کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
ساسانیان را بهتر بشناسیم
[1396/10/23]

عالم‌آرای ساسانی/ اکبر تهرانی  

کتاب دوجلدی «عالم‌آرای ساسانی» در راستای بررسی تاریخ کهن ایرانشهر به خامه آقای اکبر تهرانی، در تاریخ 1396،‌ توسط انتشارات سفیر اردهال به چاپ رسیده است.

کتاب معنونه نخستین «عالم‌آرایی» می‌باشد که درباره این سلسله تا کنون به چاپ رسیده است. نویسنده اسباب نگارش این اثر را در دو علت دانسته است: اولین سبب،‌ »حب الوطن و دینداری» ایرانشهری از نوع اسلامی می‌باشد،‌ ایرانشهری که مقر حکومتی امپراتوری آن در وسط معموره کره زمین قرار داشته است. و دومین سبب، طرفداری از خاندان امامت و قدر‌شناسی ایرانشهریان آریاتبار پیرو «کردار نیک، گفتار نیک، پندار نیک» از علیا مخدره شهربانو خانم بنت یزدجرد، یعنی والده با کرامت حضرت علی بن الحسین علیه السلام می‌باشد. خانمی که ایجاد وصلتش سبب گردید که نَسب نُه امام همام علیهم‌السلام از خاندان نبوت از جانب مادری، ایرانشهری گردد. که این تحول و دگرگونی و قرابت بی‌شک مایه فخر و مباهات اُمت اسلامی ایرانشهر عزیز است.

شاهزاده خانمی که حتی پدر بزرگوارش(یزدگرد) در زمان ترک کاخ سلطنتی،‌ نوید میلاد نگین خوش‌نگار خلقت،‌ گل نرگس عجل الله تعالی فرجه الشریف را داد و فرمود: خدا حافظ ای کاخ!! من اکنون تو را ترک می‌کنم. اما روزی من یا مردی از نسل من که زمان آن نزدیک نیست و موقع آن فرا نرسیده به سوی تو باز خواهیم گشت و الخ.(طالبین برای فهم بهتر این قضیه، شایسته است به کتاب وکیل وکیلان، صفحات 31 تا 35،‌ اثر دیگر این نویسنده، مراجعه نمایند.)

ضمناً به اطلاع می‌رسد که به توفیق حضرت باری کتاب «سرزمین شاخ شیطان» هم که فحوای آن در خصوص وهابیت و سلفی‌گری و عملکرد حکام سعودی و داعش می‌باشد در حال انطباع است. لذا این اثر نیز به زودی منتشر خواهد شد.

مشخصات کتاب

جلد اول: از اردشیر بابکان تا قباد اول، 700 صفحه‌

جلد دوم: از انوشیروان دادگر تا یزگرد سوم، 680 صفحه

بهای دوره دوجلدی: 80 هزار تومان

 

 

 

نگاره نویسنده کتاب عالم‌آرای ساسانی

 

 

 

 

    بازدید:1737
    یادداشت ها
    Parameter:299786!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار