با روابط اقتصادی ایران و جهان در طول تاریخ تاکید شده است.

همچنین در حوزۀ مطالعات فلسفه و دین، بر موضوعات مرتبط با فلسفه، الهیات و ادیان ایران باستان و در هنر و معماری بر موضوعاتی از جمله معماری و هنرهای تجسمی در ایران و پژوهش های موسیقی و سایر هنرهای ایرانی توجه شده است.

در حوزۀ مطالعات سیاسی نیز بر روابط سیاسی ایران و جهان در گسترۀ تاریخ، ایران و غرب و ایران و خاورمیانه تاکید گردیده است.

 

این همایش قرار است 22 و 23 بهمن ماه سال جاری در صوفیۀ بلغارستان برگزار شود و آخرین مهلت ارسال چکیدۀ 5 دی‌ماه سال جاری اعلام شده. هزینه ثبت‌ نام برای شرکت دانشجویان ۵۰ یورو و برای سایر علاقه‌مندان ۷۰ یورو و به‌صورت پرداخت در محل است. علاقه‌مندان می توانند جهت اطلاعات بیشتر به نشانی اینترنتی conference@cibce.org  مراجعه کنند.

 

    بازدید:1434
    یادداشت ها
    Parameter:302840!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار