کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » اخبار کتابخانه » پژوهش و انتشارات
0.0 (0)
انتشارات کتابخانه مجلس
[1397/01/15]

شرح قصیده بائیه ذوالرمّه به چاپ رسید  

ذوالرمّه از شاعران مشهور عرب در سده اول هجری است که در دربار امویه حضور داشته و از حلقه‌های اتصال ادب عرب با ادب جاهلی است. در خصوص این شاعر اطلاع زیادی در دست نیست، نامش غیلان و لقبش ذوالرمّه است. وی در سال 77ق در یمامه به دنیا آمده و در سال 117ق از دنیا رفته است. او اشعارش را بر سبک شعرای جاهلی سروده و اشعاش در کتابهای لغت از سیبویه گرفته تا خزانه الادب راه یافته‌اند و برخی از ابیاتش را شعرای بزرگی مثل ابی تمام و معرّی تضمین کرده‌اند.

 یکی از مهم‌ترین و مشهورترین قصاید ذوالرمه، قصیده بائیة اوست که 131 بیت دارد و مطلع آن این است:

ما بال عینک منها الماء ینسکب

 

کأنّه من کلی مفریّة سرب

 

تاکنون شرح‌های فراوانی بر‌ این قصیده نوشته شده که یکی از مهم‌ترین آنها شرحی است که شاعر مشهور سدة 7ق، محمد بن ابی‌بکر، امامی هروی ( م 686ق) بر این قصیده به عربی نوشته است. امامی از معاصران سعدی و مجد همگر است و در کرمان نشو و نما یافته و مدتی هم منصب قضاوت در کرمان داشته است. دیوان فارسی امامی در سال 1394 به چاپ رسیده و حدود 2200 بیت دارد.

  امامی، شرح عربی قصیده ذوالرمه را به خواهش بعضی از دوستان که در مذاکره و مباحثه با او شریک بوده‌اند شروع کرده و پس از نگاشتن مقدمه‌ای بر آن، تک‌تک ابیات را از نظر ادبی و نحوی شرح و بررسی نموده است.

 مصحّحان این اثر، آقایان، علی‌باقر طاهری‌نیا و علی مصطفی‌نژاد، علاوه بر مستند کردن و شناسایی نسخ قصیده بائیه، و ذکر احوال و آثار ذوالرمه، به معرفی آثار و شرح احوال امامی هروی نیز پرداخته‌اند و شرح مذکور را بر اساس دو نسخه محفوظ در کتابخانه مجلس شورای اسلامی و کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران، بر روش بینابین، تصحیح کرده‌اند.

مشخصات کتاب

این کتاب توسّط انتشارات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، در قطع وزیری و در 153 صفحه به چاپ رسیده و به قیمت 250.000 ریال به فروش می‌رسد.

مرکز پژوهش

 

 

    بازدید:1840
    یادداشت ها
    Parameter:300387!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار