کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » نشریات ایران و جهان
0.0 (0)
مطبوعات محلی
[1396/06/04]

شماره نخست فصلنامه فرهنگی هنری رازان در شهریور منتشر شد  

 شماره نخست فصلنامه فرهنگی هنری رازان با گسترۀ توزیع استان مرکزی و با مدیر مسؤولی یوسف ­نیک­ فام و سردبیری لیلا خوانساری در شهریور منتشر شد. این شماره به یاد و خاطرۀ زنده­ یاد دکتر سعید قاضی­ سعیدی روانپزشک و ادیب اراک تقدیم شده است. برخی از مطالب این شماره:

- شاعر ناشناخته­­ها/ سعید قاضی سعیدی

- منظومه­ های اسطوره­­ای/ مرتضی ذبیحی

- پنج دوره ضبط قاجاریه و نقش هنرمندان استان مرکزی/ بهروز مبصری

- نگاهی اجمالی به زن و زنانگی در کتاب «زنی دیگر» مریم صابری/ حمیدرضا سلیمانی

- یک خاطره درس آموز از استاد ایرج افشار/ سعید شیری

- نقد بوم­گرا؛ پیوند طبیعت و ادبیات/ مانی زیاری

- پول کباب، کاندیداتوری حبیب­ آقا، خدا رحم کند/ مصطفی مشایخی

- بی­ پولی و شاعر بی­خیال/ هادی فاضلی

- مانده است در ته جیبهایم اراک و کمی خاک، کمی هم کبک خرامان/ رضا مهدوی هزاوه

- چهره­نمای اراک(خاطرات شفاهی هوشنگ نورعلی­ شاهی پیشکسوت عکاسی در اراک)/ یوسف نیک­ فام

سردبیر فصلنامه در بخشی از یادداشتش در شمارۀ نخست می­نویسد:« رازان به آگاهی می­اندیشد و به توانایی و به تقسیم آن بین مردم استانی که به گواهی تاریخ بسیار اندیشیده­اند و بسیار توانمند بوده­اند و بسیار بر این مرز و بوم اهورایی خدمات ارزشمندی هدیه کرده­اند. قائم­مقام­ها، امیرکبیرها، فراهانی­ها، قریب­ها، حسابی­ها و... که حتی جان بر سر ایمان خویش بخشیده­اند.

...رازان همان «اسرار» است و نام یکی از کتابهایی است که مانی پیامبر برای پیروانش نگاشت. نام روستایی است در نزدیکی مشرق شهرستان خمین. کوتاه­شدۀ راهزان است، روستایی در بخش مرکزی شهرستان اراک که در دهستان مشهد میقان واقع شده است. راهزان یکی از دروازه­های چهارگانۀ قلعۀ سلطان­آباد (اراک کنونی) نیز بوده که چون به سمت روستای راهزان گشوده می­شده به همین نام خوانده می­شده است. این دروازه در گذرگاه شمالی قلعه ساخته شده بوده و در نزدیکی ارک حکومتی قرار داشته است و هم اکنون نیز نام محله­ای در اراک است. رازان در هر فصل با زمینۀ فرهنگی هنری و با گسترۀ توزیعی استان مرکزی منتشر می­شود و دستهای خود را بر روی قلمهای اندیشمندان، نویسندگان و فرهیختگان استانی گشوده است و بر خود می­بالد که سفیدی کاغذش با هدیۀ ارزشمندی از همین مردمان مزیّن خواهد شد. تا باد چنین بادا!»

علاقه­مندان برای تهیۀ این فصلنامه در تهران به کتابفروشی توس و در اراک به کتابفروشی­ها و باجه­های مطبوعاتی شهر مراجعه کنند.

صفحه نخست فصلنامه رازان

    بازدید:2217
    یادداشت ها
    Parameter:295332!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار