کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
[1397/06/25]

فراخوان شانزدهمین جشنواره حامیان نسخ خطی (جایزه سیّد عبدالله انوار )  

 

شانزدهمین جشنواره حامیان نسخ خطی، جایزه سید عبدالله انوار در دو بخش اصلی و جنبی، توسط کتابخانه ملی برگزار خواهد شد.

 

بخش اصلی: موسسات پژوهشی، ناشران، کتابخانه ها، مصححان، فهرستنویسان، نسخه پژوهان می توانند نسخه ای از آثار خود در زمینه های تصحیح متون، فهرستنگاری نسخ خطی و اسناد نسخه پژوهی و سندپژوهی را که در سالهای 95 و 96 منتشر شده به دبیرخانه همایش ارسال کنند.

بخش جنبی: علاقه مندان باید کارنامه خود در زمینه مرمت کاری، آسیب شناسی، صحافی، کتابداری، اهداگری، مجموعه داری، کاغذسازی، تصویربرداری نسخه‌ها و وب سایت‌های فعال را در اختیار دبیرخانه قرار دهند.

مهلت ارسال: پایان شهریور ماه 1397

نشانی: تهران، کتابخانه ملی، دبیرخانه اجرایی همایش، تلفن: 81622811-81622800

 

درباره جشنواره حامیان نسخ خطی

در آغاز دهه هفتاد، طرح جدی مباحث نسخه‌شناسی، و اندیشه تقدیر از چهره‌های موفق و پرتلاش حوزه نسخه‌های خطی و نشر ویژه‌نامه‌ها و نشریاتی در این راستا، در ذهن تنی چند از مسؤلین نهادهای فرهنگی کشور شکل‌گرفت.

قدردانی و تجلیل از تلاش‌های ارزنده و تأثیرگذار دانش‌پژوهان متفکر و اندیشمندان صاحب‌عقیده‌ای که در کمال شکیبایی و تحمل رنج‌های گران با تلاش بسیار، سالیان دراز عمرِ پرُبرکت خود را وقف شناسایی و شناساندن، احیا، نشر، حفاظت و مرمت، تحقیق و تصحیح میراث مکتوب و گران‌بهای موجود در کتابخانه‌های شخصی و عمومی کردند، افتخاری است که در آستانه دهه هشتاد به نام مسؤلان وقت کتابخانه مجلس ثبت‌ شد.

ایشان با ابتکارِ برگزاری «سمینار مقدماتی نسخه‌های خطی» در خردادماه سال 1379 و سپس «آیین تجلیل از پاسداران میراث ارزشمند نسخه‌های خطی» در آبان‌ماه همان سال آغازگر راهی شدند که بعد از آن با عنوان «آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی» همزمان با برنامه‌های هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران به برنامه ویژه سالانه‌ای تبدیل شد.

در این مراسم سالیانه ضمن معرفی تلاشگران، حفاظت و احیای متون در هرسال، از فرزانگان دانشمند و متواضع، و متخصصان بی‌ادعا و صبوری که عمری را در این مسیر سپری نمودند تجلیل‌کرده و با انتشار آثاری در قالب ویژه‌نامه و یادنامه به قدرشناسی از این بزرگان پرداختند، تا شیوه زندگی و روش علمی ایشان چراغ راهی باشد برای ایجاد انگیزه در محققان جوان.

مرضیه راغبیان

 

    بازدید:976
    یادداشت ها
    Parameter:300961!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار