کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » دنیای کتاب
0.0 (0)
تاریخ معاصر ایران
[1399/10/14]

«شیر ایرانشهر»  

 

مطلع شدیم که هجدهمین اثر حقوق‌دان و نویسنده آقای اکبر تهرانی به نام «شیر ایرانشهر» از سوی انتشارات سفیر اردهال به چاپ رسیده است. لذا از این پژوهشگر پرتلاش می‌خواهیم که کمی در خصوص این اثر مطالبی را بیان دارد. پرستش بیچونی را سزاست که گزارش اسلاف و قدما را نمایش بینش آیندگان فرمود.

و اما درباره نگارش مطروحه به نحو تلخیص باید گفت: مفاد این اثر شرح حال دلاورقهرمانی می‌باشد که در زمان ولیعهدیش در خطه آذربایجان در راه استقلال و شرافت ایرانشهر جانبازی‌های حیرت‌انگیزی نمود که جانفشانی‌ این شاهزاده، درست در عصر سیاست‌های سهمگین امپریالیست جهانی همچون ظهور ناپلئون در فرانسه، الکساندر اول در روسیه و استعمار کامل هندوستان توسط انگلیس قرار داشت،‌ و او بود که پنجه در پنجه آنان افکند و مظفریت‌هایی را هم در پی‌داشت و در دفاع از استقلال سرزمین مادری خود با تمام تحریکات سیاسی و نیرنگ‌های دول امپریالیستی مبارزه نمود. فلذا بر اساس مضبوط در تاریخ باید اقرار نمود که اهمیت وقایع روزگار عباس میرزا به گونه‌ای است که بعد از حوادث عصر «فاتح کبیر نادرشاه افشار»، مشابه و نظیر نداشته است. از سویی بر اساس نظریه جمهور نویسندگان عباس میرزا فردی مؤمن بود که حتی در وصایایش به پسرش «محمد میرزا» چنین می‌گوید: «ملاحظه رفع ظلم بسیار واجب است.»

در اینجا ابراز می‌گردد: هر چند لباس حیات این اخلاص‌کیش کوتاه بود. ولی بانی اصلاحات و در توسعه عمران، تلاش وافر داشته و نمونه آن خدمت شایانی است که در ولایات آذربایجان نموده که هنوز آفتاب زندگانیش در آسمان این پهنه می‌درخشد، به عقیده کمینه حق خدمتگذاری صادقانه عباس میرزا همچنان اداء نگردیده و مظلومیت مصدق ایشان به قوت خود باقی مانده و الخ.

در آخر بعنوان حق‌شناسی از ریاست محترم کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و کارمندان فرهیخته‌اش به‌ویژه کتابخانه ایران‌شناسی تشکر و قدردانی می‌نمایم.

 

اکبر تهرانی نویسنده کتاب

    بازدید:438
    یادداشت ها
    Parameter:306100!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار