کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی


صفحه اصلی » خواندنی‌ها » رویدادها
0.0 (0)
از سلسله «شب‌‌های بخارا» در تهران؛
[1398/01/25]

شب محمدعلی بهمنی برگزار می‌شود  

 

 به همت مجله بخارا و  بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار (کانون زبان فارسی) «شب محمدعلی بهمنی» شاعر و ترانه‌سرای معاصر به مناسبت تولد 77 سالگی وی، روز سه‌شنبه 27 فروردین ماه برگزار می‌شود.

در «شب محمدعلی بهمنی» آزیتا فیروزی، مرتضی امیری اسفندقه، عبدالجبار کاکایی و علی دهباشی سخنرانی خواهند کرد.

همچنین در این برنامه موسیقی اصیل ایرانی بر اساس غزل‌های فارسی محمدعلی بهمنی توسط حسین علیشاپور با نوازندگی هادی منتظری اجرا می‌شود.

محمدعلی بهمنی، شاعر و ترانه‌سرا، زاده 27 فروردین 1321 در شهر اندیمشک است. بسیاری معتقدند که غزل‌های او وام‌دار سبک و سیاق نیما یوشیج است.

او در چاپخانه با فریدون مشیری که آن روزها مسئول صفحه شعر و ادب هفت‌تار چنگ مجله روشنکفر بود، آشنا شد و نخستین شعرش در سال 1330، زمانی که تنها 9 سال داشت، در مجله روشنفکر به چاپ رسید. شعرهای وی از همان زمان تاکنون به‌طور پراکنده در بسیاری از نشریات کشور و مجموعه شعرهای مختلف و جُنگ‌ها، انتشار یافته‌ است.

بهمنی از سال 1345 همکاری خود را با رادیو آغاز کرد و برنامه صفحه شعر را با همکاری شبکه استانی خلیج فارس ارائه داده‌ است. بهمنی در سال 1374 همکاری خود را با هفته‌نامه ندای هرمزگان آغاز می‌کند و صفحه‌ای تحت عنوان تنفس در هوای شعر را هر هفته در پیشگاه مشتاقان خود قرار می‌دهد. وی از سال 1353 ساکن بندرعباس شد، پس از پیروزی انقلاب، به تهران آمد و مجددا در سال 1363 به بندرعباس عزیمت کرد و در حال حاضر نیز، ساکن همانجاست. بهمنی مسئول چاپخانه دنیای چاپ بندرعباس و مدیر انتشارات چی‌چی‌کا (در گویش بندرعباسی به معنی قصّه) در بندرعباس است.

زمان: سه‌شنبه 27 فروردین ماه، ساعت پنج بعدازظهر

مکان: تهران، کانون زبان فارسی واقع در خیابان ولی‌عصر، سه‌راه زعفرانیه، خیابان عارف‌نسب، پلاک 12

    بازدید:826
    یادداشت ها
    Parameter:304036!model&4732 -LayoutId:4732 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار